Antiquariaat Fokas Holthuis Catalogi Paulbooks Paulbooks - Aanwinsten Plaatjes Nieuwsbrieven English
Catalogus 42

Van donderdag 6 tot en met zaterdag 8 april, wordt in de Passenger Terminal Amsterdam (PTA, een modern gebouw aan het IJ, niet ver van het Centraal Station, bereikbaar met tram 16 en 26) de 27th Amsterdam Antiquarian Book, Map & Print Fair gehouden, de meest prestigieuze antiquarenbeurs van Nederland, georganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging van Antiquaren (zie www.amsterdambookfair.com en www.nvva.nl). Ter gelegenheid van die beurs verschijnt onze 42ste catalogus. Een aantal van u heeft hem reeds in de brievenbus ontvangen. Deze virtuele nieuwsbrief / catalogus is inhoudelijk geheel gelijk aan de gedrukte versie, maar is wel verrijkt met 34 afbeeldingen.

Wilt u van ons nog een (tweepersoons) vrijkaartje ontvangen voor de PTA, stuurt u dan snel een mailtje met uw adres!

Nederlandse literatuur / Dutch literature 1-138

Sub Signo Libelli 139-169

H.N. Werkman 170-190

Vertaald in het Nederlands / Translated into Dutch 191-202

Gevarieerde Nederlandse boeken / Dutch varia 203-234

English, French and German literature 235-305

Typography, printing and publishing 306-312
Non-Dutch varia: caricature, sexology, photography, politics,

opium, and a menu 313-345

1 ACHTERBERG, Gerrit Radar. Gedichten. Amsterdam, (Balkema), 1946. Oorspronkelijk HALFPERKAMENT! Kop verguld. 16 p. Gedrukt op Ossekop van Van Gelder in een oplage van 200 exemplaren. 1e druk.
€ 500
* Wij kenden tot nu toe Radar alleen in ingenaaide vorm, maar onlangs stuitten wij op dit exemplaar in originele halfperkamenten uitgeversband! Op de perkamenten rug is met goud auteursnaam en titel gedrukt, op het rode voorplat (hetzelfde rood als het omslag van de ingenaaide editie) prijkt het door J. van Krimpen ontworpen vignet van de uitgever in goud. De voorzijde van het omslag is meegebonden.
Deze versie NIET in Brinkman. Een tot nu toe onbekend luxe-exemplaar?

2 -. Radar. Gedichten. Amsterdam, (Balkema), 1946. Ingenaaid. 16 p. Gedrukt op Ossekop van Van Gelder in een oplage van 200 exemplaren. 1e druk. Minimaal hapje (± 3 mm.) uit bovenzijde rug.
€ 200
* Onder het colofon gesigneerd door de dichter.

3 (ARENDS, Jan). STOUTE, René De magere dichter A. In memoriam (1925-1974). (Met een Aantekening door de auteur). Amstelveen, AMO, 1986. Verguld roodbruin halfmarokijn met platten van lichtbruin vezelig Japans papier (Binderij Phoenix). (2), 26 p. Met de hand gezet uit de Baskerville en gedrukt door Hein Elferink op in een oplage van 35 door de auteur genummerde en gesigneerde exemplaren. 1e druk.
€ 250
* Deze bundel bevat behalve een aantal gedichten over Jan Arends ook een persoonlijk getint opstel over deze gekwelde auteur.
Eén van de 7 romeins genummerde luxe-exemplaren, gedrukt in twee kleuren op Bütten chamois en gebonden in een fraaie halfmarokijnen band.

4 BANTZINGER, C.A. (SCHUCHART (vert.), Max). John ERSKINE Het korte uur van François Villon. Vertaald door Max Schuchart. Tekeningen van C.A.B. Bantzinger. Amsterdam, G.W. Breughel, 1948. Halflinnen. 336 p. Band deels wat verbruind.
€ 250
* Maar liefst 22 van de 23 gedrukte tekeningen werden zeer fraai met de hand geaquarelleerd, ONGETWIJFELD DOOR BANTZINGER ZELF! Dit laatste op grond van de stijl van aquarelleren. Bovendien deed Bantzinger dit vaker: zo kon je vroeger via Stols op bestelling dichtbundels door hem laten illustreren.

5 BLAMAN, Anna Ontmoeting met Selma. Met een tekening van E.A. Hof. [Utrecht, Romijn], (1943). Ingenaaid. 32 p. [Gedrukt in een oplage van ongeveer 175 door de auteur gesigneerde exemplaren]. 1e druk. Randje omslag licht verkleurd.
€ 75
* Gesigneerd door de schrijfster onder het colofon. Schildpadreeks. Tweede tiental, nummer 5. De Jong 85.

6 (BOEKENWEEK 1949). CARMIGGELT, S. Kronkels kronkelpaden. Amsterdam, Het Parool, 1947. Ingenaaid [omslagtekening I. Spreekmeester]. 160 p. 1e druk.
€ 70
* Op de Franse titel gesigneerd door Anna BLAMAN, B. RIJDES, Adriaan MORRIËN, F.W. van HEERIKHUIZEN, Clare LENNART, Ben van EYSSELSTEIJN, Adriaan van der VEEN, Jef LAST, Ary den HERTOG, A. VIRULY, Henriëtte van EYK en Louis de BOURBON. Op de titelpgina staat geschreven: 'Verkocht door (helaas onleesbaar)/ op de litteraire markt 1949'. De 'litteraire markt' werd in de Amsterdamse Bijenkorf gehouden op 26 februari 1949 ter gelegenheid van de BOEKENWEEK.

7 BOON, Louis Paul Mijn kleine oorlog. Brussel/ Amsterdam, Manteau/ Querido, 1960. Garenloos. 144 p. 2e druk. Iets scheefgelezen.
€ 60
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op de titelpagina: '"wacht tot het nog eens oorlog/ wordt!", zei ze daarna.../ voor Hugo Hellemans,/ (sign.)/ nov-62'.
Hugo Hellemans (* 1939) was profwielrenner in de jaren 1962 tot en met 1972. Hij koerste voornamelijk in Vlaanderen. Pocketsalamander 70.

8 -. De Voorstad groeit. Brussel, Manteau, [1942]. Ingenaaid [omslagontwerp Maurice ROGGEMAN]. 448 p. 1e druk. Rug (als altijd) verbruind, naam op schutblad, maar verder een goed en gaaf exemplaar van een veel te kwetsbaar boek.
€ 75

9 BORDEWIJK, F. Blokken. Utrecht, De Gemeenschap, 1931. Linnen (rood en zwart). 112 p. 1e druk. Licht roestvlekkig op de buik en de voorste pagina's, maar een goed en fris exemplaar.
€ 220

10 -. Fantastische vertellingen. [Eerste bundel]. Rotterdam, Brusse, 1919. Ingenaaid. VIII, 216 p. [Oplage 1000 exemplaren, waarvan 301 gebonden]. 1e druk. Naam op Franse titel. Rondom rug wat verbruind.
€ 80
* Van Beest 406.

11 -. Fantastische vertellingen. Tweede bundel. Rotterdam, Brusse, 1923. Rood linnen (rug verschoten). (8), 300 p. [Oplage 600 exemplaren, waarvan 201 gebonden]. 1e druk.
€ 120
* De eerste band, met fraaie, gelithografeerde schutbladen door S.H. de Roos. Van Beest 475.

12 -. Karakter. Roman van zoon en vader. Rotterdam, Nijgh & Van Ditmar, 1938. Linnen. 368 p. 1e druk. Rug aan boven- en onderzijde (als bijna altijd) zéér licht geschaafd. Exlibris op binnenzijde voorplat. Opvallend fris exemplaar.
€ 90

13 BOUTENS, P.C. (vert.). WILDE, Oscar Salome. Naar het Fransch van Oscar Wilde. (Vertaald door P.C. Boutens). [Den Haag, eigen beheer], (1911). Ingenaaid (registerband). (2), 54 p. Met de hand gezet en gedrukt in rood en zwart op Pannekoek door The Saint Catherine Press in Brugge in een oplage van 50 exemplaren. [2e druk, 1e druk in deze vorm]. Zeer kleine roestvlekjes op omslag en schutbladen. Miniem scheurtje in bovenzijde omslag.
€ 450
* Rijkse 2.29. Voor Boutens zie ook nr. 70.

14 (BROUWERS, Jeroen). TUCHOLSKY, Kurt Rheinsberg. Een liefdesverhaal. Vertaald door Jeroen Brouwers. Vianen, Kwadraat, 1981. Ingenaaid. 52 p. Sneden wat gevlekt.
€ 120
* Exemplaar met fantastische, paginagrote, handgeschreven inscriptie van Jeroen Brouwers op het voorste schutblad: 'Zaterdagochtend/ 01,30/ ten huize van de/ familie Kordes/ mede namens/ Tucholsky,/ Kurt, die het beu was/ wat wij hier zitten te/ bediscusiëren (sic!), - en toen/ zelfmoord beging (en ik geef/ hem gelijk)/ PANG!!!'.
Op de titelpagina signeerde Brouwers door zijn gedrukte naam heen.

15 BÜCH, Boudewijn Een afspraak met de pijn. In: Literatuur, ziekte en gezondheid. Tien ontmoetingen. Lochem, De Tijdstroom, 1990. Garenloos. 96 p. 1e en enige druk.
€ 35
* Bundel met tien verhalen en beschouwingen over ziekte. Boudewijn Büchs bijdrage betreft een afgerond fragment uit zijn nooit verschenen novelle De pijn!

16 -. De krant. Amsterdam, (Ada van Ree), 1985. Geniet. 16 pagina's. Gedrukt in een oplage van 500 exemplaren. 1e en enige druk. In nieuwstaat!
€ 50
* Speciaal geschreven voor Bert van Ree ter gelegenheid van diens vertrek bij Het Parool. Het verhaal behelst Büch herinneringen aan zijn eigen journalistieke carrière. Niet in de handel.

17 -. Werther in blue jeans. Vouwblad. Op gevergeerd papier. 1e druk.
€ 15
* Dit vouwblad werd als bijlage gevoegd bij de 25 luxe-exemplaren van Lotte, een Wertheriade (Amsterdam, Tabula, 1986).
Blijkbaar werden er enkele extra exemplaren gedrukt van deze bijlage van de luxe-editie. Daar is dit er één van!

18 BÜCH e.a. (red.) , Boudewijn Literaire agenda 1988. Geld en letteren. Onder redactie van Martin van Amerongen, Boudewijn Büch en Adriaan van Dis. Utrecht/ Amsterdam, Kwadraat/ Tabula, 1988. Karton met leeslint. 255 p. Als nieuw!
€ 20
* Bevat van Boudewijn Büch het speciaal voor deze agenda geschreven verhaal 'Het zwembadgevoel'. Voor Büch zie ook nr. 146-147.

19 BURSSENS, Gaston 12 Nigger-Songs. Naar het Kiluba van Vidiye Kalombo. Op sonnetten getrokken door Gaston Burssens. Antwerpen, De Sikkel, 1946. Ingenaaid. 24p. Gedrukt in een oplage van 120 genummerde exemplaren. 1e druk. Naampje op schutblad.
€ 80

20 -. Ode. (Met een originele, genummerde en gesigneerde ets (portret van Gaston Burssens) door Jan Burssens). [Antwerpen], Uitgeverij Jef Meert, (1996). Ingenaaid. In cassette. 80 p. Met een inleiding van Henri-Floris Jespers. Gedrukt in een oplage van 99 genummerde exemplaren (dit is nummer 2!).
€ 250
* Bibliofiele herdruk van de oorspronkelijk in 1954 verschenen bundel Ode.
Dit is éen van de 29 (+ 10) exemplaren met, los toegevoegd, een ORIGINEEL HANDSCHRIFT van Gaston Burssens. In dit geval werd het 22e gedicht uit de bundel toegevoegd ('De jonge minnaars die je hebben zult'). Blijkens de aantekening 'NVT' betreft het hier waarschijnlijk het nethandschrift dat gediend heeft voor de eerste publicatie in Nieuw Vlaams Tijdschrift.

21 CAPELLEVEEN, Paul van Prototype. (Amsterdam), Phoenix Editions, 1991. Ingenaaid met omslag. 35,5 x 18,5 cm. 16 p. Volgens typografische aanwijzingen van Ton Leenhouts gedrukt door Hein Elferink in paars en zwart in een oplage van slechts 35 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 40
* Een prachtige uitgave, waarvan de schoonheid zich moeilijk laat beschrijven. Bijgevoegd: prospectus voor deze uitgave.

22 -. Prototype. (Amsterdam), Phoenix Editions, 1991. Gebonden in twee kleuren zijde met typografische bandstempeling in wit en roomkleur, in paars herhaald op binnenzijde voorplat (Binderij Phoenix). 36 x 19 cm. 16 p. Volgens typografische aanwijzingen van Ton Leenhouts gedrukt door Hein Elferink in paars en zwart in een oplage van slechts 35 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 135
* Een fantastisch, verbazend voorbeeld van de samenwerking tussen David Simaleavich (Binderij Phoenix) en een Nederlandse margedrukker (Hein Elferink). Niet gemakkelijk te verwerken voor de bibliothecaris: de rugtitel ('Sou o velho Cansado'), voorplattitel ('PROTOTYPE/ I an old man') en de titelpagina ('PROTOTYPE') zijn alle drie verschillend. Een prachtige uitgave! Eén van de 10 luxe-exemplaren op Gampi (vergelijkbaar met Keizerlijk Japans papier), zeer fraai gebonden in twee kleuren zijde. In foedraal. Prospectus bijgevoegd.

23 (CARMIGGELT, S.) Portret door Paul Citroen. [Voorburg], (Stichting BZZTôH, 1974?). 42,0 x 29,5 cm. Gedrukt in een oplage van 100 genummerde exemplaren. Op de achterzijde in balpen gesigneerd door Paul Citroen.
€ 45

24 CLAUS, Hugo Alechinsky. (Met een originele litho door Alechinsky op de voor- en achterzijde van het omslag). Eindhoven, Van Abbe Museum, 1963. Geniet. (20) p. Geïllustreerd. 1e druk.
€ 90
* Bevat op pagina 1 en 2 Claus' tekst 'dertien manieren om een fragment van Alechinsky te zien'. Wildemeersch 37.1.

25 COENEN, Frans Bleeke levens. Den Haag, Loman & Funke, 1899. Linnen. (4), 320 p. 1e druk. Rug gevlekt, platten licht geschaafd, maar een goed exemplaar.
€ 100

26 -. Democratie en Autobus. OORSPRONKELIJK HANDSCHRIFT in inkt. Vier gelinieerde cahiervellen. Gesigneerd 'Frans Coenen'. Niet gedateerd. Alleen recto. Blad 2, 3 en 4 genummerd in de linkerbovenhoek. Perforatie aan linkerzijde. 20,7 x 16 cm.
€ 400
* Compleet (werk)handschrift met enkele doorhalingen, aanvullingen en correcties.
Het is ons niet duidelijk of en waar deze tekst ooit is gepubliceerd. Waarschijnlijk stamt ze uit de eerste helft van de jaren dertig. Het is een beschouwing over de autobus als symbool van de kuddegeest van het volk, dat willoos de Leider volgt. 'Het zal misschien altijd een open vraag blijven wat het eerst kwam: de autobus of de kuddedrift. (...) zoo de autobus eerst geschapen was, werd de voorzienigheid er verder niet in gemengd en zien wij hier enkel een nieuw geval van behoefte-scheppen, behoeften van locomotie in kuddeformatie, die vroeger niet bestonden.' (...) 'De autobus zelf hangt natuurlijk niet in de lucht, maar doet den grond dreunen op alle wegen op alle uren van den dag, als zij ons in stof en stank voorbijdendert. Het vervaarlijke groene, gele, blauwe beesten, laag op de pooten en met stompen snuit. Daar zit de mechanische intelligentie in en er boven een speurend gezicht en twee handen om een rad geklemd. Dat is dan de organische intelligentie. En daarmee is de intelligentie dan ook uitgeput. (...) Het is de massa in al haar onpersoonlijke overgegevenheid met het Führerprinzip voorop.' 'Parlementen zijn inderdaad haspelige instellingen. Hoe meer werkelijke individuen zij bevatten, hoe onmogelijker. Maar toch zijn zij de eenig mogelijke vorm van democratie, omdat hier inderdaad zooveel mogelijk individualiteit aan 't woor en aan 't gezag kan komen. (...) Is de democratie volkomen, dan is er niets dan geharrewar, wordt zij onderdrukt, dan gebeurt er veel... tyrannieks.'
Een vlot leesbare beschouwing (afgezien van Coenens kriebelige handschrift...) die prima had gepast in de bundeling Veertig jaar commentaar.

27 -. Studies. Utrecht, Honig, 1894. Halflinnen (privéband). (4), 220 p. 1e druk. Wormgaatjes in eerste 50 pagina's. Vlekjes op Franse titel.
€ 160
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op de Franse titel: ‘Aan Willy en Willemien/ Frans Coenen’.
Opdrachtexemplaren van Frans Coenen zijn zeldzaam! Laat u overigens niet misleiden door de titel: Studies is een bundeling van vier verhalen/ novellen.

28 -. Vluchtige verschijningen. Amsterdam, Veen, [1903]. Linnen. VIII, 252 p. 1e druk.
€ 190
* Pagina 14-15 wellicht wat slordig opengesneden, maar een zeer fraai exemplaar!

29 CONINCK, Herman de De hectaren van het geheugen. Antwerpen, Manteau, (1985). Garenloos. 64 p. 1e druk.
€ 60
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op de titelpagina: 'Voor de moeder van Raymond,/ deze poging om ook in mijn/ gedichten kaal te zijn./ Van harte,/ (sign.)/ 14.12.1985'.

30 CORET, Peter. (Pseudoniem van Cees van der PLUIJM) Goffert. Gedichten bij (6) tekeningen van Paul Lemmens. Amsterdam, Dirty Trix [een imprint van Phoenix Editions], 1988. Losbladig in linnen map met foedraal. 24 p. Met de hand gezet en gedrukt [door Hein Elferink] in een oplage van 69 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 45

31 -. Goffert. Gedichten bij (6) tekeningen van Paul Lemmens. Amsterdam, Dirty Trix [een imprint van Phoenix Editions], 1988. Losbladig in linnen map met foedraal, het geheel gevat in een grote linnen overslagdoos (Binderij Phoenix). 24 p. Met de hand gezet en gedrukt [door Hein Elferink] in een oplage van 69 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 220
* Eén van de slechts zes luxe-exemplaren, waar éen van de zes originele tekeningen (in passe-partout) werd bijgevoegd. Bovendien werden deze luxe-exemplaren gevat in een grote linnen overslagdoos.

32 COUPERUS, Louis Louis Couperus en Pier Pander. Teksten voor en over de beeldhouwer Pier Pander. (Toegelicht en bezorgd door M. Klein. Met foto's van M.R. van den Toorn). Baarn, Arethusa Pers, (1985). Linnen (Boekbinderij Geert van Daal). 36 p. Gedrukt in een oplage van 120 genummerde exemplaren.
€ 60
* Eén van de 50 exemplaren die in linnen werden gebonden.

33 -. De stille kracht. Amsterdam, Veen, [1900]. Origineel gebatikt linnen [ontwerp Chris Lebeau, de beige-bruine variant]. (4), 184, (4), 212 p. 1e druk. Rug (als altijd) wat verschoten. Contemporaine naam op Franse titel.
€ 450
* Braches 001120 ('Stille Kracht is wel één van de weinige werkelijk gebatikte uitgeversbanden'). VV 206,5.

34 (COUPERUS, Louis) Ansichtkaart, Louis Couperus voorstellende in zijn werkkamer in De Steeg. Met in het witte vlak naast de afbeelding in helaas nogal verbleekte inkt de gesigneerde opdracht: 'Hartelijk dank!/ Louis Couperus'. 8,8 x 13,8 cm.
€ 475
* Couperus zit aan het bureau dat momenteel te bewonderen is in het Couperusmuseum in Den Haag. De stoel waarop de schrijver zit is sinds een paar jaar in ons bezit, evenals de prominent op de foto aanwezige prullenmand.
Couperus had na zijn huldiging ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag prentbriefkaarten laten maken om die rond te zenden aan allen die bijgedragen hadden tot het feest van 9 juni 1923. Ruim een maand later, op 16 juli 1923, zou de schrijver overlijden.
Signaturen van Couperus zijn uiterst zeldzaam!

35 (COUPERUS, Louis). BREUGELMANS, R. Louis Couperus in den vreemde. Een lijst van zijn afzonderlijk verschenen vertalingen. Leiden, Ter Lugt Pers, 1989. Ingenaaid. 48 p. Geïllustreerd. Gedrukt in een oplage van 125 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 45

* Voor Couperus zie ook nr. 148 en 240-250.

36 CREMER, Jan Ik Jan Cremer. Amsterdam, De Bezige Bij, 1964. Garenloos. 344 p. 1e druk. Debuut.
€ 90
* Adembenemend mooi, ongelezen exemplaar van dit geruchtmakende debuut, bijna in nieuwstaat. In deze staat waarschijnlijk niet meer te vinden!

37 DANSER, J.G. Gedichten. (Met een naschrift door Jan Greshoff en een Bibliografische notitie en opgaaf van varianten door J. van Krimpen). Bussum, Van Dishoeck, 1922. Ingenaaid. 60 p. 1e druk.
€ 60
* Exemplaar met ingeplakte signatuur van de jonggestorven dichter op pagina 9. Wellicht overbodig te melden dat handtekeningen van Danser (1893-1920) zeldzaam zijn.

38 -. Handgeschreven briefje. Gemonogrammeerd en gedateerd 'J.G.D./ Woensdagavond 6.10.1915'. 13,8 x 11,0 cm. Alleen recto. Perforatiegaatjes.
€ 80
* Zevenregelig briefje zonder aanhef. Danser schrijft dat hij (in een tekst) een kleine verandering heeft aangebracht en: 'Wees zoo goed en bewaar deze lezing en vernietig de vorige'.
Een briefje van de jonggestorven Danser zijn wij niet eerder in de handel tegengekomen.

39 DEEL, T. van Handgeschreven brief aan Nol Gregoor. Geschreven op de binnenzijde van het omslag van het boek Gedichten 1985 ((samengesteld door Hubert van Herreweghen en Willy Spillebeen). Leuven, Davidsfonds, (1985). Ingenaaid. 68 p.). Gesigneerd 'Tom' en gedateerd 'Woestwezel, 13-11-'85'.
€ 35
* Van Deel maakt zich 'kwaad' op Gregoor omdat zijn gedicht verminkt in deze uitgave terecht is gekomen: '(ik) heb nu zekerheid dat je geregeld een bezoek brengt aan de Vlaamse zetterijen, om daar iets in pastei te donderen, of van a-tjes bijvoorbeeld o-tjes te maken, of andersom. Dat is je lust en je leven, daar raak jij nou echt opgewonden van, vooral als je dat 'm flikken kan met tekst van je ouwe makker in het kwaad'. En aan het eind: 'Kijk nou toch eens wat je op blz. 25 hebt uitgespookt. Ik verdom het nog langer deel uit te maken van dat klere-team van je.' Bijzonder leuke brief!
Op pagina 25 is een gedicht van Van Deel abusievelijk als proza afgedrukt.
Deze uitgave bevat verder bijdragen van o.a. Christine D'haen, Rutger Kopland, Gerrit Kouwenaar en Adriaan Morriën.

40 DEYSSEL, Lodewijk van Een liefde. Amsterdam, C.L. Brinkman, [1887]. Linnen. 2 delen in 1 band. (4), 208, (4), 192 p. [Oplage 550 exemplaren]. 1e druk. Verguld linnen (privéband met imitatieleerpersing, van rond 1900). Scheefgelezen. Binnenwerk ietwat slordig gebonden en geplakt met oud papieren plakband. Mooi exlibris van Henri Dekking, door de Oostenrijkse postzegelontwerper Ludwig Hesshaimer, gedateerd 1932. Stempeltjes (van het Rotterdamsch Leeskabinet). Achterin 2 pagina's uitgeversreclame voor De Misleide van Dostojewski.
€ 220
* De eerste druk van Een liefde is écht zeldzaam!

41 -. Proza. Een bloemlezing uit het werk van Lodewijk van Deyssel. (Met een Ten Geleide door de auteur). Den Haag, Oceanus, 1942 [= januari 1943]. Verguld HEELPERKAMENT (bandontwerp Jan Retel). Kop verguld. 232 p. Gedrukt op geschept papier.
€ 180
* Fraai luxe-exemplaar, gedrukt op zwaar, geschept papier en gebonden in heelperkament, waarschijnlijk gedrukt in slechts enkele exemplaren. Deze luxe-editie niet in Brinkman of MDLM.

42 ELSSCHOT, Willem Verzameld werk. Amsterdam, Van Kampen, 1957. Linnen. 752 p. 2e druk. Naam op schutblad.
€ 190
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'Aan meester Willem Kurtz/ De auteur/ Willem Elsschot/ 5 Mei 1958'.

43 -. Verzameld werk. Amsterdam, Van Kampen, 1957. Linnen met stofomslag. 752 p. 3e druk.
€ 450
* Exemplaar met zeer uitgebreide, handgeschreven en gesigneerde opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'à D. Scheinert, Rixensart./ ce gage de sympathie/ et de gratitude pour/ l'intérêt qu'il veut bien/ témoigner à ma prose./ J'exprime mon admiration/ pour l'étude qu'il a bien/ voulu y consacrer./ Willem Elsschot/ 24 Sept. 1959'.
De Waalse dichter-schrijver David Scheinert (1916-1996) wijdde in 1959 een Franstalige studie aan het werk van Elsschot. In een p.s. van een brief aan Scheinert van 26 september 1959, dus twee dagen na bovenstaande opdracht, refereert Elsschot nog aan dit opdracht­exemplaar: 'J'espère qu'entretemps vous aurez dûment reçu un exemplaire de mes oeuvres complètes' (Willem Elsschot, Brieven. (Amsterdam, 1993)). Voor Elsschot zie ook nr. 99.

44 EMANTS, Marcellus Een nagelaten bekentenis. Amsterdam, Van Holkema & Warendorf, [1894]. Verguld bordeauxrood halfmarokijn met hoeken (privéband, vervaardigd door Binderij Phoenix). (4), 292 p. 1e druk.
€ 450
* Een zeldzame klassieker in een stijlvolle Phoenixband.

45 FENS, Kees Het oudste kind. Amstelveen, AMO, 1987. Ingenaaid met omslag. (4), 16 p. Met de hand gezet en gedrukt door Hein Elferink in een oplage van slechts 35 door de auteur genummerde en gesigneerde exemplaren.
€ 80
* Mooie tekst over Danny Kaye.

46 -. Het oudste kind. Amstelveen, AMO, 1987. Verguld donkerblauw halfmarokijn met marokijnen voorrand. In papieren foedraal. (Binderij Phoenix). (4), 16 p. Met de hand gezet en gedrukt door Hein Elferink in een oplage van slechts 35 door de auteur genummerde en gesigneerde exemplaren.
€ 250
* Eén van de 7 romeins genummerde luxe-exemplaren, gedrukt in twee kleuren op Bütten Florida en door Phoenix fraai gebonden in halfmarokijn. Mooie tekst over Danny Kaye.

47 GERHARDT, Ida Negen verzen van zonsopgang. Amsterdam, De Regulierenpers, (1985). Donkerblauw halfmarokijn met belettering in zilver en donkerpaarse platten van Japans papier (Binderij Phoenix). (4), 20 p. Met de hand gezet uit de Bembo en gedrukt in rood, paars en zwart in een oplage van 70 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 280
* Zeer fraaie uitgave ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de dichteres. Eén van de 32 exemplaren gebonden in halfmarokijn. De Regulieren 10/1985.

48 GILLIAMS, Maurice Elias of het gevecht met de nachtegalen. Amsterdam, Meulenhoff, (1936). Linnen. [Oplage 1500 exemplaren.] 272 p. 1e druk. Exlibris op binnenzijde voorplat, naam op schutblad, maar daar staat fris en onverkleurd linnen tegenover.
€ 60
* Het 'Voorbericht' (p. 7-8), het 'Tweede Cahier' (p. 171-268) en de 'Appendix' (p. 269-272) werden in latere drukken weggelaten. De eerste zeven hoofdstukken, die samen het 'Eerste Cahier' vormen, werden herschreven. Vander Loo a 9.

49 -. Het werk der leerjaren. Het Verlangen. Acht Dagboekbladen. Zeven gedichten. Antwerpen, De Nederlandsche boekhandel, 1947. Ingenaaid. 62 (=64) p. Gedrukt volgens typografische aanwijzingen van de auteur [in een oplage van 500 genummerde exemplaren]. 1e druk.
€ 50
* Gesigneerd door de dichter onder het colofon. Van der Loo a 25.

50 (GRESHOFF, Jan). VARANGOT, Victor Virginia. Overdruk uit Forum, jaargang 4, aflevering 11 (1935). Linnen (privéband van Greshoff; netter dan gebruikelijk). (22) p. Afkomstig uit de bibliotheek van Greshoff, al blijkt dat verder nergens uit (behalve misschien uit de band), maar neemt u het van ons aan.
€ 50
* Victor Varangot (1912-1992) stuurde zijn novelle Virginia via Greshoff, van wie hij van eind 1933 tot februari 1935 persoonlijk secretaris was, naar de redactie van Forum. De Nederlandse redactie was sterk voor plaatsing, maar binnen de Vlaamse redactie lag Marnix Gijsen ernstig dwars. De publicatie in Forum leidde uiteindelijk tot de opheffing van het tijdschrift.
Virginia werd in druk opgedragen aan Jan Greshoff. Dit exemplaar, afkomstig uit de bibliotheek van Greshoff, draagt weliswaar geen handgeschreven opdracht, maar komt toch wel dichtbij wat wij hèt exemplaar noemen!

51 GRUNBERG, Arnon Bij mij is alles schaars. Everything is little with us. Olieverf op doek in spieraam. 50 x 40 cm. Gesigneerd op de achterzijde (op het frame): 'Arnon Grunberg first oil painting 2000 - september'.
€ 950
* Inderdaad: een olieverfschilderij van onze grootste jonge schrijver!

52 HAAN, Jacob Israël de Ansichtkaart van De Haan en zijn echtgenote Johanna van Maarseveen. Getekend 'JDeHaan-van Maarseveen' en 'Jacob Israël deHaan'. Poststempel 6 maart 1911. 8,7 x 13,7 cm. Plakrestjes op beeldzijde.
€ 300
* De Haan en zijn echtgenote Johanna van Maarseveen waren op vakantie geweest naar Jersey: op de beeldzijde een voorstelling van de ‘Waterworks Valley' in Jersey. Adressante is mevrouw Varangot-van Oest, een collega-arts van Johanna van Maarseveen en de moeder van de auteur Victor Varangot. De adressering en de woorden 'Printed matter' werden geschreven door mevrouw Van Maarseveen.

53 -. In Russische gevangenissen. Amsterdam, MGGL, [1913]. Halflinnen. (6), 170 p. 1e druk.
€ 60
* Exemplaar met minimaal opdrachtje van De Haan op het schutblad: 'v.d.S.' (= van de Schrijver).

54 -. Pathologieën. De ondergangen van Johan van Vere de With. (Met eene voorrede van Georges Eekhoud). Rotterdam, Meindert Boogaerdt jr., 1908. Ingenaaid - het oorspronkelijke, prachtige omslag (van een helaas onbekende ontwerper) met enkele minimale mankementjes. In paarse, halfmarokijnen overslagdoos met de titel in goud op de rug (Binderij Phoenix; rug licht verschoten). XVI, 320 p. Portret. 1e druk.
€ 500

55 HAAN, Jacob Israël de. (als Jacob de HAAN:) Pijpelijntjes. Amsterdam, Jacq. van Cleef, [juni] 1904. Vergulde, zeeblauwe heelmarokijnen band in met marokijnen randen afgezet foedraal (origineel (beschadigd) omslag meegebonden; Binderij Phoenix). 220 (= 216; opdrachtpagina en laatste blanco pagina uitgesneden) p. 1e druk.
€ 3500
* Eén van de zeldzaamste boeken uit de moderne Nederlandse letterkunde! Deze eerste druk van Pijpelijntjes verscheen in juni 1904.
De arts-schrijver A. Aletrino, aan wie deze openlijk homo-erotische roman in druk werd opgedragen, herkende zichzelf in één van de twee hoofdpersonen van het boek ('Sam', Aletrino's bijnaam). Hij kocht de gehele voorraad op en vernietigde deze. Slechts enkele exemplaren ontsprongen de dans. In oktober 1904 publiceerde De Haan een compleet herschreven versie van Pijpelijntjes. De namen van de hoofdpersonen waren veranderd en de stijl was volkomen anders. De eerste druk wordt tegenwoordig beschouwd als één van de zeldzaamste boeken uit de Nederlandse literatuur. Volgens de NCC beschikt alleen de Universiteitsbibliotheek Leiden over een exemplaar. Het exemplaar dat de bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam ooit bezat is 'langdurig zoek'.
DIT EXEMPLAAR IS AFKOMSTIG VAN A. ALETRINO, die het later aan zijn neef schonk, de schrijver Leopold Aletrino. Wij kochten dit exemplaar uit de nalatenschap van diens zoon. A. Aletrino verwijderde die vermaledijde gedrukte opdrachtpagina ('Aan goede/ A.ALETRINO/ (Voorwinter 1904.))'.

56 -. -. "Pijpelijntjes". (Het leven van Cor Koning en Felix Deelman). Amsterdam, Jacq. van Cleef, [oktober] 1904. Oorspronkelijk verguld linnen. Kop verguld. (4), 228 p. 2e (volledig herschreven) druk. Hoek uit titelpagina geknipt (zonder tekstverlies).
€ 450
* De eerste druk van Pijpelijntjes verscheen in juni 1904. De schrijver-arts A. Aletrino, aan wie deze openlijk homo-erotische roman was opgedragen, herkende zich in de tweede hoofdpersoon van het boek ('Sam'), kocht de gehele oplage op en vernietigde deze. Uitgever Van Cleef vroeg de inmiddels verzonden recensie-exemplaren terug en verklaarde zich tevens bereid om reeds naar de boekhandel verzonden exemplaren terug te kopen. In oktober 1904 verscheen, eveneens bij Van Cleef, een volledig herschreven tweede druk van Pijpelijntjes, waaruit de opdracht aan Aletrino werd weggelaten, waarin de namen van de hoofdpersonen waren veranderd en ook de stijl totaal gewijzigd was – het homo-erotische aspect was echter ietwat versterkt. De eerste druk van Pijpelijntjes behoort momenteel tot de zeldzaamste boeken uit de Nederlandse literatuur, maar ook de tweede druk mag met recht het predikaat 'zeldzaam' dragen. Het openlijk homo-erotische karakter is er wellicht debet aan dat men er wel voor waakte dit boek in zijn nalatenschap te laten aantreffen. Fraaie band!

57 HEIJDEN, A.F.Th. van der Het hof van barmhartigheid. Amsterdam, Querido, 1996.

Linnen met stofomslag. 656 p. 1e druk.
€ 45
* Op het schutblad gesigneerd door de auteur in de week van verschijnen: 'Haarlem 27.VI.'96/ A.F.Th.vdHeijden.'
De tandeloze tijd 3, eerste boek.

61 -. Overgebleven Gedichten. Amsterdam, De Bezige Bij, 1983. Linnen. 64 p. 5e druk.
€ 180
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op de Franse titel: 'Voor (x),/ een minder zwaar boek dan wat/ we op de rommelmarkt zagen,/ W.F. Hermans/ Parijs 11 juni '83'.

62 (HERMANS (vert.), W.F.). O.V. de L. MILOSZ Zeven gedichten van O.V. de L. Milosz vertaald door Willem Frederik Hermans. [Amsterdam], Cornamona Pers, 1981. Buckram. 24 p. Gedrukt in rood en zwart in een oplage van 160 genummerde exemplaren, allemaal gesigneerd door vertaler W.F. Hermans en uitgever Geert Lubberhuizen.
€ 300

63 KEMP, Pierre 'Applaus tijdens een verbouwing'. Handschrift in inkt. Gesigneerd. Alleen recto. Oblong. 21,3 x 34,0 cm.
€ 60
* Dit gedicht werd gepubliceerd in De incomplete luisteraar/De sieraden (1961).

64 -. Au pays du tendre mosan. Amsterdam, Standaard-boekhandel, 1961. Ingenaaid. 88 p. 1e druk.
€ 90
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de dichter tegenover de titel­pagina: 'Voor/ Lily en Harry Prick/ met de innigste dank voor/ het prachtige werk door U/ beide ten gunste van het/ "Pays du Tendre mosan/ verricht/ van/ Pierre Kemp/ Maastricht, 15 juni 1961.'.

65 -. De incomplete luisteraar. De sieraden. Amsterdam, Van Oorschot, 1961. Linnen met (rond rug verschoten) stofomslag. 200 p. 1e druk.
€ 55
* Exemplaar met handgeschreven opdracht van de dichter op de Franse titel: 'Voor/ James Holmes/ op mijn 75e verjaardag/ van/ Pierre Kemp/ Maastricht, 1 dec. 1961'

66 -. Kleine suite over bloemmotieven. (Amsterdam, Antiquariaat Schuhmacher, 1966). Ingenaaid. (16) p. Gedrukt in een oplage van 80 exemplaren. 1e druk.
€ 850
* Kleine suite over bloemmotieven, geschreven in 1954, werd voor het eerst gepubliceerd in Schrijversalmanak voor het jaar 1955. De uitgave die wij hier aanbieden werd uitgegeven door Antiquariaat Schuhmacher ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de auteur. Omdat de uitgevers niet tevreden waren over het typografische resultaat werd deze uitgave nooit verspreid. Slechts één exemplaar in NCC (Stadsbibliotheek Maastricht: Kemps eigen exemplaar).
Het hier aangeboden exemplaar is afkomstig uit de bibliotheek van Peter Heringa, die in de jaren zestig werkzaam was bij Antiquariaat Schuhmacher.
Bijgevoegd: Pierre KEMP Kleine suite over bloemmotieven. Portfolio (beschadigd) met een handgemaakte, geïllustreerde uitgave van Kleine suite over bloemmotieven. 8 bladen. Speciaal vervaardigd en geïllustreerd door de kunstenares Madeleen Brinkman voor Peter Heringa in slechts één exemplaar.
Fleurig en kleurig unicum!

67 -. Vijf families en één poederblauw. Amsterdam, Van Oorschot, 1958. Linnen met stofomslag. 120 p. 1e druk.
€ 75
* Exemplaar met handgeschreven opdracht van de dichter: 'Voor Garmt Stuiveling/ ter herinnering aan de/ uitreiking van de Staats-/ (P.C. Hooft-)prijs te mijnen/ huize./ Maastricht, 26 mei 1959./ Pierre Kemp'.

68 KÖHLER, Kurt Vade Mecum voor de Jonge Zelfmoordenaar. [Amsterdam/ Antwerpen/ Berlijn], Uitgeverij ANTI, (circa 1935). Ingenaaid. 128 p. 1e druk. Opvallend gaaf exemplaar van dit uiterst kwetsbare boek.
€ 100
* Op het omslag staat abusievelijk 'vade macum' en ‘kurt kölher’. In 1978 verscheen er bij uitgeverij Lotus een fotografische herdruk van deze merkwaardige titel.

69 KRISTAL. Letterkundige productie 1935. Amsterdam/ Antwerpen, De Spieghel/ Het Kompas, [1935]. Ingenaaid. 224 p. Omslag en rug gevlekt en behoorlijk beschadigd.
€ 95
* In deze bloemlezing werd alleen ongepubliceerd werk opgenomen van o.a. J.C. Bloem, F. Bordewijk, Menno ter Braak, Antoon Coolen, Pierre Kemp, H. Marsman, Nescio, M. Nijhoff, E. du Perron, A. Roland Holst en S. Vestdijk.
Afgezien van het feit dat in Kristal veel belangrijk werk in eerste druk te vinden is, maken met name de vaak elders niet gepubliceerde portretten en karikaturen deze uitgave bovengemiddeld interessant.
Dit exemplaar draagt als toegevoegde weelde op pagina 8 de handtekeningen van Emmy van LOKHORST, Martinus NIJHOFF, A. ROLAND HOLST, Mien PROOST, Henriëtte van EYK, Marianne PHILIPS, Eva RAEDT de CANTER en Jan ENGELMAN. Zonder handtekeningen leverbaar vanaf 15 euro.

70 (KUNERA PERS). BOUTENS, P.C. In den keerkring. Zeven gedichten. (Den Haag, Nederlandsche Vereeniging voor Druk- en Boekkunst/Kunera Pers), 1941 (= 1942). Halfperkament. 28 p. Gezet uit de Disteltype van L. Pissarro en gedrukt in rood, blauw en zwart door J.F. van ROYEN op de handpers in een oplage van 210 genummerde exemplaren. 1e druk. Band aan bovenzijde (als meestal) verkleurd en aan onderzijde rug een miniem gaatje. Licht roestvlekkig.
€ 200
* De laatste door J.F. van Royen voltooide uitgave. Thomassen 3. Van Royen 1964, 18. Hammacher p. 173 e.v. Rijkse 2.127.

71 (KUNERA PERS). PÉGUY, Charles (Prospectus voor La Tapisserie de Notre Dame). Den Haag, Kunera Pers, 1929. Planodruk. Alleen recto. Met de hand gezet en gedrukt door J.F. van Royen op zijn eigen pers. Met op de achterzijde een stempeltje van Museum-Boekhandel Robert & Co (Van Baerlestraat, Amsterdam).
€ 38
* Met een lijstje van nog verkrijgbare uitgaven.

72 (KUNERA PERS). SCHENDEL, Arthur van Maneschyn. (Den Haag, Kunera Pers, 1927). Verguld heelmarokijn. Kop verguld. (4), 22 p. Met de hand gezet uit de Zilvertype en gedrukt door J.F. van Royen op Japans papier op zijn eigen pers in een oplage van 100 op de pers genummerde exemplaren. Exlibris op binnenzijde voorplat. Minuscuul (plaats)nummertje in linkerbovenhoek titelpagina. Miniem vlekje op rug, maar een mooi exemplaar
€ 500
* Van Maneschyn zijn uitgeversbanden in diverse kleuren marokijn bekend. Dit is de rood-bruine variant. Van Royen 1964, 16.

73 -. (Prospectus voor Maneschyn). (Den Haag), Kunera Pers, 1927. Planodruk. Recto en verso. Met de hand gezet en gedrukt door J.F. van Royen op Japans papier op zijn eigen pers.
€ 50

74 (KUNERA PERS). VILLON, François Oeuvres de François Villon. Le lais, Le testament et ses ballades. (Den Haag, Kunera Pers, 1926). Oorspronkelijk soepel perkament met vergulde rugbelettering. (4), 142 p. Met de hand gezet en gedrukt door J.F. van Royen in zwart, rood en blauw in een oplage van 110 exemplaren.
€ 850
* Van Royen 1964, 15.

75 -. (Prospectus voor Oeuvres). (Den Haag, Kunera Pers, 1926). Vouwblad. Met de hand gezet en gedrukt door J.F. van Royen op zijn eigen pers. Gevouwen. Enkele vlekjes op achterzijde.
€ 50
* De Franstalige tekst is van de hand van J.F. van Royen.

76 -. (Prospectus voor Oeuvres). (Den Haag, Kunera Pers, 1926). Vouwblad. Met de hand gezet en gedrukt door J.F. van Royen op zijn eigen pers. Aan de randen wat verkleurd. Met drie stempeltjes van Internationaal Antiquariaat Menno Hertzberger.
€ 50
* De Nederlandstalige tekst is van de hand van J.F. van Royen.

77 LANDHEER, Jo Brief aan A.A.M. Stols. Handschrift in inkt. Gesigneerd 'Jo Landheer' en gedateerd 'Loenen o/d Veluwe, 31 Mei 1949/ "De Schansenberg"'. Op eigen briefpapier. Alleen recto. 27,9 x 21,5 cm. Perforatiegaatjes.
€ 65
* Op aandringen van Victor van Vriesland neemt Jo Landheer contact op met Stols. 'Ik heb nl. een klein aantal nieuwe gedichten die ik het liefst eerst afzonderlijk zou willen uitgeven in een beperkte oplaagje van 50 à 60 exemplaren (niet in den handel), (...)'.
De beoogde bundel zou een jaar inderdaad door Stols worden uitgegeven in een oplage van 50 exemplaren onder de titel Enkele nieuwe gedichten. Jo Landheer betaalde Stols f 150,- om de uitgave te bekostigen.

78 -. Golven. Den Haag, (Stols), 1925. Ingenaaid. (2), 14 p. Gedrukt in een genummerde oplage van 100 genummerde en door auteur en uitgever gesigneerde exemplaren. 1e druk. Debuut. In het colofon schreef Stols onder het nummer 'Exemplaar van (naam)'. Deze naam is met goudverf onleesbaar gemaakt.
€ 90
* To the happy few 8. Van Dijk 50.

79 -. Zestien gedichten. Den Haag, Boucher, 1964 [= 1965]. Ingenaaid. (2), 22 p. Gedrukt in een oplage van slechts 50 genummerde exemplaren, die niet in de handel kwamen. 1e druk.
€ 60

80 LANOYE, Tom Maar nog zo goed als nieuw. Gent, eigen beheer, 1980. Geniet. 36 p. [Gedrukt in een oplage van 100 exemplaren]. [2e druk].
€ 90
* Volgens de door Boris Rousseeuw samengestelde bibliografie van Tom Lanoye verscheen de eerste druk van dit debuut in een oplage van 100 exemplaren. 'Hetzelfde jaar verscheen een tweede druk van eveneens 100 exemplaren, zonder drukvermelding maar met een foto van de auteur en het logo van de drukker op de achterflap, waar de eerste druk blanco was'. Dit is een exemplaar van de tweede druk. Maar het blijft zeldzaam.

81 LEOPOLD, J.H. Verzen. (Bezorgd door P.C. Boutens). [Den Haag, P.C. Boutens], 1912. Ingenaaid (registerband) (8), 124 p. Gedrukt in rood en zwart door Eduard Verbeke in Brugge in een oplage van slechts 80 exemplaren. 1e druk. Rug professioneel gerestaureerd. Zeldzaam.
€ 750
* Uitgegeven door P.C. Boutens naar de publicaties in De Nieuwe Gids buiten medeweten van de auteur. Rijkse 2.167 (variant in perkament).

82 MÉRODE, Willem de Ganymedes. Met vijf (= 6) houtsneden van Johan Dijkstra. (Amsterdam, De Gulden Ster, 1924). Ingenaaid, op Chinese blokboekwijze met raffia gebonden. 30 p. Oplage 125 genummerde en door dichter en kunstenaar gesigneerde exemplaren. 1e druk.
€ 675
* Dit is nummer 2 (uitgeschreven: 'twee'), met handgeschreven en gesigneerde opdracht van de dichter aan zijn collega-auteur Karel Wasch.

83 -. Haarlem. (Met een frontispice door Peter Bekker en een nawoord door Hans Werkman). Koekange, Koekanger Handpers, 1996. Ingenaaid met stofomslag. (2), 18 p. Met de hand gezet uit de Bembo en gedrukt door Peter Bekker op Oud Hollands Register van Van Gelder in een oplage van slechts 27 genummerde exemplaren.
€ 75

84 -. De lichtstreep. Amsterdam, Holland, 1929. Verguld halfmarokijn mer gemarmerde platten. Kop verguld (keurige privéband). Gezet uit de Erasmus-Mediæval en gedrukt door Charles Nypels in zwart, rood en blauw in een oplage van 145 genummerde exemplaren. 46 (= 44) p. 1e druk.
€ 90
* Van Laar 95.

85 -. De Overgave. Amsterdam, Holland, 1926. Verguld halfleder met hoeken. Kop verguld (J. Wansink). 104 p. Gezet uit de Erasmus Mediæval en gedrukt in rood en zwart door Charles Nypels. Enkele schaafplekjes aan de rug.
€ 200
* Eén van de 30 luxe-exemplaren op geschept papier van Van Gelder, genummerd en gesigneerd door de dichter. Volgens het colofon werden de eerste tien exemplaren met de hand gebonden door J. Wansink. Dit exemplaar, nummer 12, werd echter ook door Wansink gebonden. Van Laar 26.
Bijgevoegd: prospectus van deze uitgave.

86 MORRIËN, Adriaan Bijzondere collectie van 27 opdrachtexemplaren, twee portretten, een brief en enkele parafernalia.
€ 1950
* Mooie, uitgebreide collectie uit het bezit van de schilderes Jenny Jongkind die Morriën in 1990 had leren kennen en met wie hij jarenlang een verhouding heeft gehad. In Rob Molins biografie Lieve rebel. Biografie van Adriaan Morriën (Amsterdam 2005) lezen we o.a.: 'Kerstmis [1990] had hij met de kinderen bij zijn vrouw boven gevierd. Deze heerlijke dagen continueerde hij in het gezelschap van de vierenveertigjarige schilderes Jenny Jongkind, die hij in oktober in Arti had leren kennen. 'Ik ben, geloof ik, bezig verliefd op haar te worden,' schreef hij begin januari 1991 aan een vriendin. Hij typeerde Jenny als 'blond (naar het rossige toe), aardig mollig en heel levendig en aanhalig''.
Twee opdrachten staan in boeken die niet van de hand van Morriën zijn: Rob Molin, Adriaan Morriën en het heelal in de huiskamer. De opvattingen van een eigenzinnige literatuurcriticus ('Voor Jenny,/ met gemengde zelfgevoelens,/ Adriaan/ 1 juli 1995') en Hans Lodeizen, Het innerlijk behang en andere gedichten ('Voor Jenny,/ deze gedichten van een vriend van mij/ die door zijn vroege dood altijd jong/ voor mij is gebleven,/ Adriaan/ 11 mei 1993'). De opdrachten in de overige 25 titels zijn soms kort, soms uitgebreid, maar altijd teder en intiem.
De collectie bevat ook een brief aan Jenny Jongkind (typoscript met (vele) doorhalingen en correcties. Gesigneerd 'Adriaan' en gedateerd 'Sint Maarten, 6 april 1992'. Eén blad. Alleen recto. 29,3 x 21,0 cm. In de oorspronkelijke envelop). Een leuke, uitgebreide brief geschreven vanaf zijn vakantieadres. De brief ziet er wat rommelig uit, maar daar schrijft Morriën zelf over: 'Ik zit op Jannekes elektrische schrijfmachine te typen en omdat ik niet weet hoe al die knoppen werken, ziet de brief er allerminst fraai uit'. Alleen in deze zin al bracht Morriën vier correcties aan. Voorts verhaalt hij over de vliegreis, de poezen van Janneke, Heinrich von Kleist en het slechte wegdek op Sint Maarten.
Wat ook niet onvermeld mag blijven is een originele, genummerde en gesigneerde litho van Frank Lodeizen, gedrukt in een oplage van 80 exemplaren en Adriaan Morriën voorstellend (65 x 50 cm.; met opdrachtje van de kunstenaar: 'adriaan voor Jenny J').
Onbetwist hoogtepunt van de verzameling is een schitterend, sprekend portret van Morriën door Jenny Jongkind (gemengde techniek op papier; 50 x 70 cm.). Het is een meer dan beeldvullend portret waarop Morriëns warmhartige gezicht bijzonder sprekend naar voren komt. Dit portret staat ook afgebeeld op pagina 82 van Biografie Bulletin, jaargang 12, aflevering 2 (zomer 2002), maar die reproduktie valt helemaal in het niet bij het adembenemende origineel!
Voorts bevat de collectie nog wat parafernalia als een dummy van Avond in een tuin (alleen de eerste 8 pagina's bedrukt), Morriëns rouwbrief in de oorspronkelijke envelop, een fotokopie van een artikel over Jan Hanlo met enkele aanvullingen door Morriën in balpen, een uitnodiging voor de presentatie van zijn Verzamelde gedichten, enz. enz.

87 MORRIËN, Adriaan, en Bhaskar HANDÉ Ontmoeting. Encounter. (Zes nieuwe gedichten van Morriën met Engelse vertaling door Ria Leigh Loohuizen en een overzicht van het werk van de Indiase kunstenaar Bhaskar Handé). Amsterdam, Forum Galerie, (1989). Linnen. Z.p. Gedrukt in een oplage van 500 exemplaren. 1e druk.
€ 85
* Eén van de 50 genummerde en door de dichter en kunstenaar gesigneerde luxe-exemplaren, voorzien van een originele, genummerde en gesigneerde zeefdruk in kleur (35 x 24,5 cm.) en een vergroot facsimile van een handschrift van Morriën (eveneens 35 x 24,5 cm.), tezamen in een kartonnen cassette.

88 NIJLEN, Jan van Het aangezicht der aarde. (Arnhem, Hijman, Stenfert Kroese & Van der Zande), 1923. Ingenaaid. (4), 52 p. Gedrukt onder typografische leiding van J. van KRIMPEN in rood en zwart in een oplage van 150 exemplaren. 1e druk.
€ 120
* Palladium.

89 -. De lokstem en andere gedichten. Den Haag, (A.A.M. Stols), 1924. Ingenaaid met omslag. 32 p. Gedrukt in een oplage van 50 genummerde en door Van Nijlen en Stols gesigneerde exemplaren. 1e druk. Naampje weggeschilderd met goudverf op schutblad.
€ 400
* Uit Stols' memoires: 'Van Jan van Nijlen heb ik in 1924 het bundeltje De lokstem uitgegeven. Dit was het eerste van een serie kleine boekjes die ik onderbracht in de reeks 'To the happy few', een aan Stendhal ontleende titel. De serie volgde het voorbeeld van de grote Franse uitgever Édouard Champion met zijn reeks 'Les amis d'Édouard'. Champion vroeg aan zijn auteurs en vrienden zo nu en dan een korte tekst, liefst niet eerder uitgegeven, die hij liet drukken, buiten de handel hield en cadeau deed aan wie hij wilde. Jan van Nijlen was de eerste die ik wist te strikken voor een soortgelijk plannetje'.
To the happy few 1. Van Dijk 23. Voor Van Nijlen zie ook 98-99.

90 NOOTEBOOM, Cees Een avontuur in St. Tropez. (Met foto's van John Rosinga en Theo Noort). z.p., z.u., [1967]. Halflinnen met transparant omslag, waarop de titel gedrukt. (44) p. Typografische verzorging door Wim Crouwel en Jack Jacobs. Geïllustreerd. 1e druk.
€ 90
* Exemplaar met handgeschreven, forse opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'op een wit vel/ voor Branca/ Cees Nooteboom/ 11 Mei 66.' Daaronder, in een andere kleur, tekende hij een bloem (madeliefje?) en schreef ernaast: 'met een grote bloem.'
Het jaar van verschijnen ontleen ik aan de door Mieke Koenen samengestelde bibliografie in Jan Campertprijzen 1992 (Baarn, 1992), hoewel het niet strookt met het jaartal in de opdracht.

91 -. Fragment uit Rituelen. Handschrift in inkt. 11 regels. Gesigneerd 'Cees Nooteboom' en gedateerd 'Amsterdam, 8.2.81.' Op gevergeerd papier. Vouwblad. 19,3 x 12,0 cm. (in gevouwen toestand).
€ 80
* Vergelijkbaar met de bijlage van de luxe-editie van de eerste druk van Rituelen. Die uitgave dateert echter van 1980, dit handschrift is uit 1981.

92 -. Poezie. (Amsterdam, J. Meijer, 1982). Plano in omslag. Met de hand gezet uit de Baskerville door Jaap Meijer en gedrukt op Kanzlei-Bütten van Hahnemühle [in een oplage van 100] door de dichter gesigneerde exemplaren. 1e druk. Omslag gekreukt. Vochtvlek aan rechteronderzijde omslag.
€ 55
* Deze uitgave werd uitgereikt aan de aanwezigen tijdens het diner, aangeboden aan Cees Nooteboom ter gelegenheid van de uitreiking van de Pegasus Literatuur Prijs voor zijn roman Rituelen.

93 PERRON, E. du Bij gebrek aan ernst. Met een Tekening van A.C. Willink. Brussel/Maastricht, Stols, 1928. Ingenaaid. 160 p. Gedrukt in een oplage van 265 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 650
* Dit is exemplaar nummer 8 (door Du Perron genummerd) met uitgebreide, handgeschreven opdracht van de auteur onder het colofon: 'Aan mijn Vriend en Konkurrent/ de Grote MEMBER/ wijd ik eerbieglijk deze eerste/ bundel studiën (zoals dat heet)/ onder het afsmeken van Zijn zegen./ Amen./ EduP./ 22.11.28.'
Deze opdracht is gericht aan de journalist E.J. (Eef) van Lidt de Jeude (1890-1932), die ook wel omging met Greshoff, Van Nijlen en Roland Holst. Du Perron liet zich door hem inspireren tot het sonnet 'De bierpiraat'. Na zijn overlijden schreef Du Perron op 8 oktober 1932 aan Jan Greshoff: 'En ja, dat Eef aan een beroerte bezweek, hij die toch zooveel meer recht had op een kleine delirium tremens (pour remplir ses vieux jours) vind ik akelig.'
Eén van de 50 exemplaren die niet voor de handel bestemd waren. Batten/Stols 33: 'Een groot deel van deze oplage werd op verzoek van den auteur door den uitgever in 1932 vernietigd'. Van Dijk 152.

94 -. Cahiers van een lezer. (Eigen beheer), [1928-1929]. Vijf delen. Ingenaaid. 48; 52; 64; 56; 56 p. Gedrukt 'voor de schrijver' in een oplage van slechts 30 exemplaren! 1e druk. Met op de Franse titel van deel 1 in een ons onbekend handschrift: 'Brussel/ 25 Juli '28'. Keurige set.
€ 1200
* Batten/Stols 38.

95 -. Nutteloos verzet. Met een tekening van A.C. Willink. Brussel/Maastricht, Stols, 1929. Ingenaaid. 144 p. Gedrukt in een oplage van 265 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 300
* Exemplaar met handgeschreven opdracht van de auteur onder het colofon: 'Voor Eef van/ Eddy/ Amsterdam, 10.1.30.'
'Eef' is de journalist E.J. van Lidt de Jeude (1890-1932), die ook wel omging met Greshoff, Van Nijlen en Roland Holst (zie nr. 93). Eén van de 50 exemplaren die niet voor de handel bestemd waren. Batten/Stols 34 (: 'Een groot deel dezer oplage werd in 1932 op verzoek van den auteur door den uitgever vernietigd'). Van Dijk 190.

96 -. Parlando. Maastricht/Brussel, Stols, 1930. Ingenaaid. 64 p. Gedrukt in een oplage van 150 genummerde exemplaren. Dit is het tweede van de 25 exemplaren, gereserveerd voor de auteur en de uitgever. 1e druk.
€ 650
* Met korte maar ontroerende, handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'Voor Mamma/ van Ed/ Amsterdam/ 11.2.30-'.
Luchtkasteelen 4. Batten/Stols 16. Van Dijk 221.

97 -. Parlando. Verzamelde gedichten. (Met een inleiding door Simon Vestdijk). Rijswijk, Stols, 1941. Heelperkament. 188 p.
€ 230
* Eén van de 25 genummerde luxe-exemplaren op geschept papier en gebonden in een heelperkamenten band.
Batten/Stols 20. Van Dijk 535.

98 (PERRON, E. du). NIJLEN, Jan van Herinneringen aan E. du Perron. Amsterdam, Van Oorschot, 1955. Linnen met stofomslag. 64 p. 1e druk.
€ 32
* Exemplaar met opdracht van Elisabeth du Perron-de Roos, de weduwe van E. Du Perron: 'Met beste herinneringen/aan het bezoek van de/ heer en mevrouw Rutten(?)/ E. du Perron-de Roos/ Bergen N.H. Aug. '55'.

99 -. -. Herinneringen aan E. du Perron. Amsterdam, Van Oorschot, 1955. Linnen met stofomslag. 64 p. 1e druk.
€ 500
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur aan Alfons de Ridder alias Willem ELSSCHOT: 'aan de oude vriend Fons/ van harte/ JvanNijlen/ 4.V.1955'. Onder de opdracht schreef Elsschot in inkt het adres van Van Nijlen: 'Decrolylaan 35/ Ukkel'. In de rechterbovenhoek van het stofomslag schreef Elsschot het getal '42', verwijzend naar pagina 42, waar hij een passage over Du Perron en Malraux aanstreepte.
Van Nijlen was één van Elsschots vroegste literaire vrienden: al enkele jaren voor zijn debuut Villa des Roses (1913) hadden ze literair contact met elkaar.
Een mooie, écht vriendschappelijke opdracht van de ene grote schrijver aan de andere!

100 REVE, Gerard The acrobat and other stories. Amsterdam/ London, Van Oorschot, (1956). Ingenaaid met stofomslag. (2), 230 p. 1e druk. Omslag op rug licht verkleurd, maar zeer gaaf!
€ 90
* Werd pas in 1963 voor het eerst in het Nederlands gepubliceerd onder de titel Vier wintervertellingen. Van Winden 5.

101 -. De avonden. Een winterverhaal. Amsterdam, De Bezige Bij, (1947). Halflinnen met stofomslag. 240 p. 1e druk. Aan de bovenzijde van rug en achterzijde omslag ontbreekt ± vier vierkante centimeter, aan de onderkant van het omslag ontbreekt rond de rug ongeveer twee à tweeëneenhalve vierkante centimeter. Scheurtjes aan de binnenzijde van het omslag geplakt met zuurvrije tape. Ondanks deze (gebruikelijke) onvolkomenheden een prima exemplaar dat in geen enkele volwassen Reve-collectie zou misstaan.
€ 500
* Van Winden 2.

102 -. Brieven aan geschoolde arbeiders. Utrecht/Antwerpen, Veen, 1985. Ingenaaid. 352 p. 1e druk.
€ 60
* Met op de titelpagina een handgeschreven, gesigneerde opdracht aan dichter-essayist K.L. Poll: 'Voor Bert Poll,/ met veel liefs van/ Gerard Reve./ Leiden, 15 October 1985.'
Van Winden 52.

103 -. (Verzameld werk). De laatste jaren van mijn grootvader. De ondergang van de familie Boslowits. De avonden. Werther Nieland. Amsterdam, Van Oorschot, 1956. Linnen met stofomslag. 360 p.
€ 100
* Het stofomslag is aan de boven- en onderkant licht beschadigd, en een beetje gevlekt aan de achterkant. Scheurtjes gerepareerd met layout-plakband. Van Winden 6.

104 ROLAND HOLST, A. De vagebond. (Met twee houtsneden door N. Eekman, de teksten en omslagpapier werden uit hout gesneden door Fokko Mees). [Den Haag], Vereeniging tot bevordering der Grafische Kunst, 1930. Ingenaaid. 4 dubbele, onopengesneden pagina's. Gedrukt door S.H. de Roos op zijn eigen handpers op Keizerlijk Japans in een oplage van 100 genummerde en door Eekman en Mees gesigneerde exemplaren. Fraaie produktie!
€ 180

105 SCHENDEL, Arthur van Angiolino en de lente. Maastricht, Boosten & Stols, 1931. Verguld heelleder (wat sleetse privéband). (2), 54 p. Gedrukt in rood en zwart in een oplage van 1065 genummerde exemplaren. 4e druk. Nogal roestig.
€ 70
* Exemplaar met korte opdracht van de auteur op Franse titel: 'Henri Mayer/ van/ A.v.S.' Henri Mayer (1880-1958) was een Haagse boekhandelaar. Van Dijk 55 beschrijft de tweede druk van Angiolino en de lente met de toevoeging 'geen Stols-uitgave'. Deze vierde druk staat niet in Van Dijk en is waarschijnlijk ook geen Stols-uitgave.

106 -. Safija. (Arnhem, Hijman, Stenfert Kroese en Van der Zande), 1920. Ingenaaid. (4), 60 p. Gedrukt onder leiding van J. van Krimpen in rood en zwart in een oplage van 200 exemplaren. 1e druk.
€ 100
* Exemplaar met handgeschreven opdracht op het tweede schutblad: 'J.M. Meulenhoff/ van/ A.v.S.'. J.M. Meulenhoff (1869-1939) is de oprichter van de gelijknamige uitgeverij.
Palladium. Voor Van Schendel zie ook nr. 72.

107 SCHIERBEEK, Bert, en Karel APPEL Brochure voor de toneelvoorstelling Een groot dood dier. (Met een ORIGINELE ZEEFDRUK van Karel Appel op de voor- en achterzijde van het omslag. Bevat ook een toelichting in twee talen op Een groot dood dier door Bert Schierbeek ('het gebaar van de stem'/ 'the voice and its gesture'). Z.p., z.u., [1963]. Geniet. (8) p. Geïllustreerd.
€ 200
* Op 17 juni 1963 vond in Hilversum in het kader van het Holland Festival de première plaats van Schierbeeks toneelstuk Een groot dood dier. Karel Appel ontwierp voor deze voorstelling de decors, maar vervaardigde ook een originele zeefdruk in kleuren als omslag voor de brochure bij de voorstelling. Vreemd genoeg hebben we over deze brochure verder niets kunnen vinden!

108 SCHMIDT-DEGENER, Dr. F. De poort van Ishtar. 55 variaties op een bekend thema. Silvedene. Tien suites voor viool en woord. Amsterdam, Meulenhoff, 1945. Verguld halfperkament. 420 p. 1e druk.
€ 50
* Eén van de 25 luxe-exemplaren op Hollands en voornaam gebonden in halfperkament. Typografische verzorging door A.A.M. Stols. Vandaar: Van Dijk 681.

109 STOUTE, René Poeders, pillen en cachets. (Met een Aantekening door de uitgever). Amstelveen, AMO, 1985. Verguld groen halfmarokijn met platten van lichtgroen Japans vezelig papier (Binderij Phoenix). (2), 14 p. Met de hand gezet uit de Bembo en gedrukt door Hein Elferink in een oplage van 25 door de auteur genummerde en gesigneerde exemplaren. 1e druk.
€ 200
* Eén van de slechts 5 romeins genummerde luxe-exemplaren gedrukt in twee kleuren op Zerkall-Bütten en fraai gebonden in halfmarokijn.

110 STRAATEN, Peter van Net persoon. (Met een tekening door de auteur. Met een Aantekening door Gert Jan Hemmink). Amstelveen, (AMO), 1988. Verguld halfperkament (Binderij Phoenix). In papieren foedraal. (32) p. Met de hand gezet uit de Baskerville en gedrukt door Hein Elferink in een oplage van 35 door de auteur genummerde en gesigneerde exemplaren. 1e druk.
€ 220
* Eén van de slechts 7 romeins genummerde luxe-exemplaren, gedrukt in twee kleuren op Hahnemühle en door Binderij Phoenix fraai gebonden in halfperkament.

111 -. Weerzien. (Met een Aantekening door de uitgever). Amstelveen, AMO, 1986. Verguld oranjebruin halfmarokijn met marokijnen voorrand (Binderij Phoenix). (16) p. Met de hand gezet uit de Spectrum en gedrukt door Hein Elferink in een oplage van 35 door de auteur genummerde en gesigneerde exemplaren. 1e druk.
€ 220
* Eén van de slechts 7 romeins genummerde luxe-exemplaren, gedrukt in twee kleuren op Bütten-Nordsee en door Binderij Phoenix fraai gebonden in halfmarokijn.

112 SWARTH, Hélène Keurbundel van honderd gedichten. Door de dichteres zelve gekozen. Amsterdam, Van Kampen, 1919. Linnen. (4), 128 p. Gedrukt in een oplage van 300 exemplaren. 1e druk.
€ 80
* Met op de Franse titel een ingeplakte, handgeschreven opdracht van de dichteres: 'Voor mijn jongen Vriend Hans Roest/ van/ Hélène Swarth'.
Het klinkt misschien wat vreemd, een 'ingeplakte' opdracht, maar Roest correspondeerde met Hélène Swarth en zij stuurde hem uitgeknipte opdrachten die hij in zijn boeken mocht plakken. Wij hebben nog een vergelijkbaar exemplaar, dus ook met ingeplakte opdracht, in voorraad: Late Liefde. Liederen en sonnetten (1919).

113 -. Poëzie (Beelden en Stemmen. Sneeuwvlokken. Rouwviolen. Passiebloemen. Nieuwe Gedichten). Amsterdam, Van Kampen, [1892]. Ingenaaid met uiterst kwetsbaar omslag (hier en daar een paar minieme hapjes). Op geschept papier. (4), 288 p. Met portret. 1e druk.
€ 58
* Exemplaar met een miniem handgeschreven opdrachtje van de dichteres op de Franse titel: 'v.d.S.'. Uit de bibliotheek van Jan Veth: met zijn naamstempeltje en handgeschreven aankoop- of plaatsnummer op de Franse titel, onder de 'v.d.S.'

114 -. Septembervelden. Oorspronkelijk handschrift in paarse inkt. Niet gesigneerd. Alleen recto. Geknipt uit gelinieerd cahierblad. ± 15 x 12,5 cm.
€ 100

115 -. Sprookjes. Den Haag, Loman & Funke, [1894]. Ingenaaid. 148 p. 1e druk. Plakkertje aan bovenzijde rug.
€ 120
* Exemplaar met handgeschreven opdracht van de schrijfster op Franse titel: 'Aan mijn lieve Schoonzusters/ Marie en Anna/ Hélène L.S./ Den Haag, 10 November 1894'.

116 -. Sterfnacht van Tennyson. Oorspronkelijk handschrift in paarse inkt. Niet gesigneerd. Alleen recto. Geknipt uit gelinieerd cahierblad. ± 14 x 14,5 cm.
€ 100

117 -. Vrede op aarde. Oorspronkelijk handschrift in paarse inkt. Niet gesigneerd. Alleen recto. Geknipt uit gelinieerd cahierblad. 17,1 x 14,8 cm.
€ 100

118 VEERKAMP, Joost De rode cabriolet. (Met een Naschrift door de auteur en een Aantekening door Gert Jan Hemmink). Amstelveen, AMO, 1987. Verguld zwart halfmarokijn met rode platten (Binderij Phoenix). (4), 20 p. Met de hand gezet en gedrukt door Hein Elferink in rood en zwart in een oplage van 35 genummerde en door de auteur gesigneerde exemplaren. 1e druk.
€ 300
* Eén van de slechts 7 Romeins genummerde luxe-exemplaren, gedrukt in twee kleuren op Bütten DS en fraai gebonden in halfmarokijn.

119 VERWEY, Albert Dagen en daden. Amsterdam, W. Versluys, 1901. Blauw buckram. 136 p. 1e druk.
€ 45
* Exemplaar met handgeschreven opdracht van de dichter op eerste blanco pagina: 'Voor Chris en Clien/ van Albert/ Amsterdam/ 6 november 1901.'

120 -. Een brief van Jacob Geel uitgegeven door Albert Verwey. Overdruk in blind omslag. (10) p. Behoorlijk gehavend exemplaar.
€ 32
* Met op het omslag de handgeschreven opdracht: 'Aan den Heer J. Bezemer/ met vriendelijke groeten van/ den uitgever'. Bovendien met handgeschreven correctie door Verwey op p. 308.

121 -. De figuren van de sarkofaag. Santpoort, Mees, 1930. Verguld HEELPERKAMENT, op perkamenten linten gebonden. (6), 98 p. Gedrukt op Haesbeek. 1e druk. Minimaal roest voor- en achterin.
€ 90
* MDLM maakt geen melding van deze weelde-uitgave in een prachtige perkamenten band. Brinkman wel: de nieuwprijs bedroeg indertijd f 20,-. Dat is nu zo’n 15 keer zoveel, 135 euro.

122 -. Johan van Oldenbarnevelt. Treurspel. Amsterdam, Scheltema & Holkema, 1895. Ingenaaid. (4), 84 p. 1e druk. Rug beschadigd. Achterzijde omslag en enkele pagina's liggen los.
€ 60
* Exemplaar met handgeschreven opdracht van de auteur op Franse titel: 'Aan zijn broer/ van den schrijver/ Noordwijk aan Zee/ 29 Sept. '95'.

123 -. Het lachende raadsel. Santpoort, C.A. Mees, 1935. Blauw buckram met stofomslag. Kop verguld. 88 p. 1e druk.
€ 45
* Met op de eerste blanco pagina de handgeschreven opdracht: 'Met hartelijke gelukwensen/ 16 Aug 1935/ Albert'. Met prospectus en krantenrecensie (door Maurits Uyldert).

124 -. Het lijden aan de tijd. Antwoord op een vraag van de Kouter-redactie. Santpoort, Mees, 1936. Ingenaaid. 12 p. 1e druk.
€ 18
* Met 'v.d.S'. Hoe klein ook, toch een pennestreekje van Verwey!

125 -. De Nieuwe Gids. 3e Jaargang. 1e Aflevering. (1 Oct. 1887) Amsterdam, Versluys, 1887. Beschadigd exemplaar met gehavend omslag: rug vrijwel afwezig, voor- en achterplat los.
€ 40
* Exemplaar met op het omslag de handgeschreven opdracht: 'Den Hooggel. Heere/ Prof. R.S. Tjaden Modderman/ van Albert Verwey'.

126 -. De Oude Strijd. Amsterdam, Versluys, 1905. Buckram (band fors beschadigd: rug ontbreekt en voorplat ligt los). 364 p. 1e druk.
€ 45
* Exemplaar met handgeschreven opdracht: 'Aan zijn Broêr,/ een herinnering aan zes van onze/ jeugdjaren./ de Schrijver./ Nov '05'.

127 -. De roman van Heinric en Margriete van Limborch, in hedendaags Nederlands naverteld en ingeleid door Albert Verwey. Santpoort, Mees, 1937. Halfleer met platten van dloewang (rug aan bovenzijde iets geschaafd). 124 p. Ills. 1e druk.
€ 28
* Eén van de 100 genummerde luxe-exemplaren, gebonden in halfleer.

128 -. Van het leven. [Amsterdam, eigen beheer, 1888]. 4to. Ingenaaid. (58) p. 1e druk. Omslag beschadigd (voorplat geheel los) en met vochtvlekken. Stukje uit rechterbovenhoek voorzijde omslag (± 4 cm²).
€ 120
* Exemplaar met opdracht: 'Aan Mevrouw/ M. de Gijselaar/ van/ Albert Verwey/ Nov. '88'.
Deze échte eerste druk verscheen in eigen beheer in oktober 1888. De 'tweede druk' (eerste handelseditie; zonder drukvermelding) draagt 1889 als jaartal op het omslag en verscheen volgens MDLM in november 1888.
Deze uitgave in eigen beheer is hoogstwaarschijnlijk een titeluitgave van de handelseditie, maar werd iets eerder verspreid dan die handelseditie: de voorzijde van het omslag en de titelpagina (waarop in deze uitgave in eigen beheer plaats, uitgever en jaartal (omslag) en de ondertitel en auteursnaam (titelpagina) ontbreken), zijn in de uitgave in eigen beheer op oortjes geplakt.


129 VIJF PONDEN PERS, De De complete clandestiene productie van deze prachtige serie bibliofiele werken, gedrukt in een klein aantal exemplaren in het geheim onder de bezetting door de Nazi's. 'De naam van de pers was een sardonische verwijzing naar het maximale gewicht van papier voor onofficieel drukwerk, dat door de bezetter was toegestaan' (Purvis). Het fonds van de Vijf Ponden Pers, gesticht door A.A. Balkema, W. Hellinga en J. van Krimpen in 1942, vormt een verzameling van zeer diverse, verfijnd ontworpen boeken, sommige heel groot, andere heel klein. De typografie is vaak van J. van Krimpen, soms van Dick Elffers, Susanne Heynemann, S.H. de Roos en anderen. Volgens H.N. Werkman in een brief aan August Henkels waren de boeken van de Vijf Ponden Pers bijna té mooi: 'Het was me of ik de producten van lettergieterijen in handen had. Wat is dat allemaal onberispelijk van uitvoering en wat is dat van uiterlijk en innerlijk weergaloos select. Je slaat je handen van verbazing ineen als je zooiets ziet in deze tijd. In déze tijd waarin je haast geen vel goed papier machtig kunt worden'.
Op éen na (nr. 16) in uitstekende staat. Uitgebreide beschrijving op verzoek.
€ 6500
* 1. Charles BAUDELAIRE Le vin. Cinq poëmes choisis dans Les Fleurs du Mal. Met zes originele etsen door Jeanne Bieruma Oosting. Typografie door J. van Krimpen. 55 exemplaren. De Jong 72.
2. Edgar DEGAS Huit sonnets. Typografie door Dick Elffers. 50 exemplaren. De Jong 172.
3. Emily DICKINSON Ten poems. Tweetalige uitgave met Duitse vertalingen door Rosey E. Pool. Gedrukt naar calligrafie door Susanne Heynemann. 55 exemplaren. De Jong 189.
4. Dick ELFFERS [Kalender. Januari-juni] 1944. Illustraties en typografie door Dick Elffers. 55 exemplaren. De Jong 442.
5. [W.G. HELLINGA] Dies noctesque. Geïllustreerd door Fred. Carasso. 50 exemplaren. De Jong 191.
6. Franz KAFKA Ein Landartzt. Illustraties en typografie door Jan Bons. 55 exemplaren. De Jong 440.
7. [H.W.J.M. KEULS] Doortocht. Gedichten. Typografie door Dick Elffers. 70 exemplaren. De Jong 207.
8. Valery LARBAUD Portrait d'Eliane à quatorze ans. Met handgeaquarelleerde illustraties door Salim. 55 exemplaren. De Jong 484.
9. Livinus. Six gravures. 55 exemplaren. De Jong 516.
10. Jac. van LOOY De pendule. Met een illustratie door Titia Wiegman. Typografie door J. van Krimpen. 50 exemplaren. De Jong 519.
11. Stéphane MALLRMÉ L'après-midi d'un faune. Eglogue. Met een illustratie door Melle. Typografie door J. van Krimpen. 50 exemplaren. De Jong 531.
12. Thomas NASHE In time of plague. Typografie door J. van Krimpen. 55 exemplaren. De Jong 591.
13. [Martinus NIJHOFF (transl.)] Eenige romantische gedichten. Naar het Fransch. Met vijf originele litho's van Titia Wiegman. 55 exemplaren. De Jong 232.
14. Jan van der NOOT Ode teghen d'onwetende vyanden der poëteryen van Marcvs van Wonsel. Typografie door J. van Krimpen. 55 exemplaren. De Jong 606.
15. Jacques PERK Eene helle- en hemelvaart. Sonnettenkrans. Typografie door S.H. de Roos. 55 exemplaren. De Jong 653.
16. Quem Queritis Typografie door J. van Krimpen. 50 exemplaren. Exlibris verwijderd, wat een vochtvlek tot gevolg had. De Jong 683.
17. Arthur RIMBAUD. Le bateau ivre. Typografie door J. van Krimpen. 50 exemplaren. De Jong 697.
18. [A. Roland Holst] Helena's inkeer. Een fragment. Typografie door J. van Krimpen. 50 exemplaren. De Jong 370.
19. [W. Sandberg] als: Servus fidei Experimenta typografica. [1]. Lectura sub aqua. Typografie door W. Sandberg. 200 exemplaren. De Jong 258.
20. [W. Sandberg] Experimenta typografica. 3. Gnothi se auton. Typografie door W. Sandberg. 55 exemplaren. De Jong 259.
Bijgevoegd: Stanley Morison. First principles of typography. Amsterdam, (Vijf Ponden Pers), 1946. Typografie door J. van Krimpen. Gedrukt in een kleine oplage.
En: Catalogus van vijftig boeken en boekjes zonder toestemming uitgegeven in de jaren 1942-1945 door A.A. Balkema te Amsterdam. [Amsterdam, A.A. Balkema], 1945. Typografie door J. van Krimpen. Gedrukt in een kleine oplage.
Van de volgende nummers van bovenstaande lijst hebben we duplicaten in voorraad: 1, 3, 4, 6, 7, 10, 12, 13, 14, 15 and 18.
Wij beschikken over een grote voorraad clandestiene drukken. Zend ons uw zoeklijst!

130 VROMAN, Leo De ballade van Jantje. (Enschedé, Letterlievend kabinet, 1981). Ingenaaid. (12) p. Gedrukt in een oplage van slechts 30 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 75
* Curiosa-reeks nr. 1.

131 -. Ballade van mezelf. (Zandvoort), Eliance Pers, (1969). Ingenaaid met omslag. (4), 20 p. Gezet uit de Spectrum en gedrukt op de handpers in een oplage van 50 genummerde exemplaren.
€ 150
* Eliance-reeks 10.

132 -. Brief aan de journalist Peter M[ichielsen]. Handschrift in inkt. Op vel papier met computerprint (zie noot!). Gesigneerd 'Leo V' en gedateerd 'Brooklyn, 6 jan '89'. Alleen recto. 28,0 x 21,0 cm. Gevouwen.
€ 80
* Michielsen verzocht Vroman blijkbaar om een handschrift en kreeg deze brief toegestuurd. Naast vijf regels tekst bevat dit blad een 'mislukte poging (...) om "chaos" toe te passen op bloedplasma dat langs een rond obstakel stroomt' (een wiskundige berekening en een tekeningetje) én een computerprint in kleur met de opmerking erbij 'Hier heb ik "chaos" (X=C*K*(1-C), etc) gemengd met "orde" (C=8-7*sin(X*.1)*.sin(Y*.1)) b.v.'
Geheel overbodig besluit Vroman zijn briefje met '(of had je liever het klad van een gedicht??)'

133 -. Drukproef van God en godin, Deel II. Twee katernen. Geniet. Bestemd voor Maatstaf, 1967. 34 p. Voorste blad is wat gescheurd en heeft een ontbrekend hoekje (± 5 cm2). Met diverse aanwijzingen in de marge voor de zetter in potlood en pen van de hand van de auteur.
€ 90
* Met op voorste pagina de titel in handschrift en een aantekening over deel I, dat eerder in De Gids was verschenen, én bovendien een opdracht: 'Bert!/ Ik dacht dat je deze/ tekst van Querido zou/ lenen! Sorry hoor!/ -geluk, Leo'. Met 'Bert' is ongetwijfeld Bert Bakker bedoeld, die toentertijd in de redactie van Maatstaf zat.
Bijgevoegd: schone drukproef van het eerste deel van 'God en Godin', verschenen in De Gids, p. 23-31. Vijf tweezijdig bedrukte bladen. 32,2 x 24,5 cm.

134 -. Gevierendeelde oogst. Terhorst, (Ser Prop), 1986. Ingenaaid met stofomslag. (12) p. Met de hand gezet uit de Baskerville en gedrukt op Zerkall-Bütten in een oplage van 85 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 28

135 -. In mijn jeugd. (Met een origineel druksel van Martien Frijns). Brooklyn [= Nijmegen, Stichting Randschrift], 1992. Ingenaaid. 4 p. Met de hand gezet uit de Garamond en gedrukt door Martien Frijns op Provence kringlooppapier in een oplage van 125 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 28
* Uitgave ter gelegenheid van de uitreiking van de Prijs van de Provincie Gelderland: Gelderse Debuten 1992.

136 -. Onder de punt. Haarlem, Augustijn Pers/ Het Beschreven Blad, z.j. Vouwblad in omslag. Met de hand gezet uit de Libra en gedrukt in beperkte oplage. 1e druk.
€ 35
* Gedicht speciaal voor deze uitgave in 1996 geschreven door Leo Vroman voor het Haarlemse literaire genootschap Het Beschreven Blad.

137 -. Seven thanks in Groningen. Terhorst, (Ser Prop), 1989. Ingenaaid met stofomslag. (12) p. Met de hand gezet uit de Baskerville en gedrukt in roodbruin en zwart op Zerkall-Bütten in een oplage van 100 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 28
* Tekst van het dankwoord dat Vroman uitsprak naar aanleiding van de toekenning van een eredoctoraat aan de Rijksuniversiteit van Groningen.
Met prospectus.

138 WOESTIJNE, Karel van de Het menschelijk brood. Bussum, A.A.M. Stols, 1926. Ingenaaid. 20 p. Gedrukt in een oplage van 115 genummerde en door Stols en Van de Woestijne gesigneerde exemplaren. 1e druk.
€ 220
* To the happy few 12. Van Dijk 105.

SUB SIGNO LIBELLI – een kleine keuze uit de voorraad

139 ALI COHEN, L. Verzen. (Met een nawoord door A.G. van der Steur en een frontispice door Ger Kleis). Sub Signo Libelli, 2002. Ingenaaid met stofomslag. (2), 22 p. Met de hand gezet en gedrukt in rood en zwart in een oplage van 51 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 75
* Le petit défaut IV.

140 -. Verzen. (Met een nawoord door A.G. van der Steur en een frontispice door Ger Kleis). Sub Signo Libelli, 2002. Linnen, de platten deels overtrokken met fraai sierpapier met rode, zwarte en gouden verticale banen (Erik Schots). (2), 22 p. Met de hand gezet en gedrukt in rood en zwart in een oplage van 51 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 150
* Eén van de luxe-exemplaren, fraai gebonden door Erik Schots. Le petit défaut IV.

141 ANDRIAN, Leopold Gedichte. (Bezorgd en van een nawoord voorzien door Marijke Stapert-Eggen en Frank Ligtvoet). Sub Signo Libelli, 1982. Linnen (Binderij Phoenix). (2), 30 p. Met de hand gezet uit de Romanée en gedrukt in groen en zwart op Zerkall-Bütten Weiss in een oplage van 73 genummerde exemplaren.
€ 140
* Eén van de 40 exemplaren op Zerkall-Bütten Weiss en één van de 20 exemplaren in linnen. Breugelmans 91.

142 -. Gedichte. (Bezorgd en van een nawoord voorzien door Marijke Stapert-Eggen en Frank Ligtvoet). Sub Signo Libelli, 1982. Ingenaaid met omslag. (2), 30 p. Met de hand gezet uit de Romanée en gedrukt in groen en zwart op Zerkall-Bütten Weiss in een oplage van 73 genummerde exemplaren.
€ 75
* Eén van de 40 exemplaren op Zerkall-Bütten Weiss. Rugje iets verkleurd. Breugelmans 91.

143 ANNENSKI, Innokenti Stalen krekel. Tien gedichten uit het cypressenhouten kistje vertaald en ingeleid door Kees Verheul. Sub Signo Libelli, 1985. Blauw halfmarokijn (Binderij Phoenix). (2), XXX p. Met de hand gezet uit de Spectrum en gedrukt in blauw, rood en zwart op getint, zwaar Zerkall Bütten in een oplage van 69 genummerde exemplaren.
€ 65
* Eén van de 36 luxe-exemplaren, gedrukt op zwaarder papier. Breugelmans 147.

144 BASTET, F.L. Aan Kroisos. Klein dodenboek voor gestorven vrienden. Sub Signo Libelli, 1980. Linnen. (4), 28 p. Met de hand gezet uit de Romanée en gedrukt in blauw en zwart op Zerkall-Bütten in een oplage van 80 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 45
* Breugelmans 61.

145 BERG, Arie van den Een absoluut muizegat. (Met tien tekeningen van Joost Veerkamp). Sub Signo Libelli, 1979. Linnen. (2), 18 p. Met de hand gezet en gedrukt in zilver en zwart in een oplage van 70 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 95
* Onder het colofon door de auteur gesigneerd. Breugelmans 44.

146 BÜCH, Boudewijn De antiquaar. [Amsterdam], (Antiquariaat Willem Huijer), [1982]. Vouwblad. Met de hand gezet en gedrukt door Ger Kleis op de Sub Signo Libellipers in een oplage 175 exemplaren. 1e druk.
€ 95
* Jaarwisselingsgeschenk 1982-1983 van Antiquariaat Willem Huijer. Niet in de handel. Breugelmans 94.

147 -. In memoriam Boudewijn Büch 1948-2002. (Met een portret van Büch in linosnede door Peter Bekker). Sub Signo Libelli, 2003. Ingenaaid. (16) p. Met de hand gezet uit de Meidoorn en gedrukt in zwart en blauw in een oplage van 76 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 160
* Dit bundeltje bevat drie gedichten van Boudewijn Büch, gedrukt naar de typoscripten die de dichter in 1980-1981 aan drukker Ger Kleis schonk. Met enkele varianten ten opzichte van de eerder verschenen versies.

148 (COUPERUS, Louis). R. BREUGELMANS en Harry G.M. PRICK Zeer kleine Couperologie voor Frédéric Bastet. (Sub Signo Libelli), 1986. Ingenaaid met omslag. 12 p. Met de hand gezet en gedrukt in paars en zwart in een oplage van 28 genummerde exemplaren.
€ 160
* Bevat twee artikelen over Couperus: een niet getitelde bijdrage van R. Breugelmans en het artikel 'Een vermeend caricatuurportret van Louis Couperus' van Harry G.M. Prick. Gedrukt ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van F. Bastet. Breugelmans 155.

149 DOUGLAS, Lord Alfred De profundis and other poems. (Met een illustratie van Bob van Blommestein). Sub Signo Libelli, 1976. Ingenaaid met omslag. (20) p. Met de hand gezet uit de Bembo en gedrukt in rood en zwart op Zerkall-Bütten in een oplage van 34 exemplaren.
€ 250
* Een van de 18 exemplaren op Zerkall-Bütten. Breugelmans 18.

150 DULLAERT, Heiman Sonnetten. (Sub Signo Libelli, 1977). Ingenaaid met (grijs) omslag. 20 p. Met de hand gezet uit de Romanée en gedrukt in goud, blauw en zwart op Hahnemühle-Ingres in een oplage van 62 genummerde exemplaren.
€ 125
* Titel en initialen van Leo Mulder. Eén van de XX (twintig) exemplaren op Hahnemühle-Ingres. Breugelmans 33.

151 HERINGA, P.M. (Als:) H.G. LIEBENTRAU Vrijstaat. (Sub Signo Libelli, 1982). Verguld halfmarokijn met hoekjes in foedraal (Binderij Phoenix). (2), 18 p. Met de hand gezet uit de Fournier en gedrukt op Zerkall-Bütten (zie noot) in een oplage van 70 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 220
* Het papier van dit exemplaar werd kunstmatig (met thee) verouderd om zo te lijken op éen van de XX exemplaren die werden gedrukt op 'verjaard papier'. Het werd net als de luxe-exemplaren door Binderij Phoenix gebonden in halfleer, overtrokken met gemarmerd papier, maar draagt wel een regulier Arabisch nummer. Curieus! Breugelmans 81.

152 HOUT, Jan van Lofsang op de bevryding van de Burchgraven. Sub Signo Libelli, 1975. Ingenaaid met omslag. (2), 18 p. Met de hand gezet uit de Bembo en gedrukt in een oplage van 35 genummerde exemplaren.
€ 180
* Met op het eerste schutblad: 'Van de drukker/ 16/9/1975'. Breugelmans 8.

153 ICKE, Frans Woordjes. Sub Signo Libelli, 1975. Oblong. Ingenaaid. (64) p. Met de hand gezet en gedrukt in een oplage van 50 genummerde exemplaren.
€ 95
* Zowel leverbaar met blauw als met geel omslag. Breugelmans 7.

154 KAVÁFIS, K.P. Twaalf gedichten. Vertaald door Hans Warren/Mario Molegraaf. (Met een originele, genummerde en gesigneerde ets van Hans Abbing). Sub Signo Libelli, 1932 (= 1982). Ingenaaid met omslag. 24 p. Met de hand gezet uit de Romanée en gedrukt in rood en zwart in een oplage van 60 [=58] genummerde exemplaren.
€ 160
* Breugelmans 92.

155 KLOOS, Willem Knabenklagen. (Met een verantwoording door Harry G.M. Prick). Sub Signo Libelli, 1981. Ingenaaid met omslag. 32 p. Met de hand gezet uit de Spectrum en gedrukt in groen en zwart in een oplage van 75 genummerde exemplaren.
€ 65
* Breugelmans 72.

156 LEOPARDI, Giacomo Vijf canti. Vertaald door Frans van Dooren. Sub Signo Libelli, 1979. Ingenaaid met omslag. (4), 20 p. Met de hand gezet uit de Romanée en gedrukt in groen en zwart op Zerkall-Bütten in een oplage van 75 genummerde exemplaren.
€ 50
* Breugelmans 39.

157 LUCIANUS Jupiter en Ganymedes. Sub Signo Libelli, 1976. Ingenaaid met omslag. (2), 18 p. Met de hand gezet en gedrukt in bruin en zwart op Simili Japon in een oplage van 45 [= 42] genummerde exemplaren.
€ 95
* Breugelmans 19.

158 NAGEL, Pieter Twee gedichten. Sub Signo Libelli, 1977. Ingenaaid met omslag. (12) p. Met de hand gezet en gedrukt 'op papier uit Auroville' in een oplage van 33 exemplaren.
€ 160
* Schutbladen iets gebruind door omslagpapier. Breugelmans 28.

159 NERÉE TOT BABBERICH, Carel de De inkt is horribel. Brieven en tekeningen. (Met een nawoord van Dick Veeze). Sub Signo Libelli, 1980. Verguld halfperkament met gemarmerde platten. (28) p. Met de hand gezet uit de Spectrum en gedrukt in rood, olijfgroen en zwart op geschept papier van Magnani in een oplage van 45 genummerde exemplaren.
€ 495
* Eén van de 15 luxe-exemplaren in halfperkament. Breugelmans 63.

160 (ORNAMENTEN & C.) Ornamenten & c. Sub Signo Libelli, (1974). Vouwblad. Met de hand gezet en gedrukt in een zéér kleine oplage.
€ 200
* Letterproef. Breugelmans 3.

161 OUWENS, Kees Ontstentenis. Sub Signo Libelli, 1983. Ingenaaid met omslag. 24 p. Met de hand gezet uit de Cancelleresca Bastarda en gedrukt in zwart en blauw op Zerkall-Bütten in een oplage van 80 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 95
* Eén van de 55 exemplaren op Zerkall-Bütten. Bijgevoegd: prospectus van deze uitgave. Breugelmans 108.

162 PENNA, Sandro Vroege verzen. (Vertaald door P.M. Heringa). Sub Signo Libelli, (1984). Linnen. (2), 22 p. Met de hand gezet uit de Gill en gedrukt in grijs en zwart in een oplage van 63 genummerde exemplaren.
€ 95
* Hoekje rechtsonder iets gebutst. Breugelmans 124.

163 PURDY, James Are you in the Wintertree. (Met een originele, genummerde en gesigneerde litho van Chris Buursen). Sub Signo Libelli, (1987). Verguld halfperkament (Binderij Phoenix). (2), 34 p. Met de hand gezet uit de Monotype Van Dijck en gedrukt in zwart, paars en blauw op Zerkall-Bütten in een oplage van 65 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 275
* Eén van de 30 exemplaren met de originele litho. Breugelmans 163.

164 -. Don't let the Snow fall. A poem. Dawn. A story. (Met twee originele litho's door Chris Buursen). (Sub Signo Libelli), [1985]. Verguld rood halfmarokijn (Binderij Phoenix). (4), 20 p. Met de hand gezet uit de Monotype Van Dijck en gedrukt in rood en zwart in een oplage van 95 genummerde exemplaren. 1e druk. Klein exlibris binnenzijde band.
€ 275
* Een van de 45 exemplaren met twee originele litho's. Breugelmans 137. Voor Purdy zie ook nr. 288-291.

165 STEIN, Elliot Not Sex nor Ultimately Death. (Met een originele linosnede door Gerard Bruning). Sub Signo Libelli, 1979. Ingenaaid met omslag. (4), 20 p. Met de hand gezet uit de Monotype Fournier en gedrukt in blauw en zwart in een oplage van 45 genummerde exemplaren.
€ 55
* Breugelmans 47.

166 -. Not Sex nor Ultimately Death. (Met een originele linosnede door Gerard Bruning). Sub Signo Libelli, 1979. Blauw linnen (Binderij Phoenix). (4), 20 p. Met de hand gezet uit de Monotype Fournier en gedrukt in blauw en zwart in een oplage van 45 genummerde exemplaren.
€ 95
* Eén van de 18 exemplaren in linnen. Breugelmans 47.

167 WARREN, Hans De vondst in het wrak. (Met illustraties van Bob van Blommestein). Sub Signo Libelli, 1978. Ingenaaid met omslag. 16 p. Met de hand gezet uit de Romanée en gedrukt in blauw en oker op Zerkall-Bütten in een oplage van 60 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 100
* Breugelmans 36.

168 WINKLER, Kees Diaspora. Sub Signo Libelli, 1979. Ingenaaid met stofomslag. (4), 22 p. Met de hand gezet uit de Monotype Fournier en gedrukt in rood en zwart op Zerkall-Bütten Werkdruck in een oplage van 50 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 45
* Breugelmans 45.

169 -. Samen. Sub Signo Libelli, 1977. Ingenaaid met omslag. (2), 22 p. Met de hand gezet uit de Erasmus en gedrukt in blauw en zwart op Hahnemühle-Bütten in een oplage van 45 genummerde exemplaren. 1e druk.
€ 45
* Breugelmans 30.

H.N. WERKMAN

170 BÄHLER, Louis Het leven en de leering van Gadadhara, anders genaamd Ramakrisjna, een heilige onder de Hindoes der 19de eeuw. Naar de beste gegevens door -. Groningen, H.N. Werkman, 1914. Linnen. (2), 112 p.
€ 25
* Het betreft hier een latere bindoplage van een door boekhandel-uitgeverij Chreestarchia uit Soest overgenomen restant van de door Werkman in 1914 gerealiseerde uitgave. De titelpagina waarop Werkman als uitgever vermeld wordt, wordt voorafgegaan door een andere titelpagina met Chreestarchia als uitgever. De naam van die uitgeverij staat ook op het ronde bandstempel op het achterplat. Niet in Hot printing.

171 BOER, Jan Nunerkes. (Schulpkes dei zingen). (Met tien tekeningen van Jan Altink en een voorwoord van Jan Fabricius). (Groningen, H.N. Werkman, 1929). Ingenaaid. 48 p. Gedrukt in en oplage van 400 exemplaren. 1e druk. Aantekening op titelpagina.
€ 140
* Niet in Hot printing.

172 BRABANDER e.a., Gerard den 't Spuigat [1]. [Onder redactie en met bijdragen van Gerard den Brabander, Harold de Clauer (pseudoniem van Harm Brander) en M.L. Yzebrands (pseudoniem van Michiel Lebertus Huizinga)]. [Amsterdam, eigen beheer, 1944]. Geniet. (32) p. [Gedrukt door H.N. Werkman in een oplage van 1000 exemplaren]. Op het omslag is de oranje titel gevat in een halfrond dik zwart kader; de tekst is gedrukt op roze papier. 1e druk. Wat roest.
€ 30
* Niet in Hot printing. De Jong 1002.

173 CAMP MAGAZINE, The Being the periodical of the 1st Royal Naval Brigade, Interned in Holland. (Aflevering 33 (december 1917)). Groningen, H.N. Werkman, 1917. Geniet. 24 p. Gedrukt op vrij luxueus papier met scheprand. Geïllustreerd. Grote terpentijnvlek rechtsonder het hele tijdschrift.
€ 30
* Volgens Fie Werkman (van wie dit exemplaar afkomstig is) viel er een fles terpentijn om in haar vaders drukkerij: vandaar de grote vlek! Niet in Hot printing.

174 [CHARLES, J.B., pseudoniem van W.H. Nagel] Een Suite van de Zee. [Groningen, A.Th. Mooij/ WH. Nagel/ W.H. Overbeek], (1944). Ingenaaid. 35,0 x 25,0 cm. (12) p. Gedrukt in een oplage van 75 exemplaren. 1e druk. Kleine roestvlekjes op het omslag en ook héel licht in het binnenwerk.
€ 2400
* Met een druksel in vijf kleuren op de voorzijde van het omslag, een druksel in twee kleuren op pagina (2), en acht druksels in één kleur op pagina (3, 5, 6, 7, 8) en (11). De Jong 796. Hot printing 44-g1. Simoni N 1. Volière-reeks 1.

175 COMMUNITY SINGING (gezamenlijk pseudoniem van Halbo C. KOOL, J.C. NOORDSTAR, N.E.M. PAREAU en Herman POORT). Het Pierement. (13 gedichten met 10 vignetten). [Groningen, Halbo C. Kool, mei 1930]. Geniet. (16) p. Gedrukt en typografisch verzorgd door H.N. Werkman. De voor- en achterzijde van het omslag vormen samen een originele linosnede, wellicht ontworpen en gesneden door Werkman. Gedrukt op dun, buitengewoon fragiel, oranje papier. Enkele onvermijdelijke scheurtjes en kreukjes aan bovenzijde. Zeer zeldzaam!
€ 450
* Reinold Kuipers over Het pierement in 'Het spel met de firma Ebenhaëzer' (opgenomen in Rudolf Escher en Reinold Kuipers, J.C. Noordstar, N.E.M. Pareau & Ebenhaëzer. Een album (Amsterdam, 2000), eerder opgenomen in: Reinold Kuipers, Gerezen wit. Notities bij boekvormelijks en zo (Amsterdam, 1990)): 'Wie anders moest het drukken dan de disgenoot Werkman, de schilder-typograaf? Hij gebruikte er de niet in zijn letterproeven voorkomende maar tot nu toe bewaard gebleven, argeloze Clarendon voor benevens een keur van illustratieve vignetten ter verlevendiging van middenstandsdrukwerk uit een stoffige hoek van de zetterij. Bij 'Clarisse overspeelig' staat een plaatje dat mij van de dichter afkomstig lijkt; ik heb ander tekenwerk van hem gezien. Met nog minder stelligheid is te zeggen, wie de lino over de hele buitenkant van Het pierement heeft gemaakt, hoewel de gedachte aan Werkman niet strikt verwerpelijk schijnt. Het toeschrijven van de gedichten in Het pierement is een aardig gezelschapsspel; niemand is er nog altijd helemeaal achter gekomen, welke verzen van wie, Kool, Noordstar, Pareau of Poort, zijn. Dit was natuurlijk ook de bedoeling, al hebben Kool en Noordstar gedichten uit Het pierement in latere publikaties onder hun auteursnamen opgenomen.'
Niet in Hot printing.

176 EVENHUIS, Eddy De leerling Alexander. [Groningen], In Agris Occupatis [A.Th. Mooij], 1944. Geniet. 16 p. Gedrukt door H.N. Werkman in rood en zwart in een oplage van 200 genummerde exemplaren. 1e druk. Miniem gaatje van ± een halve millimeter onder bovenrand. Goed exemplaar.
€ 65
* Hot printing 44-g23. De Jong 255.

177 FEESTWIJZER voor de viering van het zestigste lustrum der Groningsche Hoogeschool van 29 juni tot 5 juli 1914. Groningen, H.N. Werkman, 1914. Geniet. 116 p. Verticale vouw in boekblok. Naam op pagina 1.
€ 75
* Rijk geïllustreerde en van veel typografische fraaie advertenties voorziene feestgids, onder andere van Werkman zelf, die op de laatste pagina reclame maakt voor de door hem uitgegeven Toelichting tot de Maskerade en Prentbriefkaarten van de Maskerade. Niet in Hot printing.

178 [HIEMSTRA, P.J.] Exlibris voor P.J. Hiemstra. [Groningen, H.N. Werkman, 1936(?)]. Ontworpen en gedrukt door H.N. Werkman in rood, geel, blauw, bruin en zwart. Plano. Alleen recto. 11,5 x 7,8 cm. Op de achterzijde een (later?) stempeltje 'H.N.WERKMAN 36'. Bovenzijde op een iets groter stukje karton bevestigd. Mooi exemplaar.
€ 200
* Werkman archief Groninger Museum: 'Dit ex libris voor P.J. Hiemstra drukte Werkman in 1936. Het stilistisch fraaie ontwerp in expressieve kleuren bestaat uit een typografische compositie, tegen een constructivistische achtergrond, opgebouwd uit los zetmateriaal'. Hot printing 23/28-g2.

179 HUIZENGA-ONNEKES (samenst.), E.J. Het boek van Minne Koning. Verzameld door E.J. Huizenga-Onnekes. (Met vele prenten en initialen in hout gesneden door Johan Dijkstra). Groningen, Noordhoff, (1930). Ingenaaid. (8), 120 p. Gedrukt door H.N. Werkman in zwart en rood en met de steunkleuren rood, geel, groen en bruin in een oplage van 600 exemplaren. 1e druk. Een enkel roestvlekje op omslag en schutbladen, maar een opvallend goed en gaaf exemplaar!
€ 350
* Hot printing 30-g3.

180 -. Prospectus voor Het boek van Minne Koning. Groningen, Noordhoff, [1930]. Vouwblad. Gedrukt door H.N. Werkman in een onbekende oplage. Gevouwen (op enkele vouwen iets ingescheurd) en met wat roestige punaisegaatjes.
€ 100
* Met op pagina (1) de aankondiging van Het boek van Minne Koning en enkele persstemmen over het twee jaar eerder verschenen Het boek van Trijntje Soldaats. Op pagina (2) is het begin van 'Jaan mit iezern handstok' opgenomen (met de initiaal in rood en zwart; pagina 21), op pagina (3) de houtsnede die voorafgaat aan het verhaal 'schonmoakersknecht' (pagina 8). Op pagina (4) een toelichting op het boek en de vier leverbare uitvoeringen: ingenaaid (f 4,50), in linnen (f 5,50), in linnen, genummerd en gesigneerd en voorzien van een met de hand gekleurde houtsnede (f 8,50) en in leer, genummerd en gesigneerd en voorzien van meerdere handgekleurde houtsneden (f 50,-).
Niet in Hot printing.

181 MILLER, Henry Het heelal van de dood. Een studie over Lawrence, Proust en Joyce. (Vertaald door J[acques] d[en] H[aan]). [Groningen], In agris occupatis, [1944]. Ingenaaid. 36 p. Omslag in rood en wit ontworpen en gedrukt door H.N. Werkman. Gedrukt met niet geheel zwarte inkt in een oplage van 200 genummerde exemplaren. Omslag (als altijd) zeer licht verbruind.
€ 100
* Volière-reeks 9/10. Hot printing 44-g21. De Jong 568.

182 [NIJHOFF, M.] Bij het graf van den Nederlandschen onbekenden soldaat gevallen in de Meidagen 1940. [Groningen], (De Blauwe Schuit [= H.N. Werkman en F.R.A. Henkels], 1942). Ingenaaid. 24,3 x 19,0 cm. 4 p. [Vermoedelijk gedrukt in een oplage van 150 exemplaren.] 1e druk. Zeer fraai exemplaar.
€ 1400
* Met een druksel in vijf kleuren van Werkman op de voorkant en met de rol gekleurde binnenzijden omslag, lichtgeel en lichtblauw. De Blauwe Schuit 10. De Jong 135. Simoni N 12. Hot printing 42-g3. Logboek p. 31. Zuithoff p. 41.

183 -. De grot. [Groningen], (De Blauwe Schuit [= H.N. Werkman en F.R.A. Henkels], 1943). Vouwblad. 23,9 x 16,7 cm. [Gedrukt in een oplage van 75 exemplaren, waarvan er 40 verloren zouden zijn gegaan]. 1e druk. Rug professioneel gerestaureerd.
€ 1350
* Met een druksel in vier kleuren op de voorkant. De Blauwe Schuit 29. De Jong 347. Niet in Simoni. Hot printing 43-g14. Logboek p. 42. Zuithoff p. 57.
Ten behoeve van een expositie in de jaren vijftig werd de rug doorgehaald. Rond 2000 werd de rug professioneel hersteld door Henk Linde.

184 -. Holland. [En:] In plaats van foto. [Groningen], (De Blauwe Schuit [= H.N. Werkman en F.R.A. Henkels], 1942). Ingenaaid. 27,5 x 21,7 cm. 4 p. Gedrukt in een oplage van 120 exemplaren. 1e druk. Mooi exemplaar.
€ 1850
* Met een druksel in vier kleuren van Werkman op de voorzijde van het omslag, een druksel in twee kleuren op de binnenzijde van het omslag, een druksel in drie kleuren op pagina (1) en een druksel in vier kleuren op pagina (3) (deels irisdruk). De Blauwe Schuit 20. De Jong 394. Simoni N 15. Hot printing 42-g17. Logboek p. 38. Zuithoff p. 45. Een ontroerend prachtboek!

185 -. (Proef voor het omslag van De grot). Planodruk. 21,3 x 25,1 cm.
€ 2000
* Druksel in vier kleuren. Deze proefdruk is gedrukt op dunner papier dan dat van de uiteindelijke uitgave. Unicum!
Nijhoffs De grot verscheen in 1943 als 29e uitgave van De Blauwe Schuit. Niet in Hot printing.

186 NOORDSTAR, J.C. [Ps. van A.J.P. TAMMES] De zwanen en andere gedichten. Groningen, Ebenhaëzer [= H.J. Scheltema en A.J.P. Tammes], 1930. Ingenaaid met gemarmerd omslag. (2), 22 p. 1e druk. Het marmer is op de rug iets geschaafd, maar een keurig exemplaar.
€ 300
* Gedrukt door H.N. Werkman in een kleine oplage. Uit de bibliotheek van Victor van Vriesland, met zijn plaatsnummer in potlood op de titelpagina. Hot printing 30-g5.

187 ORTT, Felix Brieven aan een vriendinnetje over religieuze begrippen. Groningen, H.N. Werkman, 1914. Linnen. (8), 160 p. 1e druk.
€ 35
* Niet in Hot printing.

188 [VISSER, Ab] Bos-idylle. Naar een 18e eeuwse gravure. [Met een frontispice van C.A.B. Bantzinger]. [Groningen], In agris occupatis [A.Th. Mooij, W.H. Nagel en W.H. Overbeek], 1944. Ingenaaid. 16 p. Gedrukt door H.N. Werkman in paars en zwart in een oplage van 310 exemplaren. 1e druk.
€ 140
* Eén van de 200 Romeins genummerde exemplaren. Van de 200 Romeins genummerde exemplaren zijn er slechts 68 bewaard gebleven. De rest van de oplage (van de Romeins genummerde exemplaren) is door de Duitsers vernietigd, waarmee de totale oplage niet op 310, maar 178 exemplaren uitkomt.
Bijgevoegd: gedrukt briefje met de tekst: 'Door ingrijpen van den overheerscher gelukte het dezen de hand te leggen op een deel van deze uitgave. Slechts 68 exemplaren bereikten "De Bezige Bij". Deze werden genummerd van I - LXVIII'.
Volière-reeks 12. Hot printing 44-g22. De Jong 99.

189 [WERKMAN, H.N.] Echo. [Groningen, H.N. Werkman, 1938]. 31,7 x 24,2 cm. 4 p. Gedrukt in rood en zwart op dun, zeer kwetsbaar papier. Enkele lichte kreukjes, maar een goed exemplaar. In een fraaie, zwart halfmarokijnen overslagdoos, beletterd in rood (ontwerp en uitvoering door Binderij Phoenix; 2004).
€ 3500
* Extreem zeldzaam manifest voor de Groningse kunstkring De Ploeg, geschreven en gedrukt door H.N. Werkman in een zeer kleine oplage. Vanwege de kwetsbaarheid van het papier en het relatief grote formaat is er waarschijnlijk maar een enkel exemplaar bewaard gebleven.
Hot printing 38-g1.

190 WERKMAN, M.H. Inleiding tot de poëzie. Groningen, H.N. Werkman, 1917. Ingenaaid. 192 p. 1e druk. Rug wat verbleekt, lijmrestjes (van prijsplakkertje) op voorzijde omslag. Kleine naam op Franse titel.
€ 100
* M.H. was de jongere broer van H.N. Werkman. Martin Werkman had een passie voor literatuur en een talent voor journalistiek. Vanaf 1911 was hij redacteur van de Nieuwe Winschoter Courant, en in 1920 werd hij redacteur en recensent van de Zwolse Courant. Hot printing 17-g1.

VERTAALD IN HET NEDERLANDS

191 DOMELA, Harry Van paria tot prins van Pruisen. Gedenkschriften. In de gevangenis van Keulen door hem zelf geschreven. Januari - Juni 1927. Baarn, Hollandia-Drukkerij, 1928. Eerste Nederlandse uitgave. 19,5 x 14 cm. Origineel linnen. VIII, 232 p. 'Geautoriseerde vertaling naar het 51-71e duizendtal'. Met foto-illustraties uit de film die van dit boek gemaakt werd. Inscriptie op schutblad. Goed exemplaar.
€ 30

192 EEKHOUD, Georges Vertellingen. Vertaald met toestemming van den schrijver door Lode Baekelmans. Rotterdam, Meindert Boogaerdt jun., 1907. Eerste druk. 20 x 12 cm. Orig. linnen met fraaie, spichtige art-nouveau-bandtekening van Ties Bles. XII, 132 p. Met inleiding van Baekelmans en een bibliografie. Rug wat geschaafd, vlekje op de band.
€ 30

193 EVANS, John Opsporing verzocht. (A Halo in Brass). Antwerpen / Amsterdam, Mertens & Stappaerts, [circa 1960]. Eerste Nederlandse uitgave. 20 x 14 cm. Bibliotheekband, voorzijde origineel (prachtig!) omslag meegebonden. 204 pp. 204 pp. Nogal vlekkig.
€ 35

* Vertaling van 'A Halo in Brass', een thriller in een lesbisch milieu. Circa 1960. Zeer zeldzaam, geen exemplaren in KB Brussel of NCC!

194 GULIK, Robert van Het Rode Paviljoen. Den Haag, W. van Hoeve, 1964. Tweede druk. 19,5 x 13,5 cm. Orig. omslag. 208 pp. GESIGNEERD door Robert van Gulik op p. 1. Omslagontwerp Ralph Prins. Geïllustreerd door de schrijver. Prima exemplaar.
€ 120

* Nederlandse bewerking van The Red Pavilion door de auteur zelf.

195 LAUTRÉAMONT, Comte de De zangen van Maldoror. Vertaald en ingeleid door J. Stärcke. Bussum, C.A.J. van Dishoeck, 1917. Eerste druk. 20 x 16 cm. Orig. geel linnen met griezelige bandtekening van W.F. Gouwe. (8), XII, 240 pp. Niet afgesneden. Achterkant deels verkleurd. Papier hier en daar wat gekreukt.

€ 55

* Fantastische band: een door rozen overwoekerd dansend geraamte, en een gier, de snavel druipend van het bloed.

196 LINDIN, Esther Drie gebloemde dekens.Amsterdam, Strengholt, 1948. Eerste druk. 23 x 15 cm. Linnen. 448 p. Inscriptie op schutblad, wat scheefgelezen, goedkoop tekstpapier vergeeld.
€ 25

* Een Zweedse lesbische roman vertaald in het Nederlands, onterecht vergeten.

197 NEUHUYS, Paul Dada! Dada? Gedichten 1920-1977. Vertaald en van een nawoord voorzien door Henri-Floris Jespers. Met een frontispice van Luc Boudens. Antwerpen, Uitgeverij Jef Meert, 2000. 24 x 18 cm. Ingenaaid. 176 pp. In foedraal.
€ 140
* Eén van de 25 genummerde luxe-exemplaren, voorzien van een ORIGINEEL, HANDGESCHREVEN gedicht van Neuhuys en een originele, genummerde en gesigneerde linogravure van Luc Boudens. Deze luxe-exemplaren werden bovendien voorzien van een foedraal en gesigneerd door de vertaler.

198 PENNA, Sandro Felicità più tardi mette le ali / Later krijgt geluk vleugels.Amor Vincit, z.pl., 1989. Eerste druk. Oblong 12,5 x 15,5 cm. Orig. halfperkament met platten van Roma-papier. 16 pp. Niet afgesneden. Tweetalige editie met vertaling in het Nederlands door Eric M. Moormann. Gedrukt door Rob Cox in 55 exemplaren. Dit is een van 10 romeins genummerde exemplaren op handgeschept papier, gebonden in halfperkament door Binderij Phoenix, bestempeld met A[mor] V[incit] in goud op het voorplat.
€ 75

* Uit Confuso sogno (1980). Gepubliceerd door het Genootschap voor Tegennatuurlijke Letteren. Een zeer fraaie en bijzondere uitgave!

199 QUERERO & ALÉRA De geschiedenis en de praktijk van het flagellantisme. Uit betrouwbare gedrukte en ongedrukte stukken bijeengebracht. Geïllustreerd door 9 platen [sic]. Amsterdam / Soerabaia, Gebr. Graauw, (circa 1910). 20 x 15 cm. Orig. linnen. 256 p. Band wat dof, goedkoop papier verbruind.
€ 60

* Enigzins slordige compilatie in verhaalvorm met gebruikmaking van Dr. Querero, die in 1907 (Franse editie) een geschiedenis van het flagellantisme publiceerde, en 'Don Brennus Aléra', een Franse pseudonieme erotograaf uit de eerste decennia van de twintigste eeuw. Curieuze tekeningen.

200 RECLUS, Élie De mensch van den Australischen bodem of de Neen-Neen's en de Ja-Ja's. Een studie van vergelijkende volkenkunde. Naar het Fransch bewerkt door B.P. van der Voo. Dayéris, Narrinyeris, Kamilaroïs, Minnal-Yangas, Yirclas, Yarra-Yarras, enz. enz. Amsterdam, J. Sterringa, 1898. Eerste druk. 20 x 15 cm. Orig. gedecoreerd linnen (rug verkleurd, wat vuil en). 444 pp. Goedkoop papier verbruind. Inscriptie op voortitel (‘Cui prodest/ 10 Juli 1919’).

€ 40

* Uit het Frans: Le Primitif d'Australie ou les Non-Non et les Oui-Oui over de oorspronkelijke bewoners van Australië, om de etnologie van Australië te vergelijken met die van de Oude Wereld.


201 STAFFE, Baronesse Het rijk der vrouw. Vrij bewerkt naar het Fransch door Mevr. G.J. Bakker Korff-Hoogeboom. Amsterdam, C.L.G. Veldt, 1899. Tweede druk. 20 x 14 cm. (8), 252 pp. Orig. versierd linnen, rug donker, wat vlekjes.

€ 25

* Vertaling vanLa Maitresse de Maison, een etiquetteboek. Fraai art-nouveau bandontwerp in twee kleuren groen, curieus genoeg oorspronkelijk gemaakt voor John Addington Symonds' essaybundel In the Key of Blue (1893).

202 TERENTIUS AFER, Publius Comoediae Sex cum Belgica interpretatione.Rotterdam, S. Wagens, 1663. Eerste druk. 16,5 x 10,5 cm. Perkament. (12), 593, (33) pp. Latijnse tekst van de zes komedies van Terentius, met noten en Nederlandse vertaling van Johannes Min-Ellius. Titelpagina met expressief portret in houtsnede. Perkamenten band gevlekt, verbogen en licht beschadigd. Papier wat gevlekt en verbruind.
€ 95

VARIA NEDERLAND

203 BERGH, W. van den De strijd tegen de prostitutie in Nederland. Geschiedkundig overzicht, gevolgd door een overzicht der ‘verordeningen en voorschriften betreffende de publieke vrouwen en huizen van ontucht’ in Nederland bestaande, en daaromtrent uitgebracht Advies van een medicus, Verslag eener commissie van enquête en Resolutiën van het congres te Genève. Den Haag, W.A. Beschoor (Fa. S. van Velzen jr.), 1878. Eerste druk. 25 x 16 cm. Orig. omslag (wat vlekkig en licht versleten). (8), 220 pp. Niet afgesneden. Met erratavelletje. Wat roestig.

€ 45

* Zeer informatief, uitvoerig en exact.

204 DAAN, Theo (A. Stehouwer Czn., Med. Stud.) Studentenliedjes. Rotterdam, W.L. & J. Brusse, 1913. Eerste druk. 22,5 x 15,5 cm. Orig. geïllustreerd omslag (wat gevlekt). XII, 96, 12 pp. Niet afgesneden.

€ 40

* Een deel van deze humoristische verzen is eerder gepubliceerd in het Amsterdamsch Studentenweekblad Propria Cures. Omslag en vignet van Z.v.E. (W. Zeylmans van Emmichoven?). Achterin een volledige titelopgave van alle werken gepubliceerd bij W.L. & J. Brusse, gedateerd februari 1913.

205 DIJKHUIZEN, Herman van De Rotterdamsche roofholen en hun bevolking. Met een voorwoord van Mr. C.F.J. Gombault, substituut-officier van Justitie te Rotterdam. Rotterdam, Voorwaarts, (1925). Zesde druk. Orig. typografisch omslag. 24 x 16 cm. 80 pp. Overdruk uit het progressieve dagblad 'Voorwaarts'.
€ 25

* Een zeldzame brochure over de prostitutie in Rotterdam en haar roofzuchtige uitbaters, geïllustreerd met tientallen foto's van Rotterdamse straten en hun bewoonsters.

206 DOUWES DEKKER, E.F.E. (red.) Het Tijdschrift. Bandoeng, E.F.E. Douwes Dekker, 1911-1912. Eerste druk. 23,5 x 13,5 cm. 22 losse nummers van dit zeldzame tweewekelijkse blad: deel I nr. 3 t/m 24, verschenen van 1 oktober 1911 tot en met 15 augustus 1912. Pag. 69-776. Geniet. Oorspronkelijke omslagen met gewoonlijk 16 advertentiepagina's op dun papier en 32 pagina's tekst. Enkele stempels, wat verkleurd. Het Tijdschrift verscheen van 1911-1913. Zeer zeldzaam!
€ 350

* Alle pagina's, ook de omslagen, dichtbedrukt met politieke en literaire beschouwingen, door de redacteur/uitgever Douwes Dekker (kleinzoon van een broer van Multatuli), maar ook door Tjipto Mangoekoesoema, Jos van Veen (veelal gericht tegen de R.K. kerk), Shyamaji Krishnavarma, Tekoe Machmoed Ali, Guglielmo Ferrero, Sasradhimedja, Li Hoean-Tsjeng, J.H. François, I. Groneman, Martin Hartmann, Aloys Hivernon, R.M. Soerja di Rana, Philip Mac Pherson, Verner von Heidenstam, Walter Strickland, Frans Berding, Otto Corbach, Johan Koning en vele anderen. Ook met een anoniem feuilleton onder de titel ‘Masochisme. Een bijdrage tot de psychologie van de Russische revolutie’.Bijgevoegd: registers op deel I en II (1911-1912) en aanmeldbriefkaart.

207 DUBOIS e.a. (red.), Dr. H., De Beiaard. Orgaan van de Vlaamsche Kring Amersfoort. Druk: Autografische Steendrukkerij-Werkschool Kamp bij Zeist, 1918. Eerste jaargang No. 1-46 (niet verder verschenen). Eerste druk. 30 x 21 cm. Blind halflinnen. 184 p. Niet gezet, maar geheel met de hand uitgeschreven en in steendruk uitgevoerd! Ook met talloze hand­geschreven advertenties. Signatuur van redacteur H. Dubois op schutblad. Met inliggende convocatie voor de Gezellige Feestavonden van de Vlaamsche Kring op 17 en 18 december 1917, in dezelfde vormgeving, van dezelfde drukkerij.

€ 150

* Tijdschrift van in Amersfoort geïnterneerde Belgische militairen, die hun land in het begin van de Eerste Wereldoorlog ontvlucht waren. Geheel in handschrift, wellicht was dat goedkoper. De vormgever tekende met 'C.V.W.'. Bijzonder curieus, en zeldzaam: er is voor zover ik zie geen compleet exemplaar van De Beiaard in enige Belgische bibliotheek, en slechts één in Nederland (Tresoar, Leeuwarden).

208 FEITH, Jan Een week als Vliegmensch. Amsterdam, Scheltens & Giltay, 1910. Eerste druk. 21,5 x 15,5 cm. Orig. omslag met fraaie tekening van J. Rotgans: een Antoinette monoplane met de kathedraal van Reims. 104 pp. Niet afgesneden. Achterzijde omslag (met lijst van Feiths werken) wat gevlekt en met een vouw. Wat flapperig, ezelsoortjes.
€ 25

* Onderhoudend, levendig journalistiek verslag van een weekje optrekken met aviateurs, de pioniers uit de fascinerende eerste jaren van de luchtvaart. Geïllustreerd met foto's van o.a. Olieslagers, Wijnmalen, Koolhoven, Vidart, Hanriot, Chavez, en vele vliegtuigen.

209 FOCKENS, H.F.T. (samenst.) De nagedachtenis van Lucas Fockens, in leven oudsten predikant van Nederland. Uit nagelaten brieven en andere geschriften verlevendigd voor zijne vrienden. Met portret. Franeker, E. Ippius Fockens, 1854. Eerste druk. 22 x 14,5 cm. Normale 19e-eeuwse halflinnen band met lichte slijtagesporen. 370, X pp. Met lithografisch portret op Chine. Naam op schutblad. Verder een prima exemplaar.
€ 35

* Informatieve en ontroerende uitgave van de nabestaanden over het leven van Ds. Lucas Fockens (Groningen 1763 - Sneek 1850). Enkele plaatsnamen: Twijzel, Grijpskerk, Vlagt­wedde, Sneek. Uitvoerig over de theologische klachten tegen Fockens en hun afwikkeling (rond 1820), en uitgebreid over zijn laatste dagen en de gesprekken op het sterfbed. Verder met een lijst van door Fockens gesignaleerde ketterijen en dwalingen. Met lijst van ca. 350 intekenaren, vrijwel uitsluitend in Groningen en Friesland. Vrij schaars: wel in de NCC, maar niet in de KB.

210 GIRAFFE, De. Gezelschaps Spel. Amsterdam, Gebr. van Arum, [circa 1830]. Eerste druk. 12 x 6,5 cm. 25 kaarten, waarvan één voorblad en 8 identieke gravures, in drieën gesneden en gekleurd – de randen in 8 verschillende kleuren. Achterzijde met uniform stijfselmarmer bekleed. Voorblad verbruind en sleets. Zonder omslag of foedraal.

€ 120

* Met aandoenlijk inliggend briefje in 19e-eeuws kinderhandschrift: ‘Het leisje van het ciraffe spel van Mathilda Breukerman’. Met puntentellingen: ‘rood krijgt 8’, ‘3 middelstukken krijgen 4’, etcetera. Een vorm van kwartetspel, maar dan met trio’s!

211 HARTTORFF, Willy Jeugd zonder werk. Met een voorwoord van Prof.Dr. Ph. Kohnstamm
Arnhem, Van Loghum Slaterus, 1934. Eerste druk. 24 x 15,5 cm. Halflinnen. 160 pp. Band hier en daar heel licht gesleten, hoeken een beetje beschadigd.
€ 35

* Overzicht over jeugdwerkloosheid in Europa, de gevolgen en de bestrijding. Mej. Harttorff was verbonden aan het Nederlandsch Jeugdleiders Instituut. Met 29 aardige foto's geïllustreerd. Een zeldzaam en aantrekkelijk boek!

212 HUISREGENTES, Een [= ?] De Pantoffel-Regeering. Aanwijzing hoe vrouwen en meisjes zich de heerschappij van den pantoffel verzekeren en de Huisselijke Scepter met bevalligheid voeren kunnen. Amsterdam, F.C. Bührmann, 1885. Tweede druk. 14 x 11 cm. Orig. geïllustreerd omslag (vrouw zwaait met pantoffel…). 64 pp.
€ 40

* Curieus pamflet over de vraag wie de macht heeft in het huwelijk, en hoe vrouwen invloed op de man kunnen uitoefenen.

213 JACOBS, Eduard ‘In ’t Leven’... Liederen en monologen.Amsterdam, C. Daniels, 1908. Tweede druk. 24 x 16 cm. Orig. gedecoreerd linnen. 124 pp. Rijk geïllustreerd door Karel Verbruggen.

€ 60

* Liedjes met notenbalken. ‘Het oude liedje’, ‘Avontuur van een Tramconducteur’, ‘De Loreley van Buurt YY’ (dat is de Pijp), ‘Jammerklacht eens pooiers’ en andere liedjes, met muziek en illustraties. Fraai boek, gebonden in oranje en groen linnen met zwart- en goudbestempeling, met fotografische portretten van Jacobs en Verbruggen, en veel scherpe, ironische prenten en vignetten.

214 JONG, Hein de (pseud.) Vijftien jaren Vrijmetselaar. Haarlem, W. Küppers, 1900. Eerste druk. 24,5 x 16,5 cm. Herbonden in halflinnen, oorspr. papieren omslag opgeplakt (voor- en achterzijde). (4), 106 pp. Niet afgesneden.
€ 28

* Anti-vrijmetselaarsgeschrift, eerder in afleveringen verschenen in De Katholieke Gids. Zeldzame uitgave!

215 KNEPPELHOUT, J. (als KLIKSPAAN), e.a. Studentenleven-convoluut. Samen gebonden in eenvoudig halfleer (knepen gebarsten). 21,5 x 13,5 cm. Eerste drukken. Alle bijdragen zijn apart gepagineerd.
€ 225

* Bevat: Studentenleven. Door Klikspaan, met [8] platen van O. Veralby [= A. VerHuell]. Leiden, H.W. Hazenberg en Comp. 1844. 21,5 x 14 cm. XX, 820 pp. Bijgebonden: De studenten en hun bijloop. December 1840-Maart 1844. Leiden, H.W. Hazenberg en Comp. 1844. XXIV, 134 p. & (Ingezonden). 4 p. & Klikspaan redekavelt over den Almanak. 16 p. & (Klikspaan:) Jacobus Quad, Numismaticus en oordeelveller. 4 p. & De studenten-almanak. Eene microscopische uitspanning van Klikspaan. 44 p. & (Klikspaan:)Aan de commissie voor de redactie van den Studenten-Almanak. 6 p. & (Klikspaan:) Ophelderingen II, III en Bijvoegsel. 8 p. & Naschrift. 8 p. & 2 erratablaadjes.

216 METZ, L.M. Woordverklaring. Woordenboek voor praktische kennis. Zutphen, Thieme, 1937. 1e en enige druk. 25,5 x 17 cm. Orig. linnen. 616 pp. Geïllustreerd.
€ 30

* Bevat vooral ongewone Nederlandse woorden, van Aak via Beklemrecht, Drieklezoor, Elft, Fokkeloet, Gaal, Har, Instuif, Jochelen, Keteldoofheid, Latoenkoper, Meekrap, Noordkaper, Ossepootolie, Plaatszin, Rinkelrooien, Slatten, Tuieren, Verkleurmannetje en Wrongtrap tot Zijp.

217 MULIER, W. Athletiek en voetbal. Geïllustreerd door den schrijver. Haarlem, De Erven Loosjes, [1894]. Eerste druk. 20 x 14 cm. Orig. linnen, aan de voorzijde met papier overtrokken, waarop in rood-wit-blauw een vrolijke afbeelding van een ouderwetse keeper. (8), 188 pp. Geïllustreerd: tekeningen door Pim Mulier en foto’s van sportteams. Hoeken beschadigd en ‘gerepareerd’ met een stukje rood papier. Drankglasvlek op voorplat, maar toch aantrekkelijk. Gebruikssporen.

€ 100

* Met medewerking van verscheidene sportkundigen uit Engeland, België en Duitsland. Heel vroeg, fascinerend voetbalboek (met allerlei andere sporten: athletiek, hockey, hindernis­wedlopen, snelgaan, polsspringen, hamergooien, veldloop, snipperjachten, wegwedstrijden, rugby, maar toch vooral: Voetbal!). Fascinerende tekeningen, overlopend van enthousiasme.

218 MUNSTER, J.N. van Met zegen bekroond. Grepen uit de geschiedenis van veertig jaren der Nederlandsche Middernacht-Zending-Vereeniging. Amsterdam, Bureau Ned. Middernachtzending-vereeniging, [1929]. Eerste druk. 24,5 x 16,5 cm. Orig. verguld linnen. 112 pp. Met portretten. Exlibris en eigenaarsstempel (Boekerij A.P.M. de Kluijs) op schutbladen, en naam op titel. Wat vlekjes, maar een goed exemplaar.

€ 22

* Onder meer over de bekende middernachtzendeling ‘Pa’ Van der Steur.

219 NETSCHER, Frans Uit ons parlement. Portretten en schetsen uit de Eerste- en Tweede Kamer. Met illustraties van J. Holswilder. Amsterdam, S. Warendorf jr., [1900]. Eerste druk. 20 x 13 cm. Orig. fraai geïllustreerd omslag (rug geplakt; aan onder- en bovenzijde rug ontbreken stukjes). (2), 290, II p. Niet afgesneden. Geïllustreerd.
€ 35

220 NICHOLSON FILE COMPANY Vijlen Verhandeling Voor Vijlen Verbruikers. Agenten: Peck & Co., Amsterdam. Providence, RI, Nicholson File Company, 1901. 21 x 14 cm. Orig. omslag met vijlrijke illustratie. 48 p.

€ 25

* Reik gijllustreerde handelscatalogus waarin het onderschijd tussen allerlij vijlen haarfein wordt uitgelegd. Met uitgebrijde, ja wijdse beschreivingen van molenzaagvijlen, al of niet met ronde kant, platte vijlen, de hout-, hoef- en schoenrasp, de blokvijl, de pilaarvijl en de spievijl (puntig, vierkant en parallel), de sleutelvijl, de boorvijl, de kattestaartvijl en de keeltandvijl, de houtvijl, de lintzaagvijl, de zaagvijl en de cabinetvijl. Ook over veilenrijnigers, veilhouders, veilenhechten en de 'arend' - dat scheint het deel van de veil te zein dat in het heft verbleift. (Niet de eisvogel, de ijdereend of de peilstaart dus). Afgezien van een paar heel klijne fijlen is dit een fein exemplaar, om blei mee te zein. Voel u vrei belangreike vragen te stellen aan mein adres over dit beizondere beiou. Maar als gei mein luisterreike veilenbrei niet wilt bekeiken (daar kan ik somweilen geen pijl op trekken), verweider ik ‘t schreifsel naar de vijling, en werp meizelf vervolgens in het Ei of voor de trijn. Was getekend, Paul Sneiders.

221 ONSMAN, Inte 1891 Gedenkboek 1916. Bedrijf en Organisatie der Kappers en Barbiers in Nederland. Nederlandsche Barbiers- en Kappersbond, (Amsterdam), 1916. Eerste druk. 26 x 19 cm. Gedecoreerd linnen. 352 pp. Fraai verzorgd gedenkboek, met veel kleine portretjes geïllustreerd. Rug heel licht geschaafd. Vouw en roestvlekjes in schutblad, verder in prima staat.
€ 45

* Zie over de sociaal bewogen toneelschrijver en kappersvakbondsman Inte Onsman zijn biografie in het Biografisch Woordenboek van het Socialisme en de Arbeidersbeweging in Nederland (ook online!). Fraai bandontwerp door een onbekende, doorlopend op achterplat: titel in een sierlijk kader waarin een pauw en drie vliegen.

222 OOST-INDISCH KOOKBOEK, bevattende meer dan 800 beproefde recepten, op nieuw vermeerderd en verbeterd met diverse recepten voor de Hollandsche in Inlandsche keuken. Gebakken, confituren, zuren, siropen, benevens voorschrift voor het dekken en rangeeren der tafel. Semarang / Soerabaia / 's-Gravenhage, G.C.T. van Dorp, 1919. 18 x 12 cm. Zeventiende druk. Herbonden in linnen. (6), 278, 20 pp. Titelpagina los, beschadigd en gerepareerd met plakband aan achterkant. Naam geschreven op titelpagina: Rolufs-Mahne. Laatste pagina (einde inhoudsopgave) ontbreekt.

€ 40

* Vele uitvoerige recepten. Met voorwoorden waarin ook het bekende Indische kookboek van mevrouw Catenius-Van der Meijden wordt geroemd. Landwehr 91-17 vermeldt een veel later jaartal voor deze druk: 1941! Niet in NCC. De eerste druk van dit populaire kookboek verscheen in 1866.

223 PONTEN, Kees van, & CHRIS KRAS Pillen voor Joe. Amsterdam, Cohen Zonen, 1900. Eerste druk. Oblong 20 x 26 cm. Orig. omslag (met twee kleurenlitho’s, allebei karikaturen van Joseph Chamberlain). 28 pp. = 28 paginagrote kleurenlitho’s. Omslag met kleine scheurtjes, rugje wat verbruind. .
€ 120

* Zeer fraai prentenboek van de begenadigde karikaturist Jan Feith, ook bekend als Chris Kras, gericht tegen de Engelsen in de Boerenoorlog. De rijmpjes van Kees van Ponten zijn uitgeschreven door de tekenaar.

224 RAAMBILJET KRUIDENIER DORDRECHT Speciale Aanbiedingen! Dordrecht, C.B. Eijgenraam, 1896. 44 x 28 cm. Roze reclamebiljet voor 'Visch- en Comestibleshandel C.B. Eijgenraam' in Dordrecht voor het seizoen 1896-1897: 'Speciale Aanbiedingen!' Eenzijdig bedrukt. Gevouwen, heel kleine randscheurtjes, maar een fraai en gaaf exemplaar van een vrij groot reclamebiljet uit Dordrecht van meer dan honderd jaar geleden.

€ 30

* Comestibles als 'Prima Fijnste Chyloong-Gember', 'Prachtige Vruchten', ‘Ananas in groote blikken, Abricozen, Perzikken en Peren', 'Visch-Comestibles' zoals Sardines van drie fabrieken, Kreeften en Zalm, alle in blik. Aantrekkelijke 19e-eeuwse typografie, met een vijftiental lettertypen in verschillende corpsen.


225 RAAMBILJETTEN LEGER DES HEILS Twee geïllustreerde raambiljetten, eenzijdig bedrukt. 25 x 16 cm. Het Leger des Heils houdt zijne Zelfverloochenings-Aanvrage van 19 Maart tot 2 April 1910. Afbeelding van het Penningske der Weduwe. Het Leger des Heils houdt zijne Nationale-Aanvrage van 21 October tot 6 November. Met tekening van een schipbreukeling in doodsgevaar. Heel klein in pen gedateerd: 1911. Beide biljetten zijn gaaf.

€ 40

* Een ‘aanvrage’ is blijkbaar een collecte. Misschien overbodig te vermelden dat dit soort tere drukwerkjes zelden bewaard is gebleven.

226 RANITZ, Jhr.Ir. Jan de; & Ds. J. MATZER van BLOOIS, Dr. J. DROST & Mr. H. DIKKERS Flapje Wildsnuit wil een mensch worden. Ontstaan in het gijzelaarskamp St.-Michielsgestel 1942-1943.Zwolle, Erven J.J. Tijl, 1948. Eerste druk. 25 x 20,5 cm. Oorspronkelijk gedecoreerd karton. 32 pp. Boekblok met sellotape in omslag geplakt.

€ 45

* Het leven van een olifant, een kleurig kinderprentenboek vervaardigd door enkele gijzelaars in Sint Michielsgestel.

227 (SCHORER, Jhr. Dr. J.A.) Wat iedereen behoort te weten omtrent Uranisme (Homosexualiteit: Liefde voor personen van het eigen geslacht). Hoe Uraniërs beoordeeld moeten worden. Eene brochure die opheldering geeft bevattende tevens eene oproeping, onderteekend door tal van welbekende personen. Uitgegeven door de Nederlandsche Afdeeling van het “Wissenschaftlich-Humanitäre-Komitee”. Den Haag, Boekhandel vh. Gebr. Belinfante, 1912. Vijfde duizendtal. 20 x13,5 cm. Orig. omslag (licht gesleten en gevlekt). 48 pp. Naamstempeltje op omslag en pag. 1.

€ 55

* De ‘Groene brochure’ die door Schorer aan duizenden belangrijke personen (kamerleden, artsen, rechters b.v.) werd toegestuurd als voorlichting over homoseksualiteit. De meesten gooiden zoiets vreselijks natuurlijk meteen in de prullenmand.

228 WEILAND, P. Kunstwoordenboek of verklaring van allerhande vreemde woorden, benamingen, gezegden en spreekwijzen, die, uit verscheidende talen ontleend, in de zamenleving en in geschriften, betreffende alle vakken van kunsten, wetenschappen en geleerdheid, voorkomen. Dordrecht, Blussé en Van Braam, 1858. Eerste druk. 24 x 15 cm. Modern halfkunstleer met gemarmerde platten. Oorspronkelijke kartonnen band meegebonden. (4), 792 pp. Niet afgesneden. Amateuristische reparatie. Kleine papierbeschadiging in titelpagina.

€ 50

* Met een verantwoording van H.L. Schuld, JWZn. Priv.-Onderwijzer in Vreemde Talen.

229 (WERELDOORLOG I) Gedenkboek Terugreis Zwitserland Augustus 1914. Met 35 illustraties. Niet in den handel. Zonder plaats of uitgever, [1914]. Eerste druk. 22 x 15 cm. Orig. soepel marokijn. 138 pp. ‘De netto-opbrengst strekt tot leniging van de rampen van den oorlog’. Rug beschadigd.

€ 65

* Een dertigtal verslagen van de terugtocht uit Zwitserland van bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog gestrande Nederlandse reizigers, ‘voor hunne medereizigers op papier gesteld’. De bijdragen lopen nogal uiteen, van aangrijpend via feitelijk en gedetailleerd tot zelfs een vrolijke meezinger! Met bijdragen van de theoloog prof. H.Y. Groenewegen, de medici prof. R.H. Saltet en prof. E.C. van Leersum, oud-minister-president Th. Heemskerk, het Eerste-Kamerlid C.C. Geertsema, de kinderboekenschrijfster Christine Doorman, Dr. M.J. Baale (de eerste vrouw in West-Europa die promoveerde in de klassieke talen), de fotograaf C.A.P. Ivens en vele anderen. Met foto’s (o.a. door Ivens) en tekeningen.

Met inliggend een origineel gedrukt paspoort (groot formaat, 43 x 28 cm) voor de Indisch-landbouwkundige Jhr. H.G.W. Nahuijs (1872-1917) en zijn vrouw J.B. le Clercq, hun dochter en hun baboe, voorzien van twee pasfoto’s en talloze stempels, enkele handtekeningen en notities, uitgegeven door ‘Le Ministre des Affaires Étrangères de Sa Majesté la Reine des Pays-Bas’, voor reizen naar Engeland, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Indië en andere landen, d.d. 3 december 1914. Met stempels en handtekeningen van de keizerlijk Duitse consul in Den Haag, evenals van de Italiaanse en de Zwitserse. Gevouwen, gebruikssporen.

Een exemplaar van het boek zonder paspoort is verkrijgbaar voor € 30.

230 WERUMÉUS BUNING, A. (Oud-zeeofficier) Om en door Europa - met de Rotterdamsche Lloyd over zee, via Wight, Southampton, Lissabon, langs Gibraltar naar Marseille; per "auto", fiets of spoor door 't Zuiden van Frankrijk, Zwitserland, Duitschland (Schwarzwald) naar Holland terug. Aan wal en aan boord. Rotterdam, Rotterdamsche Lloyd, 1908. Eerste druk. 20,5 x 14 cm. Halflinnen met geïllustreerde kartonnen platten. 132 pp. Kaartjes en foto’s.
€ 40

* Fraaie en onderhoudend geschreven reisgids, met aan de voorkant toeristische voor­stellingen in chromolitho, en achterop een afbeelding van een rank schip. Schaars: wel in NCC, maar niet in de KB.

231 WESSELING, C.D., & Arsène BUYSSENS-de GAY Le Guide Mondain de La Haye, Scheveningue & Environs / The Society Directory & Guide for The Hague, Scheveningen & Surroundings. 2e année 1924. Den Haag, Librairie Belinfante frères, 1924. Eerste druk. 25 x 16 cm. Orig. linnen. 199, IV pp. met een grote, kleurige plattegrond (44 x 50 cm). Tweetalige uitgave (Frans- en Engelstalig). Mooi exemplaar.
€ 55

* Zeer fraaie en uitvoerig geïllustreerde gids voor mondain Den Haag, gedrukt op kunstdruk­papier. Met een adreslijst van circa 500 beter gesitueerde inwoners van Den Haag, een opsomming van de leden van het Corps Diplomatique e.d., beschrijvingen van belangrijke gebouwen, hotels en openbaar vervoer in Den Haag, Scheveningen en omgeving. Veel mooie advertenties. Deze gids verscheen van 1923-1925. Een zeldzaam boek, want deze jaargang is niet in de NCC, alleen een ex. in het Haagse Gemeentearchief.

232 WULFFTEN PALTHE, P.M. van Zintuigelijke en Psychische functies tijdens het Vliegen. Leiden, S.C. van Doesburgh, 1921. Eerste druk. 24 x 16 cm. Orig. halflinnen. XXII, 118 pp. Geïllustreerd. Rug beschadigd en zwak. Platten wat vlekkering. Proefschrift.
€ 90

* Zeldzame, heel vroege studie over lichamelijke verschijnselen bij piloten. Van Wulfften Palthe werd in 1930 hoogleraar neurologie en psychiatrie.

233 ZENTGRAAFF, H.C. In oude en nieuwe landen. Soerabaia, Soerabaiasch Handelsblad, 1924. Eerste druk. 23,5 x 16 cm. Orig. halflinnen met gedecoreerde platten. (4), 408 pp. Naam op titelpagina. Oorspronkelijke band wat verkleurd, maar een prima exemplaar van een levendig, boeiend boek.
€ 40

* Verslag van de reis (1923) van Tandjong Priok naar Nederland, met uitstapjes in o.a. Ceylon, Egypte en Palestina. Zentgraaff laat zich kennen als een bereisd man die van schoon en netjes houdt, maar met een glimlach het gevoel en de wanorde beziet. Interessante waar­nemingen over de moord op Jacob Israël de Haan en de toekomst van Palestina, over het jonge Italiaanse fascisme, over Parijs dat niets onfatsoenlijker is dan Den Haag, de ‘dansmanie’, de straatprostitutie en over de toekomst van Nederlandsch-Indië.

234 ZENTGRAAFF, H.C. Op oude paden. [Batavia], Koninklijke Drukkerij De Unie, [1934]. Eerste druk. 24 x 16 cm. Orig. geïllustreerd omslag. Twee delen in één: XII, 272, (2), 272 p. [Batavia, 1934]. Rug gekreukt en een beetje los aan de bovenzijde. Omslag wat verkleurd. Pagina's wat gekreukt, maar een redelijk exemplaar van een zeldzaam boek.
€ 40

* Bijzonder interessante verzameling van journalistieke stukken van de beroemde, of beruchte Nederlands-indische auteur Zentgraaff.

ENGLISH, FRENCH AND GERMAN LITERATURE

235 ACTON, Harold Cornelian. A Fable. London, Chatto & Windus, 1928. First edition. 20 x 10,5 cm. Orig. cloth. (8), 92 pp. Uncut. Title page printed in pale blue and brown (design: E. McKnight Kauffer). One of 550 numbered and SIGNED copies. Cover dull, a bit bumped and stained. Some foxing.

€ 65

* Although not in fine state this musical story makes its appearance for you in an elegant slim volume with a fantastic ‘cubist’ title page. Acton was one of the models for the character of the ‘feline Old Etonian’ Anthony Blanche in Evelyn Waugh’s Brideshead Revisited.

236 [ALIBERT, François-Paul] Le Supplice d’une queue. Avec un frontispice gravé à la pointe-sèche. No place, Éditions de l’Ile de la Barthelasse [= René Bonnel], 1931. First edition. 17 x 11,5 cm. Orig. stiff wrappers with green glazed paper jacket, in orig. slipcase. (4), 102 pp., frontispice (by Pedro CREIXAMS) loosely inserted. Uncut. Printed in 90 numbered copies. Slipcase a bit cracked and discoloured. Some insignificant wear to corners.

€ 300

* Anonymously published homo-erotical story by André Gide’s lifelong friend Alibert, about the sufferings of too large a penis. The elegantly drypointed frontispice illustrates the problem admirably. Pia 1283.

237 BARBEY D'AUREVILLY, J. L'Ensorcelée. Paris, Henri Jonquières, 1922. First edition. 20 x 15,5 cm. Three quarter gilt morocco. (6), VIII, 264 p. With 33 compositions by G. Pastré: a tinted frontispice and headpieces and black-and-white vignettes. Printed in 1180 numbered copies; this is one of 1100 on vélin de Rives.
€ 100

* Fine binding: 3/4 morocco with five raised bands, richly gilt and blind-tooled, with marbled boards and differently marbled flyleaves, original front cover and backstrip bound in.

238 BIELEFELD, Hans Durch das dunkelste Abendland. Vier Jahre hinter Schloß und Riegel. Wiesbaden, Tirana Verlag, 1951. First edition. 17 x 12,5 cm. Orig. stiff wrappers. 80 pp. Fine.
€ 70

* Rare first and only edition of the memoirs of a man who was put into a concentration camp for being attracted to boys as a Führer of the Hitlerjugend. 'Im Selbstverlag erschienen', but with a stamp saying 'Tirana Verlag, Wiesbaden 1951').

239 BONNETAIN, Paul Charlot s’amuse… Édition augmentée d’une pièce relative au procès jugé par la Cour d’assises de Paris, le 27 décembre 1884, et d’un avis de l’auteur. Paris: A. Charles, [1885]. Revised edition. 19 x 12 cm. Gilt half calf with a title ticket and marbled boards. (10), IV, 350 pp. Top of spine a bit rubbed. Tear in p. 1. Some foxing an browning, but an appealing book.

€ 100

* Famous French novel about a man suffering from (and dying of) masturbation. With information about the process against Bonnetain.

240 COUPERUS, Louis Arrogance. The Conquests of Xerxes. Translated by Frederick H. Martens. New York, Farrar & Rinehart, 1930. First American edition. 22 x 15 cm.Orig. cloth with striking dust jacket (a 5 cm tear, two tiny chips, lower front side a bit creased). (6), 314 pp. Uncut. Frontispice and other illustrations by Theodore NADEJEN. Some shelf wear.
€ 120
* Louis Couperus in den vreemde p. 46. Nadejen (1889-1974), a captain of the Imperial Russian Volunteer Navy and leisure painter, fled from his country in 1917, and settled down in Los Angeles, working mainly as a stage designer. The dust jacket depicts King Xerxes on a rearing horse in a colourful ‘Persian’ art deco style. Nice red and yellow endpapers. Frontispice (resembling an icon) in gold, pink, blue and black. 57 chapter vignettes. The most alluring edition of Xerxes! We also offer copies without the dust jacket for euro 25 or less.

Translations into English of Couperus from the years 1915-1930 are not so rare, but they are seldom found in fine state and very hard to find with a dust jacket.

241 COUPERUS, Louis The Comedians. Carbon copy of a CONTRACT between Alexander Teixeira de Mattos (‘The Proprietor’) and Dodd, Mead & Co. (‘The Publishers’), dated March 16, 1921, about the rights of the translation of Louis Couperus’ De komedianten as The Comedians by translator Teixeira de Mattos. Two sheets (32 x 20,5 cm), one typed on both sides, one on one side only, SIGNED by Eleanor Churchill (in black) and Alexander Teixeira de Mattos (in purple). With a few additions in ink and pencil (by several persons). Horizontally folded.

€ 500

* Consists of 15 Terms, of which we should mention the advance of 200 British pounds or 750 US dollars, and 10 % royalty to 2500 copies, 15 % thereafter.

However, things changed. Alexander Teixeira de Mattos, who had translated brilliantly many novels of his old school mate Couperus, died on December 5, 1921. Couperus passed away 19 months years later. His novel was translated by Jacobine Menzies-Wilson and published five years later by Jonathan Cape in London and George H. Doran Company in New York.

Of both editions, a copy (each in cloth with dust jacket) has been added to this contract:

- London, Jonathan Cape, 1926. First British edition. 19,5 x 14 cm. 352 pp. Binding somewhat worn and discoloured, first flyleaf torn out. With an Explanation of Latin words. Dust jacket (with illustrations by John Austen) a bit damaged.

- New York, George H. Doran Company, (1926). First edition. 20 x 14,5 cm. 368 pp. Uncut. Dust jacket (illustrated by John Austen) browned on spine area and torn in two.

There are minor differences between the two translations. Louis Couperus in den Vreemde p. 26-27.

242 COUPERUS, Louis Ecstasy: A Study of Happiness. A Novel. Translated by Alexander Teixeira de Mattos. New York, Dodd, Mead and Company, 1919. First American edition. Orig. blindstamped and white-blocked cloth with dust jacket. 19,5 x 13 cm. (8), 240 pp. A pristine book in a very good dust jacket with some minor demerits: minuscule chips and tears, not absolutely fresh.

€ 175

* Translation of Extaze. With Translator’ Note. Dust jackets for the Dodd, Mead Couperus translations are VERY rare. It contains i.a. a publisher’s blurb for Small Souls.

Ecstasy had been translated by Teixeira de Mattos together with John Gray and published in Britain in 1892 and 1897. Louis Couperus in den Vreemde p. 25.

243 COUPERUS, Louis The Hidden Force. A Story of Modern Java. Translated by Alexander Teixeira de Mattos. New York, Dodd, Mead and Company, 1924. Later printing (first: 1921). 19,5 x 13 cm. Orig. orange cloth blocked with windmills. (8), 308 pp. Spine slightly discoloured, dent in lower cover, endpapers browned, but a nice copy of a rare title.

€ 65

* Translation of De stille kracht. With a Translator's Note and a Glossary of Malay Terms. Louis Couperus in den Vreemde p. 35.

244 COUPERUS, Louis Majestät. Einzige, vom Verfasser und Verleger autorisierter Übersetzung. Dresden / Leipzig, Heinrich Minden, [1895]. First German edition. 20 x 14 cm. Cloth. (4), 332 pp. Binding dull. Spine somewhat worn and damaged. Corners bumped. Reading slant. Very rare!

€ 95

* Louis Couperus in den Vreemde p. 29.

245 COUPERUS, Louis Majestaet. Kristiania og Kjöbenhavn, Alb. Cammermeyers Forlag, [1896]. First Danish edition. Translated by F.N. 17 x 12 cm. Halfcloth. 264 pp. Backstrip a bit damaged.

€ 100

* Louis Couperus in den Vreemde p. 30.

246 COUPERUS, Louis Die unsichtbare Hand. Ein Roman von König Artus’ Tafelrunde. Einzig berechtigte Übersetzung von Else Otten. Leipzig, Zenith-Verlag Erich Stolpe, 1928. 20 x 13 cm. Gilt full morocco with (damaged) ORIG. transparent paper cover, and ORIG. two-color wraparound ADVERTISING SLIP. 284 pp.

€ 140

* Louis Couperus in den Vreemde p. 46. Translation of Het zwevende schaakbord, a novel about King Arthur. A deluxe binding with unfindable advertising slip: ‘König Artus und seine 11 Ritter’, ‘Merlin, der Edison seiner Zeit’ (!)

247 COUPERUS, Louis Small Souls. Translated by Alexander Teixeira de Mattos. New York, Dodd, Mead and Company, 1920. Fifth edition. Orig. blue blindstamped and white-blocked cloth. 19,5 x 13 cm. (8), 436 pp. Spine very lightly worn. Name crossed out on first free endpaper, otherwise a fine and fresh copy.

€ 60

* Louis Couperus in den vreemde p. 18. With Translator’s Note dated 1913. The first volume of the Small Souls tetralogy, in Dutch De kleine zielen.

248 COUPERUS, Louis The Twilight of the Souls. Translated by Alexander Teixeira de Mattos. New York, Dodd, Mead and Company, 1919. Second edition. Orig. blue blindstamped and white-blocked cloth. 19,5 x 13 cm. (8), 372 pp. White blocking on spine a tiny bit worn, otherwise a fine and fresh copy.

€ 60

* Louis Couperus in den vreemdep. 21. The third volume of the Small Souls tetralogy, in Dutch Zielenschemering.

249 COUPERUS, Louis Dr. Adriaan. Translated by Alexander Teixeira de Mattos. New York, Dodd, Mead and Company, 1918. First edition. Orig. blue blindstamped and white-blocked cloth. 19,5 x 13 cm. (6), 322 pp. Apart from a few almost invisible flaws a fine and fresh copy.

€ 80

* Louis Couperus in den vreemdep. 21. The last volume of the Small Souls tetralogy, in Dutch Het heilige weten.

250 COUPERUS, Louis Les Courtisanes. Traduit du néerlandais par Paul Eyquem. Pag, 181-184 in Les Marges. Vol. XXVII Nr. 109, July 15, 1923. First edition. 19,5 x 14 cm. Orig. printed wrappers. (8), 161-240, (8) pp. Uncut. Very good copy.

€ 30

* A story from Het snoer der ontferming translated from its prepublication in Groot Nederland. Also with an article about Salammbô, poems by Thomas Hardy translated as prose and a lot of reviews. Les Courtisanes has never been published in book form.

251 CROMBIE, John Such is life without a wife. Paris, Kickshaws, 1998. First edition. 20 x 18 cm. 16 pp. Private edition, hand set and printed by the author in black and purple in only 50 numbered copies.

€ 65

* A splendid and curious book, a dramatic story graphically amplifying the ups and downs of a wifeless life.

252 CROMBIE, John True to type. [Paris], Kickshaws, 1989. First edition. 17 x 16 cm. 32 pp. Fascinating private edition, hand set in 7 very different types and printed by the author in 145 numbered copies.

€ 50

* Visual poetry, a biographical exercise expressed in a wondrous square typographic form, in which as diverse types as the Garamont, Bodoni Bold, Chambord and Françaises Légères are rippling and lapping around the Univers Bold, the Egizio Condensed and the Europe Bold.

253 CROWLEY, Aleister Songs of the spirit. London, Kegan Paul, Trench, Trübner & Co., 1898. First edition. 17 x 10 cm. Stiff wrappers with a jacket. (2), x, 112 pp. Uncut. One of 50 copies on fine hand-made paper, watermarked ‘DL & Co’, all SIGNED by the author (there were also 300 unnumbered copies on machine-made paper, and one on vellum). Lower cover a bit spotted, ‘gilt’ title partly turned green, some foxing on protruding paper edges, but a very good copy.

€ 1600

* Early first edition of the author (who was only 22 at the time) and with his signature! Poems pertaining to several themes that were to make Crowley notorious: alchemism, astrology, erotism, blood, and murder. But there’s also a spiritual poem ‘Amsterdam, December 23rd, 1897’ full of rich atmosphere.

254 DERÈME, Tristan (= Philippe HUC) L'Étoile de Poche. Frontispice de Sacha Klerx. Maestricht, A.A.M. Stols, 1929. Series 'Les Belles Heures', recueillies par les soins d'Anna Marsan et d'A.A.M. Stols. First edition. 20,5 x 14,5 cm. Orig. decorated wrappers. 128 pp. Unopened. Fine French deluxe book printed in 480 numbered copies. This is one of 30 on Papier du Japon, but numbered ‘24’, not lettered as indicated; with a copy of the etched frontispice by Sacha Klerx and one extra suite on Japanese. Édition originale. Fine copy.
€ 95

* Van Dijk 175.

255 DOUGLAS, Lord Alfred The city of the soul. London, Grant Richards, 1899. Second edition. 18 x 11 cm. Vellum-backed grey boards (somewhat soiled and stained). Printed on mould-made paper. viii, 112 pp. Uncut. Some browning. SIGNED by the author on title page.

€ 280

* The first edition of this collection of poetry had been published in the same year without the name of the author.

256 DOUGLAS, Lord Alfred Poems [Den Haag], (P.C. Boutens, 1908). 23,5 x 15 cm. Gilt limp vellum with ribbons, gilt spine title. 128 p. (= 124 p.). Printed by the St. Catherine Press, Bruges, in only 40 copies on Pannekoek paper. Name and date on endpaper (‘Oct. 08’). Fine copy.
€ 800
* 'For private circulation.' Deluxe, imposing private edition by the Dutch poet P.C. Boutens of the poetry of Lord Alfred Douglas. Rijkse 2.165.

257 DOUGLAS, Norman In the Beginning. No place, Privately printed, 1927. First edition in 700 copies, all NUMBERED AND SIGNED by Norman Douglas. 23 x 15,5 cm. Orig. decorated boards. 260 pp. Uncut. Delicate boards with edgewear, bumped, chipped (esp. at top and foot of the spine), but a beautiful book on cream-coloured laid paper.

€ 55

* Printed for the author in Florence by the Tipografia Giuntina. Fantasy novel, playing in the days of the Legends.

258 DULAC, Edmund Stories from the Arabian Nights retold by Laurence Housman - with drawings by Edmund Dulac. London / New York / Toronto, Hodder & Stoughton, 1911. Reprint. 20 x 15 cm. Decorated cloth. 24 delightful tipped-in colour plates with captioned tissue gards, one repeated on front cover. Gilt and red-blocked green cloth. Cover a bit bumped. Some text pages a bit foxed.
€ 90

* ‘Ali Baba and the Forty Thieves’, ‘The Story of the Wicked Half-brothers’, ‘The Story of the Princess of Deryabar’, ‘The Story of the Magic Horse’, ‘The Fisherman and the Genie’ and ‘The Story of the King of the Ebony Isles’.

259 ELIZABETH Princess (later Queen) of the UNITED KINGDOM A Message from Princess Elizabeth to British Children Abroad. Christmas Greetings from Tula & Otto Jeidels. New York / London, [Overbrook Press], (1940). First edition. 13 x 10 cm. Orig. decorated wrappers. 12 p. Starch marbled paper with printed label. Fine.
€ 20

* This Message was broadcast by the BBC in October 1940, when Princess Elizabeth was 16 years old. Very fine Christmas wish, printed in red and black.

260 GIDE, André – Raoul SIMONSON Bibliographie de l’oeuvre de André Gide.
Maestricht, Boosten & Stols, 1924. First edition. 24 x 16 cm. Orig. wrappers. (2), 42 p. Uncut. Printed in 250 numbered copies. This is one of 50 Roman numbered copies on ‘Hollande Van Gelder Zonen’. With a portrait of Gide. Small piece of lower cover a bit damaged.

€ 70

261 GIDE, André Original b/w photo. 17 x 12,5 cm. Pasted on board. About 1920-1930.

€ 45

* Gide with an intense, scrutinizing look, leaning on a chair, a book in his hands.

262 HERVIEU, Louise Le Bon Vouloir. Moralité couronnée par L'Académie Française et entièrement illustré par l'auteur. Paris, Librairie de France, 1927. First edition. 28 x 23 cm. Orig. decorated wrappers. With 20 extratext heliogravures and numerous illustrations in the text, all by the author. In original marbled slipcase (cracked). One of 350 numbered copies on 'pur fil Lafuma' (total edition 401 exx.). (8), 192 p. Uncut. Bookplate. Sellotape ghost on flyleaves. A beautiful book!
€ 100

263 HERVIEU, Louise Montsouris. Paris, Émile-Paul Frères, 1928. Série Portrait de la France, publié sous la direction de J.-L. Vaudoyer. First Edition. 20 x 14,5 cm. Orig. illustrated wrappers. (8), 108 pp. Uncut. With a frontispice and a vignette by the author. Attractive book printed in 1500 numbered copies. With a SIGNED DEDICATION on halftitle. Édition originale.
€ 30

264 HOUVILLE, Gérard d’ (= M.L.A. de Herédia) Opinions candides. L'Alphabet des Lettres H. Paris, À la Cité des Livres, 1926. First edition. 16,5 x 13,5 cm. Orig. wrappers. 84 pp. Uncut. One of ONLY 10 COPIES on 'japon ancien à la forme' of a total edition of 495 copies (120 on several different papers). First pages a bit waterstained.
€ 40

* Essays about a.o. Ronsard and Loti.

265 KITIR, Josef Das neue Reich. Eine Zeitdichtung. Vienna / Leipzig, Friedrich Schalk, 1914. First edition. 22,5 x 14,5 cm. No wrappers. 16 pp. Uncut. Horizontal fold ending in a small tear, dog-eared, mistreated by a former owner.

€ 50

* A long poem full of mixed feelings about the Great War, written by a clearly philhellenistic poet. With a 4-line handwritten DEDICATION to Franz Himmelbauer, dated ‘Wien, 21/XI 14.’, and several corrections in the text, a.o. a line of verse forgotten by the printer.

266 KITIR, Josef Phönix. Neue Gedichte. Vienna/Leipzig, Sol-Verlag, [1910]. First edition. 17 x 12 cm. Orig. wrappers. 72 pp. Fine copy.

€ 125

* With a 5-line handwritten DEDICATION to Franz Himmelbauer.

266 LA MÉSANGÈRE Les petits mémoires de Paris. Contenant quatre eaux-fortes or7ginales par Henri Boutet. II. Rues et Intérieurs. Paris, Dorbon l'Ainé, 1909. First edition. 14 x 9,5 cm. Orig. wrappers. 126 pp. Uncut. Charming little book, vol. 2 of a series of 6, about the streets and homes of Paris, with 4 fine etchings (10,5 x 6,5 cm) by Henri Boutet. Spine browned, some pages tanned (a.o. by offsetting of etching ink).
€ 40

268 LA MÉSANGÈRE Les petits mémoires de Paris. Contenant quatre eaux-fortes originales par Henri Boutet. VI. Toutes les Bohêmes. Paris, Dorbon l'Ainé, 1909. Fifth edition. 14 x 9,5 cm. Orig. wrappers. 128 pp. Uncut. Charming little book, vol. 6 of a series of 6, about the bohemians of Paris, with 4 fine etchings (10,5 x 6,5 cm) by Henri Boutet. Spine browned.
€ 40

269 LAMPEL (Hrsg.), Peter Martin Jungen in Not. Berichte von Fürsorgesöglingen. Gustav Kiepenheuer Verlag, Berlin. Second edition (5th-9th thousand, "Volksausgabe" or Popular Edition), but the first with the striking doublepage woodcut illustrated cover by Carl Meffert. 21,5 x 13,5 cm. Orig. wrappers. 210 pp. Top of spine a bit worn. Name and date on halftitle. First quire loose.

€ 30

270 LANKERN, Anton Zandvoort - Sommer Zandvoort – Zomer. Genootschap voor Tegennatuurlijke Letteren - Amor Vincit, 1991. First edition. 26 x 18,5 cm. Opulent book production on dazzling Imperial Japanese, in a jacket of India paper with leaf fragments, printed by Rob Cox in 55 numbered copies. 8 pp. Uncut. Bilingual edition: the German poem was translated into Dutch by Nop Maas and Joep Jaspers.

€ 25

* Ironic poem about the gay beach in Zandvoort. One of the most exquisite products of the cooperation of David Simaleavich (Phoenix Bindery) with Dutch private printers. Published for the tenth anniversary of the Society for Unnatural Literature.

271 LARBAUD, Valery Notes sur Racan. Maestricht, A.A.M. Stols, 1928. 'Hommage à Racan Tome II'. First edition. Orig. wrappers. 22 x 16 cm. (4), 56 pp. Unopened. Printed in red and black in 350 numbered copies. This is one of 300 papier vergé Français. Cover a bit browned, some unobtrusive creasing. Van Dijk 146. See also Nr. 292 in this catalogue.
€ 40

272 LARBAUD, Valery Paul Valéry et la Méditerranée. Maestricht, A.A.M. Stols, 1926. First edition. Orig. wrappers. 21,5 x 17 cm. 20 pp. Unopened. Printed in red and black in 350 numbered copies (3 papers). This is one of 30 on Papier hollande antique à la forme. Backstrip worn. Cover browned. With orig. 4-p. prospectus.
€ 45

* Van Dijk 85.

273 LARBAUD, Valery Préface à un recueil de notes sur quelques poëtes français. Maestricht, A.A.M. Stols, 1926. First edition. Orig. wrappers. 19,5 x 13 cm. (2), 46 pp. Uncut. Printed in red and black in 500 numbered copies (3 papers). This is one of 400 on Pannekoek. With vignettes engraved by J. Franken Pzn., initials designed by Alphonse Stols, and Malherbe’s coat of arms designed by J. van Krimpen. Very fresh copy.
€ 40

* Van Dijk 86.

274 LORRAIN, Jean Pelléastres. Le Poison de la Littérature. Crimes de Montmartre et d'ailleurs. - Une Aventure. Introduction de Georges Normandy. Paris, Méricant, [1910]. First edition. 19 x 13 cm. Orig. decorated wrappers. 288 pp. Uncut. Fine copy.
€ 95

*Intriguing cover design by Rapeno: green-faced Medusa eyeing you furiously, with copper-coloured tresses printed on dark paper. In this book, only published after his death, Lorrain ridicules Jacques d'Adelswärd-Fersen.

275 LUSCHNAT, David Kristall der Ewigkeit. Gedichte. Berlin, Self-published, [1926]. First edition. Orig. cloth-backed stiff wrappers. 16 x 10,5 cm. (16) pp. Cheap text-paper browned, but a good copy of a delicate, somewhat amateurish book production by the young poet himself.

€ 40

276 MILLER, Henry Henry Miller on Writing. Selected by Thomas H. Moore from the Published and the Unpublished Works. New York / London, New Directions, 1964. First edition. 20 x 14 cm. Orig. wrappers. viii, 216 pp. With an AUTOGRAPH SIGNED DEDICATION to Henk van Gelre (the editor of the 1961-1966 International Henry Miller Newsletter) by 'his friend Henry Miller' dated '8/3/64'. A bit discoloured.

€ 125

* Shifreen & Jackson A147 ('Published on August 21, 1964', 18 days after this book was inscribed by Miller). Inserted is a small yellow card saying 'I am reaching the age when my wife says 'no', I say 'thank you!', issued by Eddie Lewis, Ad Art Advertising Co. Minneapolis.

277 MILLER, Henry The Red Notebook. Highlands, NC, Jonathan Williams, 1958. First edition. 20 x 14 cm. Orig. stiff wrappers. 88 pp. With AUTOGRAPH DEDICATION by Henry Miller to Miller’s Dutch fan Henk van Gelre: "For Henk from Hank 1/7/59". Original stiff paper wrappers printed in red and black a bit browned. Last page rather browned because of a paper cutting showing Miller and Durrell in friendly conversation, 1962.
€ 120

* Shifreen and Jackson A110. Jargon Books 22. Henry Miller filled a red publisher's dummy with musings, notes, poems, drawings, and clippings while on his ‘Air-conditioned tour’ across America in the early 1940's. This is a facsimile reproduction of that fascinating book.

278 MILLER, Henry The Carleton Miscellany. Summer 1964. Karl SHAPIRO: Six Lectures. A Malebolge of 1400 Books.Northfield, MN, Carleton College, 1964. First edition. 21,5 x 15 cm. Orig. illustrated wrappers. 136 pp. With handwritten DEDICATION BY HENRY MILLER: 'For Henk/ from Hank/ 8/4/64'. Spine browned, cover yellowed, one corner bumped.
€ 90

* Six very entertaining literary lectures in this literary periodical: From Aristotle to Dante, From Coleridge to Eliot, From Frost to Lawrence, From Lautréamont to Robert W. Service, From Shakespeare to Yeats, Henry Miller and Myself. From the collection of Henk van Gelre, who was a friend and admirer of Miller. See Shifreen & Jackson II 387.

279 MILLER, Henry - CHANG HSIN-HAI The Fabulous Concubine. A Novel. New York, Simon and Schuster, 1956. First edition. 22 x 15 cm. Cloth with dust jacket. xvi, 496 p. With a SIGNED DEDICATION by HENRY MILLER to his Dutch friend Henk van Gelre, dated 10/4/57. Dust jacket frayed and a bit yellowed, a white paint stain.
€ 100

* Vivid, panoramical novel about China 1895-1904. Miller in 1963 wrote an article about this book: Shifreen & Jackson C 444.

280 NERCIAT, Andrea de Contes Nouveaux. Liège, n.p., 1777. First edition. 21 x 12 cm. Bound in half cloth with marbled boards and title ticket (about 1900). viii, 136 pp. Uncut. Binding a bit worn, catalogue entry on paste-on, stamp on first endpaper. A little foxed, but a very good copy of a rare first edition.

€ 160

* Anonymous humorous tales in poetical form, but with a printed dedication to the Prince de Ligne, signed 'Le Chevalier de Nerciat'. No publisher mentioned, only 'Liège', but in fact published by Henri Hoyois in Mons.

281 ORLÉANS, Charles, Duc d’ Complainte de France. Extraite du Livre que Monseigneur Charles, duc d’Orléans, a faict estant prisonnier en Angleterre. Maestricht, A.A.M. Stols, 1929. First edition. 25 x 19 cm. Plaquette. 8 pp. Printed by Stols for the Exposition de l’Art Typographique Moderne dans les Pays-Bas in the Palace of Fine Arts in Brussels in red, blue, yellow and black in 450 copies. This is one of 50 copies on Japon impérial. Fine copy.

€ 75

* A resplendent Imperial Japanese beauty, one of the Ballades written by the Duke of Orléans while languishing in an English prison between 1415 and 1440. 4 plaquettes (of which this is one) were issued with the Catalogue raisonné of the Exposition, but also distributed separately. Van Dijk 189.

282 PHILEBUS (= John Leslie BARFORD) Fantasies. London, Privately Printed for the Author [publ. by F.E. Murray], 1923. First edition. 22 x 14 cm. Orig. boards with title ticket (spine professionally restored). (12), 76 pp. Uncut. With a frontispice. Total edition 278 exx.; this is one of only 28 copies on ‘Large Hand-made Paper’. Fine copy.

€ 350

* According to Timothy d’Arch Smith’s Love in Earnest, John Leslie Barford was a doctor in the Merchant Navy, who published four volumes of Uranian poetry. This is a pretty deluxe copy of his third book. One of the 250 ordinary copies (18 x 12 cm) can be bought for € 120.

283 POWYS, John Cowper Atlantis. London, Macdonald, 1954. First edition. 20 x 13,5 cm. Orig. grey-green cloth. 464 pp. Fine copy.

€ 50

* Enjoyable, Philhellene novel of Powys’ early old-age period.

284 POWYS, John Cowper Porius. A Romance of the Dark Ages. London, Macdonald, 1951. First edition. 20 x 13,5 cm. Orig. richly gilt blue half morocco. Top gilt. xx, 684 pp. (India paper). With a portrait of the author as a frontispice. One of 200 numbered and SIGNED deluxe copies of the first edition. With a separate (very useful!) list of ‘The Characters of the Novel’.

€ 500

* One of the most fascinating novels ever written in its magnificent original deluxe appearance, signed by the author, Old Earth Man John Cowper Powys. If you want a book that is BEST in all aspects…

285 POWYS, John Cowper Porius. A Romance of the Dark Ages. London, Macdonald, 1951. First edition. 20 x 13,5 cm. Orig. cloth. xx, 684 pp. (India paper). Very small traces of wear. Name on first free endpaper.

€ 80

* One of the most fascinating novels ever written.

286 POWYS, John Cowper Suspended Judgments. Essays on books and sensations. New York, G. Arnold Shaw, 1916. First edition. 22,5 x 15 cm. Orig. comely cloth-backed boards blocked in white and blue. (8), 440 pp. Corners slightly bumped, otherwise a fresh and attractive copy.

€ 50

* Effusive, enthusiastic essays about famous writers like Montaigne, Balzac, Hugo, Verlaine, Blake, Conrad, James and Wilde.

287 POWYS, John Cowper Visions and Revisions. A Book of Literary Devotions. New York / London, G. Arnold Shaw / William Rider & Son Ltd., 1915. Orig. cloth-backed boards. 22,5 x 15 cm. 300 pp. Second printing. Uncut. Covers worn and spotted, child's scribble on front cover. With early SIGNED AUTHOR'S DEDICATION: 'Helen Stuart/ John Cowper Powys/ March 1915'.

€ 75

* Visions and Revisions was the first successful book by J.C. Powys (1872-1963).


288 PURDY, James The Candles of Your Eyes and Thirteen Other Stories. New York, Weidenfeld & Nicolson, 1987. First edition. 21,5 x 14,5 cm. Cloth-backed boards with dust jacket. With SIGNED author’s dedication dated 'august 6, Brooklyn New York'. x, 150 pp. Small stain on inside front cover and first flyleaf.

€ 50

289 PURDY, James Collected Poems. Amsterdam, Athenaeum - Polak & Van Gennep, 1990. First edition. 22 x 15 cm. Orig. cloth with dust jacket. 152 pp. One of 125 hardbound copies, of which this is one of 26 copies lettered (A-Z) and SIGNED by the author under the colophon, with an original lithographic portrait by Chris Buursen.
€ 200

* A very fine book production. Uniform with In the Night of Time (see nr. 289).

290 PURDY, James In the Hollow of his Hand. New York, Weidenfeld & Nicolson, 1986. First edition. 24 x 16 cm. Orig. cloth with dust jacket. 256 pp. With AUTOGRAPH author’s dedication dated 'September 4, 1987/ Brooklyn'.
€ 50

291 PURDY, James In the Night of Time and four other plays. Amsterdam, Athenaeum - Polak & Van Gennep, 1992. First edition. 22 x 15 cm. Orig. cloth with dust jacket. 248 p. Printed in 476 copies. This is one of 26 hardbound copies with an original lithograph (frontispice) by Chris Buursen, lettered (A-Z) and SIGNED by the author.
€ 175

* A fine book production, uniform with Purdy’s Collected Poems (see nr. 289). For Purdy see also nr. 164-164 in this catalogue.

292 RACAN, Honorat de Bueil Seigneur de Les Poésies Lyriques Profanes. Texte publié sous la direction de Valery Larbaud & A.A.M. Stols. 'Hommage à Racan Tome I'. Maestricht, A.A.M. Stols, 1928. First edition. 21 x 16 cm. Orig. wrappers. (8), 116; (4) pp. Unopened. Printed in red and black in 350 numbered copies. This is one of 300 on papier vergé Français. With a loose 'Carton de Remplacement': 4 pages with a corrected poem to insert in the book. Spine a bit browned, some very little foxing, some inconspicuous creasing.

€ 40

* Van Dijk 158. See also nr. 270 of this catalogue.

293 RACHILDE Le Meneur de Louves. Paris, Georges Crès, 1926. Crès collection 'Maîtres et jeunes d'aujourd'hui' no. 23. 23 x 14 cm. Orig. wrappers. 324 pp. Uncut. With a photographic portrait of the author, printed in heliogravure and protected with tissue paper. Limited edition of 1100 numbered copies. Cover has some spots. Silver ticket of a bookshop on flyleaf (L. Alleton in Angers).
€ 45

294 RICKETTS, Charles A bibliography of the books issued by Hacon & Ricketts. (Cover ticket: Bibliography of the Vale Press). London, Vale Press, 1904. First edition. Cloth-backed boards with two title tickets. 20 x 15 cm. (16), xlii, (14) pp. Uncut. Printed in red and black on hand-made Vale Press paper in 250 copies (+ 10 on vellum). With a woodcut by C. Ricketts in an elaborate double-page vine-embroidered border and an intricate initial I. A very informative introduction, a bibliography and specimens of the three fonts. Unobtrusive stain and date in purple pencil on front cover. Some foxing spots.

€ 300

* The last book of the Vale Press and a dramatic farewell by Ricketts: ‘It is now seven years since the first book was published by Hacon & Ricketts. Three separate founts have been designed and issued by them, the Vale Fount, the Avon Fount, and the King’s Fount. As it is undesirable that these founts should drift into other hands and become stale by unthinking use, it has been decided to destroy the punches, matrices and type with the winding up of the firm that has used them. This bibliography, therefore, contains the three founts together for first and the last time. The punches and matrices are for the most part in the Thames, and on completing the last page of this pamphlet, the type becomes type metal again.‘

New Checklist A 99a.

295 RICKETTS, C.S., & Ch. SHANNON (ed.) The Dial. An Occasional Publication. No. 2. London, Vale Press, 1892. First edition. (4), 36 pp. 36 x 29,5 cm. Bound in blind cloth, orig. decorated wrappers preserved. 36 pp. Uncut. Six extratext prints: a large woodcut by Reginald Savage, a woodcut by Lucien Pissarro, a woodcut by Ricketts and three exceptionally fine lithographs by Charles Shannon, and a number of woodcuts in the text by Ricketts. Printed in 200 numbered copies on cream laid paper. Blue cloth binding a bit soiled and worn, the periodical itself is in a very good state.

€ 500

* To call The Dial ‘lavish’ is an understatement for this sumptuous periodical, of which five numbers have been printed from 1889 to 1897. A large quarto format, noble typography with excessively wide margins, beautiful paper, fine original lithographs and woodcuts, and exquisitely presented texts, in this case by Ricketts, John Gray, Herbert P. Horne, and Thomas Sturge Moore, some commemorating Arthur Rimbaud (who had died in November 1891) and one imitating Paul Verlaine. By the way, all the authors of this issue were under 28.

New Checklist A 2a.

296 RICKETTS, C.S., & Ch. SHANNON (ed.) The Dial. An Occasional Publication. No. IV. London, Hacon & Ricketts, 1896. First edition. 36 x 29,5 cm. Orig. brown wrappers, two intricate woodcuts by Charles Ricketts printed on upper and lower cover. (10), 38, (4) pp. Uncut. Printed in 250 copies on cream laid paper. With 8 extratext illustrations: two original lithographs by Charles Shannon, a woodcut by Lucien Pissarro, two woodcuts by Thomas Sturge Moore and some reproductions. With a 4-p. Vale Press specimen of The Most Pleasant and Delectable Tale of the Marriage of Cupid and Psyches (tipped-in, but loose). A very delicate, large format periodical, cover slightly chipped and worn at spine and edges. A few light foxing spots.

€ 450

* With two poems, a prose text and an article about En Route (Huysmans) by John Gray, a poem by Sturge Moore, a poem by Michael Field and a story by Walter Delaplaine Scull.

New Checklist A 8.

297 SADE, Donatien-A.-F. Marquis de Eugénie de Franval. Avec huit illustrations par Valentine Hugo. Paris, Les Éditions Georges Artigues, 1948. First edition with these illustrations. 27 x 20 cm. Orig. wrappers. 92 pp. Uncut. With 8 illustrations after drypoints by Valentine Hugo. Published in 1200 numbered copies (plus 50 copies with the original drypoints, not mentioned in the colophon). Uncut. Cover partly discoloured, bookplate (knight spearing a book, Persian style), two tiny ownership inscriptions.
€ 60

* A novel about an incestuous relationship. From 'Les crimes de l'amour ou le délire des passions' (first: 1799-1800), but with corrected text. Very fine illustrations!

298 PLÉIADE-ALBUM (George SAND) Georges LUBIN Album Sand. Paris, Gallimard, 1973. Bibliothèque de la Pléiade. First edition. 18 x 11 cm. Full flexible morocco, acetate jacket. 320 pp. In orig. slipcase.
€ 65

299 SCHULZE, Georg Wilhelm Geistliche Lieder. Halle, Verlag von Richard Mühlmann, 1865. Sixth edition. 15 x 10 cm. Bound in black velvet with a silver clasp. Moiré silk mirrors. All edges gilt. With a gold-and-silver ribbon. With ex-libris stamp of KING GEORG V of HANNOVER on title page. In original cloth-covered clamshell box, on the inside clad with moiré paper. Library ticket on inside cover and like ticket on the box. Book is in splendid condition, thanks to the box which is somewhat rubbed.

€ 125

* This book has been dedicated (by a printed page after the title) to King Georg of Hannover. The blind king, a scion of the thousand-years-old House of Guelph (‘Welfenhaus’) was deposed in 1866 after the lost war with Prussia. In exile in France, he tried to collect an army to recover his kingdom. Therefore, his riches and possessions in Germany were annexed by Bismarck and reserved for special use. His royal library, the ‘Welfenbibliothek’ was entrusted to a fideicommission. It was auctioned in 1971. This was one of King Georg’s books, in a pious and austere deluxe binding.

300 STERNE, Lawrence Sentimental Journey forming part of Cooke's Pocket Edition of Select Novels, or Novelist's Entertaining Library, containing a Complete Collection of Universally Approved Adventures, Tales &c. by the most Esteemed Authors, Superbly Embellished. London, C. Cooke, 1798. Later edition. Calf backed boards. 15 x 9 cm. With a finely engraved frontispice and a ditto title engraving by R. Corbould and W. Hawkins. Very attractive tiny edition bound in half crushed morocco with nice paper clad boards. (4), 108 pp. A little damage to boards. Not in Spelman.
€ 65

301 VAUDÈRE, Jane de la Les Androgynes. Roman passionel. Paris, Albert Méricant, 1902. First edition. 20 x 12,5 cm. Contemporary gilt three-quarter cloth with marbled boards and a morocco spine ticket, orig. illustrated front wrapper preserved. 292 pp. Uncut. Erotic novel illustrated with 25 designs on art paper by Maurice Neumont. With 2 p. illustrated advertisements for other erotic books. Some marginal tears.
€ 75

* ‘Decadent’ illustrations, some fine, lurid designs.

302 VAUDÈRE, Jane de la Entartete Weiber. Les Demi-sexes. Einzig autorisierte Übersetzung aus dem Französischen von Arthur S. Ebenthal. Wien – Leipzig – Budapest, Verlag von Sachs und Pollak, 1900. First edition. 19 x 13 cm. Orig. loud wrappers printed in red and green. 272 pp. Uncut. A bit worn.

€ 50

303 WILLY (= Henry Gauthier-Villars) Suzette veut me lâcher! (Tropical Gigolo). Roman inédit. Paris, Librairie Nilsson, [1906]. First edition. 19 x 14,5 cm. Orig. illustrated wrappers. 156 pp. Uncut. With cover design and lithographical coloured illustrations by G. Masson. Spine a bit worn and stained.

€ 50

* Willy sketches his life with his famous wife, the author Colette, and several writers Willy employed as work horses for his continuous stream of novels. A work horse (like Colette, Boulestin, Armory or Curnonsky) wrote a book to which Willy gave some special turns, then published it as his own product. In this book one may recognize persons based on Willy and his environment. Maugis is Willy himself, and Blackspot is Marcel Boulestin. With publisher’s ad for the next book.

304 WILLY (= Henry Gauthier-Villars) En Bombe. Roman Moderne, Paris, Nilsson & Lamm, 1904. First edition. 18,5 x 14 cm. Orig, decorated wrappers. (2), 258 pp. Uncut. Delicate cover chipped and torn. A bit loosening, some dog-ears, but still an attractive copy of a rare and interesting book.

€ 95

* Another roman à clef, produced in a novel way: illustrated with 100 photographic pictures in which figure Willy himself as Maugis, Marcel Boulestin as Blackspot, Armory as Kernadeck, Colette as Marcelle, Marcelle as Jeannine and Colette's famous dog Toby-Chien as himself (and several others).

305 WOLFENSTEIN, Alfred (ed.) Stimmen der Völker. Die schönsten Verse aller Zeiten und Länder. Amsterdam, Querido Verlag N.V., 1938. First edition. 21 x 14 cm. Cloth with superb typographical dust jacket (a bit browned and chipped). 472 p. Book very slightly foxy.

€ 30

* Appealing lyrical poetry from many countries translated into German. A very nice Exil edition.

PUBLISHING, TYPOGRAPHY

306 CAPE, Jonathan A list of books to be published during the spring, during the summer and early autumn, & during the autumn and winter of 1929. London, Jonathan Cape, 1929. First edition. 21,5 x 14 cm. Orig. decorated wrappers. 52, 52 and 64 p. Three lists of books. With publisher's printed ticket on the first vol. Stapled spines a bit discolored, else very fine copies of these beautifully produced advertising booklets. Rare.
€ 40

* Announced writers include Hilaire Belloc, e.e. cummings, Radclyffe Hall, Laurence Housman, Sinclair Lewis (Dodsworth), Hendrik van Loon, Naomi Mitchison, J.C. Powys (Wolf Solent), Carl Sandburg, Glenway Wescott and many others.

307 DECARIS, Albert Self portrait in crayon.1982. 26,5 x 20,5 cm. A very nice drawing, a facile sketch and a true likeness of the engraver and typographer Albert Decaris (1901-1988) with a dedication 'Très cordialement/ Decaris'. Twice folded. Creased. Pasted on a sheet of paper by a signature hunter (who typed two lines at the foot of the drawing). Handwritten calligraphed envelope pasted on the other side.
€ 75

308 GREEN, J. Barcham One hundred and fifty years of papermaking by hand. Maidstone, Barcham Green, 1960. First edition. 20,5 x 13,5 cm. Orig. marbled wrappers with a beautiful title ticket printed in red and black. 36 pp. with 8 pp. of extratext photographical illustrations. Printed in 1000 numbered copies on Barcham Green hand-made paper. Inserted is a printed slip ‘With the Compliments of the Paper Publications Society of Hilversum, Holland’. Very fine copy.

€ 50

* A dainty book in delicious marbled covers by Douglas Cockerell & Son, showing the papermaking process in all its minute details. You are going to know all of the workers by name and face: Joe and Clifton Burgess, Jack Cole, William Barnes, Denis Avenall, Roger Golding, John Dunkin, Harry Longley, Peter Acott, Jack Garrett and Ewart Wood all worked together to produce that sheet of hand-made paper with its unique ‘feel’ that makes a fine book like this so delightful to touch.

309 MACFARLANE, Nigel A Paper Journey. Travels among the village papermakers of India and Nepal. New Castle, Oak Knoll, 1993. First edition. 23,5 x 16 cm. Cloth-backed boards with a title ticket. 104 pp. Uncut. Printed in 210 numbered copies at the Bird & Bull Press of Henry Morris on Arches mould-made paper. Illustrated. Chronology and Bibliography. With 20 tipped-in samples of India and Nepal papers.

€ 200

* A very interesting account of a journey among the paper makers of India and Nepal, illustrated with photographical pictures, with a chronology of paper making of the last 2000 years and a select bibliography. A very handsome book production!

310 SANDBERG, W. Experimenta typographica 5. L'art: le superflu indispensable. Utrecht / Köln, Reflex / Verlag Galerie der Spiegel, 1982. First edition. 21 x 15 cm. Orig. wrappers. 36 pp. From the total edition of 825 exx., this is one of 25 lettered copies, SIGNED by Sandberg.
€ 95

311 SANDBERG, W. Experimenta typographica 4. Homo socialis. Utrecht, Reflex / Verlag Galerie der Spiegel, 1981. First edition. 21 x 15 cm. Orig. wrappers. 36 pp. Total edition 775 exx., printed on thick grey and thinner white laid paper. This is one of 25 lettered copies, SIGNED by Sandberg. Front cover partly a little yellowed.
€ 95

312 SCHOEFFER von GERNSHEIM, Peter Een romeinsch lettertype uit de vijftiende eeuw/ Un caractère romain du quinzième siècle/ Eine Antiqua-Schrift des fünfzehnten Jahrhunderts/ A roman type of the fifteenth century. Collection Typograpique. Haarlem, Joh. Enschedé en Zonen, 1926. First edition. 23 x 16 cm. Orig. wrappers. 20 pp. Unopened. Printed in red and black on Pannekoek paper in a small number of copies. Very fine state.

€ 70

* Type specimen designed by Jan van Krimpen of a 15th century type attributed to Peter Schoeffer (1420-1502) using various fragments of literature: P.C. Hooft, Raoul Ponchon, E.T.A. Hoffmann and Thomas Nashe. With a clarifying text and a list of 20th century works for which the type has been used. According to Friedrichs, this type is now attributed to Peter Quentell.


CARICATURE, SEXOLOGY, PHOTOGRAPHY, POLITICS & O.

313 APA Kameraden. Préface de Sem. Suivie d’un avant-propos sur la caricature espagnole par John Grand-Carteret. Barcelona, Hijos de E. Detouche, 1917. First edition. 23 x 16 cm. Orig. illustrated wrappers (the Eiffel Tower pierces a German officer). 200 pp. 90 cartoons partly printed in colours with captions in Spanish, French and English. Backstrip a bit worn.

€ 85

* APA = the Spanish cartoonist Felix Elías Bracons.

314 (CARPENTER, Edward) Norbert GRABOWSKY Die verkehrte Geschlechts­empfindung oder die mannmännliche und weibweibliche Liebe. Leipzig, Max Spohr, 1894. First edition. 21 x 14 cm. Bound in half-cloth with gilt title and blocking of the British Society for the Study of Sex Psychology. Grey boards with a library ticket. 48 pp. (incl. 3 pages of publisher’s ads). EDWARD CARPENTER’S COPY, twice signed in pencil at different periods of time, and with some dashes and remarks made by him (unfortunately partly cut because the book was cropped for binding). With a few library stamps of the British Sexological Society. Some soiling in the text.

€450

* Edward Carpenter (1844-1929) acquired this (very rare and early) book about homosexuality in 1895, as his first signature shows, and used it for his book The Intermediate Sex (1908), citing among others a sentence about psychic hermaphrodisy, which duly has been marked in the text of this book.

The British Society for the Study of Sex Psychology was founded by Carpenter, George Ives and others in 1914. It changed its name into ‘British Sexological Society’ in 1931.

315 CHOPIN, FrédéricWien, 1. Januar 1831. Brief an Jan Matuszynski. Amsterdam, Picaron Editions, 1990. Orig. wrappers. 24,5 x 16 cm. 12 p. Uncut. Designed and printed on heavy hand-made paper by Rob Cox in 200 copies. With a portrait of Chopin by George Sand. Spine area very little discoloured.
€ 28

* Letter in German (a bit drunken and melancholic) to his friend Jan Matuszynski (one page). New Year's wish for 1990.

316 DUBOUTLes Gens du Siècle. Paris, NRF, 1937. First edition. 24 x 18,5 cm. 64 pp. Review copy (‘S.P.’ printed on title page). A bit browned.

€120

* With Dubout’s SIGNATURE on title page under a partly crossed-out inscription.

317 GRAM, JeanNos amis emplumés. Six planches chromolithographieés pour garçons et jeunes filles, avec texte de -. Paris, Librairie Franco-Hollandaise, [1870s]. First edition. Orig. wrappers. Oblong 30 x 23 cm. Very attractive children's book about 'Our Feathered Friends', with 8 pages of text and 6 one-side-printed chromolithographed plates, plus cover illustration. Lithographs printed by Emrik & Binger. Cover worn and slightly spotted and damaged, loosening, but with seven (counting the cover illustration) very attractive multicolor chromo­lithographies (measuring oblong 17 x 23,5 cm) showing various birds.
€ 75

* A Dutch edition (by JOHAN Gram) was published in 1872, so this charming book dates also probably from about 1870. According to a small inscription from the collection of the Van de Poll-Van de Poll family, living in Zeist near Utrecht. Les hirondelles (= swallows), Les mésanges (= tits), La mauve de mer, le plongeur et la barnache (= sea-gull, loon and barnacle); Le hoche-queue, l'oiseau de combat et le héron bleu (= wagtail, fighting cock and blue heron); Les grives, le roitelet et le pinson jaune (= thrushes, goldcrest and bullfinch); Le pinson et le serin (= finch and canary). The cover shows a.o. a peacock, a pheasant, a woodpecker, a stork, a lapwing, ducks, a magpie, a pigeon, a snipe and a shrike. Not in the usual French, Belgian or Dutch libraries.

318 GRAND-CARTERET, JohnCrispi - Bismarck et la Triple-Alliance. En caricatures. Avec 140 reproductions de caricatures italiennes, françaises et autres, dont 2 coloriées. Paris, Ch. Delagrave, 1891. Later edition (6th thousand). 17,5 x 12 cm. Three-quarter gilt calf (rubbed) with marbled boards, orig. illustrated wrappers (ill. lower cover too) preserved. (8), 320 pp. Tiny bookplate and bookseller's mark. Small name in ink on front cover.
€ 45

* Francesco Crispi (1819-1901) was an Italian politician, partisan of Garibaldi, twice Minister-President.

319 GRAND-CARTERET, JohnKaiser, Kronprinz & Cie. Caricatures & Images de Guerre. Paris, Librairie Chapelot, 1916. Later edition (4th thousand). 23 x 18,5 cm. 80 pp. Frontispice by Robida, 194 French and non-French caricatures. About the Crown Prince of Germany in World War One. Loosening.

€ 35

320 GRAND-CARTERET, JohnLa Kultur et ses hauts faits - Caricatures et images de guerre. Frontispice de Raemaekers. 180 caricatures françaises et étrangères. 8 planches hors-texte. Paris, Chapelot, 1924. Later edition (3rd thousand). 23 x 18,5 cm. Original decorated wrappers. 80 pp. Full of illustrations and caricatures of the Germans in the First World War, especially about what was destroyed. Cover worn and torn in two. A bit browned.
€ 25

321 GRAND-CARTERET, John ‘Lui’ devant l'Objectif Caricatural. 348 images de tous les pays. Paris, Librairie Nilsson, [1906]. 12th thousand. 18 x 14,5 cm. Bound in cloth-backed boards, orig. coloured wrappers pasted on upper and lower cover and on the spine. XVI, 296 pp. Some small tears in pages.

€50

* Fantastic caricatures of ‘Him’, that is the German Emperor Wilhelm II, from periodicals of many countries. With a preface by Grand-Carteret dated March 31, 1906.

322 GRAND-CARTERET, John Derrière ‘Lui’ (L’Homosexualité en Allemagne). 150 Documents graphiques et Notes pour servir à l’Histoire. Paris, E. Bernard, [1908]. First edition. 19 x 14 cm. Gilt half cloth with starch marbled boards (paper partly rubbed). (8), VIII, 178 p. Original covers bound in. Very good copy.

€120

* Priceless collection of caricatures and jokes about the Eulenburg scandal of 1907-1908, when a row of courtiers of the Emperor William II was accused of being homosexual. This resulted in a series of trials; the caricatures and jokes from the press coverage have been collected in this book (which is much more hard to find than the former Grand-Carteret title).

323 GRAND-CARTERET, JOHNNicolas Ange de la Paix, Empereur du Knout devant l'objectif caricatural. Paris, Louis Michaud, [1906]. 19 x 14,5 cm. Three-quarter morocco, top gilt, orig. wrappers preserved. 288 pp. Uncut. Fine binding marred by a stain on the upper cover cloth. Some foxing and browning.
€ 55

324 GRAND-CARTERET, John Zola en images. 280 illustrations: portraits, caricatures, documents divers. Paris, Librairie Félix Juven, [1907].19 x 14 cm. Gilt half morocco with marbled boards, orig. cover bound in. (8), 308 pp. Small tear in spine, cover slightly rubbed.

€95

* Zola portrayed in various periodicals (1868-1899).

325 HEYMANN, RobertDer masochistische Mann. Sittengeschichte der Erotomanie Band 1. Leipzig, Lykeion, 1931. First edition. 26,5 x 21 cm. Orig. cloth, richly gilt decorated. XVIII, 326 pp. Printed on art paper. Many beautiful (often coloured) illustrations. Spine slightly discoloured. Bookplate (Persian knight spearing a book), two tiny inscriptions.
€ 75

326 HIRSCHFELD, MagnusGeschlechtskunde auf Grund dreißigjähriger Forschung und Erfahrung bearbeitet. Stuttgart, Julius Püttmann. First edition. Five volumes. 25 x 18 cm. Orig. cloth. 3300 pp. in all!!! Small traces of use.
€ 190

* Complete in 5 vols. with the most important vol. 4: Bilderteil, (1400 ills.) which is often missing, 3 text vols. and a 240 pp. index volume. Hirschfeld's maximum opus (in a long row of very MAGNA opera).

327 HIRSCHFELD, MagnusSittengeschichte der Nachkriegszeit. I: Die Grundlagen der Nachkriegserotik. II: Die Formen der Nachkriegserotik. Leipzig / Wien, Verlag für Sexual­wissenschaft Schneider & Co, [1931-1932]. First edition. 24 x 17,5 cm. Two volumes in richly decorated red cloth. VIII, 424 p.; 400 p. On art paper. Many illustrations (hundreds of contemporary caricatures and paintings), of which 47 in colours. Backstrips discoloured, bindings very slightly soiled and worn. Vol. II a bit foxed.
€ 100

* Extensively illustrated history of sex and morals after the First World War. Co-editor Andreas Gaspar. With contributions by a.o. Erich Mühsam (about sex in the Munich soviet style republic of 1919), Curt Moreck, Paul Englisch, Herbert Lewandowski, Bruno Vogel and Erich Wulffen.

328 JADOT, AlainDie englische Schweigeminute - petite messe basse en 73 mesures > in memoriam <. München & Salzburg, Verlag Klaus G. Renner, 1997. First edition. 24 x 16 cm. Orig. wrappers. 16 p. Dark grey blue Roma paper cover. Mainly musical notation. 73 bars of expressive musical silence, printed in 99 numbered copies, all SIGNED by the author.
€ 30

* 'Hymne aux Soupirs', 'Pause café bémoll', 'Idée virtuelle de l'éternel'.

329 (KREIS, Der)Der Mann in der Photographie - L’Homme sujet de l’art photo­graphique – L’Uomo soggetto d’arte fotografica – The Male Body in Pictures.Vol. I – IV (all published). Zürich, Lesezirkel ‘Der Kreis’, 1954, 1954, 1958, 1962. Vol. I in second edition (= second thousand), others in first edition. 23 x 15,5 cm. Orig. gilt cloth. Each vol. counts 204 unnumbered pages, containing 100 numbered photos, printed on recto only. Vol. I and II with identical bookplate and a few tiny notes on endpapers. Tight cloth bindings have some very small imperfections, vol. II and IV a bit discoloured.

€ 550

* A rare complete set of the anthologies of photos which were published as additions / illustrations to the famous three-language Swiss gay magazine Der Kreis (1943-1967) and its predecessor Menschenrecht (1937-1942). These books were not in trade, only issued ‘as a private edition for our comrades all over the world’. Some photographers: Arax of Paris, John Paignton Barrington, Margaret Bourke-White, Wolfgang Cordan (!), Allison Delarue, Douglas of Detroit, Fotografia d’Arte (= Wilhelm von Gloeden), Mario de Graaf, George Hoyningen-Huene, Rudolf Koppitz, Helmut Lerski, Serge Lido, Herbert List, Jan Lukas, George Quaintance, Roberto Rolf (= George Platt Lynes), Athletic Model Guild, Western Photography Guild. Each anthology starts with a poetical motto by resp. Novalis, Goethe, Rolf [Rheiner, the editor of Der Kreis] and Christian Graf, followed by a short introduction in German, French, Italian and English. Each book ends with a list of photographers.

330 LEAGUE OF NATIONSDix ans Société des Nations / Ten Years League of Nations / Zehn Jahre Völkerbund. Wien, Association Autrichienne pour la Société des Nations / Austrian League of Nations / Österreichische Völkerbundliga, 1930. First edition. 30 x 24 cm. Orig. decorated artificial leather. 496 pp. Fine calligraphy and book design by the Akademiker Werkstätte Wien.
€ 75

* Imposing voluminous commemorative volume published for the 10-year jubilee of the League of Nations. Design and notable calligraphy by the Akademiker Werkstätte Wien. Hundreds of fine and intriguing photos (mostly anonymous, but some are signed E. Boesch, Geneva) of European politicians and other important persons, a.o. Briand, Venizelos, Metaxas, Mussolini, Nolens, Colijn, Pilsudski, Schacht, Stresemann, Balfour, Chamberlain, Ramsay Macdonald, and also Bergson, Madame Curie, Nansen and Einstein. And lots of forgotten celebrities of course, maybe even your grandfather is portrayed in this interesting collection of important faces of a forgotten organisation between two Great Wars. Printed by Josef Eberle, Vienna.

331 LEVI, Eliphas (= Abbé Louis CONSTANT)Les Paradoxes de la Haute Science (Paradoxes Magiques). Paris, L'Escalier de Feu, 1977. First edition. 25 x 17 cm. Half morocco. (8), 180 pp. With illustration by the author. Printed in 300 numbered copies.
€95

* First edition in the original French, but published before in English in 1883! Curious illustration: what at first sight looks like a man and a woman feasting on a large bottle of wine using many glasses, from a distance turns out to be a skull.

332 LICHT, Hans (= Paul BRANDT)Sittengeschichte Griechenlands. Zürich, Paul Aretz Verlag, 1925-1928. First edition. 30 x 23 cm. Three large volumes: Das Liebesleben der Griechen; Die griechische Gesellschaft; Ergänzungsband: Die Erotik in der griechischen Kunst. Decorated gilt cloth covers with a morocco title ticket. 320; 268; VIII, 280 pp. Vol. 1 and 2 a bit worn, vol. 3 with a small stamp pasted on spine. Nice set.
€ 160

*A sumptuous German study, lavishly illustrated with photo-engraved plates. A learned and amusing 'Moral History of [Ancient] Greece'.

333 LIEBKNECHT, WilhelmKarl Marx zum Gedächtniß. Ein Lebenabriß und Erinnerungen. Unter Beigabe von 1 Porträt von Marx, der Abbildung seiner Grabstätte und 2 Facsimile-Wiedergaben von Briefen Marx' und Engels'. Nürnberg, Wörlein & Comp., 1896. First edition. 19,5 x 13 cm. Orig. wrappers. VIII, 128 pp. With a portrait. Early memoir by the socialist politician, a friend of Marx. Delicate light blue cover a bit discoloured and lower backstrip damaged. Paper browned.
€ 55

334 LUCE, Henricus JosephusDe Opio Nonnulla. Dissertatio inauguralis medica ... in Universitate Literaria Gryphica ... Greifswald, F.W. Kunike,1836. First edition. 20 x 12 cm. No binding, just held together with a strip of blue paper. (4), 40, (2) pp. A bit soiled, foxed and dog-eared.
€150

* 'Some things about opium' in Latin. Inaugural dissertation of the university of Greifswald (Vorpommern) with 2-p. autobiographical sketch of the author (born 1809 in Münster). At the end a page with four short theses has been added. None of these is about opium. I.a.: "In Coxarthrocace sananda ferrum candens ceteris remediis praeferendum" (poor patients...). And a page with corrigenda. Not in Wellcome.

335 MANEN, Hans vanPortrait. [Amsterdam], De Haan, 1986. First edition. 34 x 29 cm. Cloth in cloth-covered slipcase. 144 pp. Photographs by Hans van Manen. Introduction in Dutch and English by Willem Jan Otten. First edition of 500 numbered copies, SIGNED by Hans van Manen. Fine.
€140

* Impressive photographs by the Master of Ballet, mainly of beautiful men, often very erotic.

336 MATTHIESEN, Hugo DeKagströgne. Et blad af Prostitutionens Historie i Danmark. Copenhagen / Christiania: Gyldendalske Boghandel - Nordisk Forlag, 1919. First edition. 21 x 14,5 cm. Nice 3/4 calf (a bit rubbed) and marbled boards. 138 p.

€50

*First printing of this history of prostitution in Denmark.

337 OLAF, ErwinBlacks. 17 Royal Portraits. Voorwoord Theo van Gogh. Amsterdam, Focus, 1990. First edition. 34,5 x 24,5 cm. Orig. wrappers. 24 pp. With a small playbill pasted on inside lower cover showing a picture by Olaf, which was rejected by the distributor (as is shown by a newspaper clipping).
€ 65

* Fantastic royal portraits of males and females painted black, with lots of attributes. Preface by Theo van Gogh (in Dutch and English).

338 PARENT-DUCHATELET, A.-J.-B.La prostitution dans la ville de Paris, considérée sous le rapport de l'hygiène publique, de la morale et de l'administration; ouvrage appuyé de documents statistiques puisés dans les archives de la Préfecture de Police ; avec cartes et tableaux. Brussels, Société Belge de Librairie, 1836. First Belgian edition. 24 x 16,5 cm. Richly gilt half calf with marbled boards (a bit rubbed). Nice marbled endpapers. Name on flyleaf. (6), 664, (8) pp. With two folding maps showing provenance of prostitutes from the various French departments, and the number of prostitutes in the 48 quarters of Paris, and a statistical folding table. Some foxing, but an attractive book.

€ 180

* A very interesting and thorough study by professor of medicine Parent-Duchatelet (1790-1836).

339 TAXIL, Léo La prostitution contemporaine. Étude d’une question sociale. Paris, Librairie Populaire, (about 1890). 24 x 17 cm. Later brown cloth. (2), 508 pp. With 8 illustrations on stiff paper. With a rubber stamp on half-title: ‘Offert par l’Éditeur’. Delicate thin paper browned and torn in places.

€ 200

* An impish impostor, Gabriel Jogand-Pagès (1854-1907) writing as Léo Taxil wrote a thorough study of prostitution following in the grinding footsteps of Parent-Duchatelet and other doctors. The pictures are sensational to the point of salaciousness.

340 TAXIL, LéoY a-t-il des Femmes dans la Franc-Maçonnerie? Édition illustré. Scènes et portraits des principales Soeurs Maçonnes de France. Paris, Henri Noirot, 1891. First edition. Orig. decorated wrappers. 23 x 14 cm. VIII, 404 p. Spine worn and 'repaired' with tape. Cover and cheap text paper browned. Worn and partly loose, but a complete copy of a very rare, curious and amusing book!
€ 120

* One of the spoof anti-Masonic studies of Léo Taxil (= M.J.A.G. Jogand-Pagès, 1854-1907) about the women supposedly active in Freemasonry. Taxil interestingly made fun of Freemasons by presenting obviously Lesbian characters ('La Soeur Sophie-Sapho', 'Soeur Frédéric, admise dans les diverses Loges androgynes parisiennes') as Masonic Maîtresses. With nice (fake) portraits and illustrations by Barentins.

341 TISSOT, S.A.A.D. L’Onanisme. Dissertation sur les Maladies produites par la Masturbation. Paris, Didot le Jeune, 1765. Third revised edition. 16 x 11 cm. Marbled boards with title ticket. xxii, (2), 264 pp. All edges marbled red. Bookplate removed from inside front cover.

€ 250

342 UN AMI DU TRÔNE (= P. TURBIAT)Les Tuileries, Le Temple, Le Tribunal Révolutionnaire et la Conciergerie, sous la Tyrannie de la Convention; auxquels on a joint le tableau du 21 Janvier 1793. Pour servir de supplément au journal de Cléry, valet-de-chambre de Louis XVI. Paris, Lerouge, 1814. First edition. 20,5 x 13 cm. Half vellum (from an old manuscript). viii, 256 pp. Signed by the publisher. Cover worn. Paper a bit browned and foxed.
€ 80

343 VANDAL, AlbertEn karriole à travers la Suède et la Norwége. Ouvrage enrichi de gravures sur bois dessinées par L. Breton d’après des photographies et des croquis. Paris, Plon, 1885. Third edition (first: 1876). 18 x 11,5 cm. Half cloth / marbled boards. (6), 398 p. With 10 woodengravings by L. Breton after photos and sketches.
€ 35

* Account in French of a trip made in 1875 from Paris to Sweden and Norway, ending in Copenhage: In an open carriage through Sweden and Norway.

344 VERIPHANTOR (= Iwan Bloch)Der Flagellantismus - Der Fetischismus - Der Sadismus. Berlin / Leipzig, J. Singer & Co., (about 1906). Later printings. Half cloth with marbled boards. 21 x 15 cm. Zur Psychologie unserer Zeit 1. Der Flagellantismus; 2. Der Fetischismus; 4. Der Sadismus. (4), 44; 32; 32 p. Three vols. bound together in a simple half cloth binding. With a few nice publisher's advertisements. Some foxing.
€ 70

345 WEINHAUS RHEINGOLD BERLINSpeisenkarte für Donnerstag, den 22. August 1907. Berlin, 1907. 34 x 19 cm. 4 pp. Large menu (late Jugendstil) printed in red and green on cream-coloured paper by Georg Büxenstein & Comp. in Berlin. Horizontally folded, a bit torn at folding ends, otherwise fine.
€ 30

fokas@fokas.nl

www.fokas.nl met veel plaatjes!

English version of our website: http://www.fokas.nl/english.html

Zie voor de Amsterdam Book, Map & Print Fair:

http://www.amsterdambookfair.com/