Antiquariaat Fokas Holthuis Catalogi Paulbooks Paulbooks - Aanwinsten Plaatjes Nieuwsbrieven English

Nieuwsbrief 248 (19 februari 2008)

 

Duitse literatuur

&

vertalingen in en uit het Duits

o.a. Andrian, Domela, Elsschot, Frommel, Goethe, Hebbel, Heijermans, Mackay, Mehring, Platen en Rilke

 

(Geheel door Paul Snijders samengestelde nieuwsbrief, met voor de gelegenheid enkele gereduceerde prijzen)

 

1.         ANDRIAN, Leopold  Der Garten der Erkenntnis. Berlijn, S. Fischer Verlag, 1895. Eerste druk. 19,5 x 13 cm. Orig. omslag. 64 pp. Niet afgesneden. Ruggetje beschadigd, hapje (2,0 x 0,5 cm) uit onderkant voorzijde omslag gescheurd, puntje van hoekjes afgebroken, geel omslag wat vergrauwd.

€ 150

 

2.         BIERBAUM, Otto Julius  Prinz Kuckuck. Leben Taten Meinungen und Höllenfahrt eines Wollüstlings, in einem Zeitroman. Neue Ausgabe. [Nawoord van Hans Brandenburg]. München / Leipzig, Georg Müller Verlag, circa 1913? Twee delen. 20 x 14 cm. Fraai gedecoreerd linnen (ontwerp: Emil Preetorius). In bijbehorende kartonnen schuifhoes met titel en rugontwerp in zwart. (4), 450; (4), 452 pp. Ietwat scheefgelezen. Ruggen wat verbruind. Bandopdruk heel licht geschaafd. Schuifhoes versleten en verbruind. Eigenaarsstempel op beide titelpagina’s.

€ 30

* Volgens aanwijzingen van de auteur (1865-1910) verkorte uitgave (latere edities werden nog verder verkort). Mooie uitgave!



3.         BINET-VALMER, J-G.  Lucien. Roman. Berlijn, Kurt Ehrlich Verlag, 1923. Eerste uitgave in het Duits. 19 x 12 cm. Orig. geïllustreerd halflinnen. 348 pp. Bovenrand voorplat licht verkleurd en met een buts in de rand.

€ 100

* Zeer zeldzame Duitse vertaling door Rich. Hein van deze belangrijke Franse homoroman, met een veelzeggende bandtekening door ‘Lonny’.

 

4.         BRONNEN, Arnolt  Die Exzesse. Lustspiel. Berlin, Ernst Rowohlt Verlag, 1923. Eerste druk. 23 x 15 cm. Orig. omslag. 92 pp. Niet afgesneden. Heel lichte beschadigingen aan de rand van het omslag, maar een behoorlijk exemplaar van een kwetsbaar boek.

€ 22

 

5.         BRONNEN, Arnolt  Vatermord. Schauspiel. Berlin, Ernst Rowohlt Verlag, 1925. Tweede uitgave, 3e-4e duizend. 23 x 15 cm. Orig. karton. 96 pp. Band staat wat krom.

  15

 

6.         CORDAN, Wolfgang  Julian der Erleuchtete. Zürich, Origo Verlag, 1950. Eerste druk. 21 x 14 cm. Linnen met stofomslag. 560 pp. Omslag aan de randen licht beschadigd.

€ 65

* Schitterende, intrigerende roman over het leven van de filosofische keizer Julianus de Afvallige. Met visitekaartje van de auteur, die daarop een Nederlandstalige regel schreef.

 

7.         DOMELA, Harry  Der falsche Prinz. Leben und Abenteuer. Berlin, Malik-Verlag, 1927. 19 x 13 cm. Orig. omslag, ontworpen door John HEARTFIELD. 312 p. Wat verkleurd en aan de randen versleten. Wat roest.
€ 35

 

8.         DOMELA, Harry  Van paria tot prins van Pruisen. Gedenkschriften. In de gevangenis van Keulen door hem zelf geschreven. Januari - Juni 1927. Baarn, Hollandia-Drukkerij, 1928. 'Geautoriseerde vertaling naar het 51-71e duizendtal' van Der falsche Prinz. Eerste Nederlandse uitgave. 19,5 x 14 cm. Linnen. VIII, 232 p.

€ 25

* Met foto-illustraties uit de film die van dit boek gemaakt werd. Inscriptie op schutblad.

 

9.         DWINGER, Edwin Erich  Het leger achter prikkeldraad. Een Siberisch dagboek. Culemborg, De Pauw, [1931]. Eerste druk. 19 x 16 cm. Orig. linnen met mooi bandontwerp. 328 pp. Net exemplaar. 2 exlibris.

€ 15

* Een Duitse soldaat in Russische krijgsgevangenschap, in de Eerste Wereldoorlog. Vertaald door W.J.A. Roldanus Jr.

 

10.       EBERS, Georg  Der Kaiser. Roman. Stuttgart & Leipzig, Eduard Hallberger, 1881. Eerste druk. Twee delen. 19,5 x 13,5 cm. Fraai versierd linnen. XII, 400, (4); (4), 416 pp. Franse titel van deel 1 ontbreekt. Wat scheefgelezen. Banden enigszins verbruind. Wat roest.

  50

* Eerste druk van deze bekende roman over keizer Hadrianus en zijn geliefde Antinoüs. Opvallend mooie bandtekening in goud en zwarte bandstempeling die mozaïek suggereert.

Bijgevoegd: door de auteur handgeschreven enveloppe, gericht ‘An/ die Deutsche Verlagsanstalt./ Ed. Hallberger’ in Stuttgart onder het opschrift ‘Correctur Ebers’. Postzegel uitgeknipt, maar het poststempel is duidelijk: Baden-Baden, 14.10.[18]92. Bij deze uitgeverij verschenen vanaf 1893 de verzamelde werken van de Egyptoloog en romancier Ebers (1837-1898) in 25 delen.

 

11.       ELSSCHOT, Willem  “Kaas”. Düsseldorf / Keulen, Eugen Diederichs Verlag, 1952. Eerste uitgave van deze vertaling. 20 x 13 cm. Linnen met stofomslag (ontwerp: Herbert Mende). 120 pp. Zeer fraai omslag heeft wat slijtageplekjes.

€ 60
* Vertaald door Agnes Kalmann-Matter.

 

12.       EWERS, Hanns Heinz  Reiter in deutscher Nacht. Stuttgart / Berlin, J.C. Cotta'sche Buchhandlung Nachfolger, 1932. Tweede druk.19 x 13 cm. Orig. linnen. 498 pp. Wat verkleurd en gevlekt.

€ 20

* Deze nazi-roman met homoseksuele ondertoon idealiseert de ‘vrijkorpsen’ die het oosten van Duitsland na de Eerste Wereldoorlog terroriseerden.

 

13.       FRANZETTI, Dante Andrea  Das Angebot. Amsterdam, De Verloren Tijd, 1984. Eerste druk. 21 x 15 cm. Orig. gedecoreerd omslag. Eén van slechts 20 genummerde exemplaren. 12 pp. Prachtige omslagtekening, maar de naam van de ontwerper is helaas onleesbaar.
€ 25

* Speciale vooruitgave van één hoofdstuk van Franzetti’s debuutroman Der Grossvater, die in 1985 compleet gepubliceerd werd.

 

14.       FROMMEL, Wolfgang  Wandlungen und Sinnbilder. Amsterdam, Castrum Peregrini Presse, 1982. Eerste druk. 24 x 15 cm. Orig. karton. 76, (12) pp. Gedrukt in 500 exemplaren.

€ 30

* Met op de colofonpagina een 8-regelige opdracht van de dichter, gedateerd ‘8 vii MCMLXXXII’, zijn tachtigste verjaardag.

Achterin een interessante ‘Tabula Gratulatoria’, een vriendenlijst van de auteur, waarop zo’n 250 namen prijken. Een prachtig vormgegeven boek!

 

15.       GOETHE, Johann Wolfgang von  Gedichte. Hamburg, (Hermann Nestler), 1813. 18 x 11,5 cm. Halfperkament. (8), 408 p. Oud-gemarmerde sneden.

€ 150

* Charmante band met zelfgemaakt historiserend stijfselmarmer (Elizabet Nijhoff Asser, 1983).
Piratenuitgave van de Gedichte-editie van Cotta. De naam van uitgever Nestler is (destijds) netjes overgeplakt met een smal reepje papier. Goedeke IV/3, 47, 5.



16.      
(GOETHE)-parodie. MYSTIFIZINSKY, Deutobold Symbolizetti Allegoriowitsch 
Faust. Der Tragödie Dritter Theil. Treu im Geiste des zweiten Theils des Götheschen Faust. Tübingen, H. Laupp, 1886. Derde druk. 21 x 13,5 cm. Gemarmerd karton, orig. gedecoreerd papieren voorzijde omslag, gerepareerd, voorin meegebonden. (4), 224 p. Rugbekleding verdwenen, randen wat versleten. Twee exlibris.

€ 25

* Deze parodie op Faust door Friedrich Theodor Vischer werd voor het eerst in 1862 uitgegeven.

 

17.       GOETZ, Bruno  Götterbilder / Götterlieder. Zürich, Origo Verlag, 1952. Eerste druk. 20 x 13 cm. Orig. gedecoreerd omslag. 88 pp. Met houtsneden van Werner Gothein. Oplage 750 genummerde exemplaren, gesigneerd door Goetz en Gothein. Omslag wat verkleurd.
€ 25

18.       GOLDSCHMIDT, Meier Aaron  Maser. Mit Zeichnungen von Benno Wulfsohn. Aus dem Danischen von Aage Avenstrup. Berlijn, Axel Juncker Verlag, [1920]. Eerste uitgave. 14 x 9 cm. Orig. gedecoreerd karton. 112 pp. Bandje wat verbleekt.

€ 10

 

19.       GRIMMELSHAUSEN, J.J.C. von  Der abentheuerliche Simplicissimus. Der Roman des dreissigjährigen Krieges. Bearbeitet und eingeleitet von Hans W. Fischer. Berlin, Deutsche Buch-Gemeinschaft, 1934. 26,5 x 20 cm. Origineel gedecoreerd half varkensleer. 400 pp. Met mooie schetsen van Hans Sauerbruch. Rug wat verkleurd. Exlibris van de Deutsche Buch-Gemeinschaft met doorgestreepte naam.

€ 25

* Gesigneerd door Sauerbruch en Fischer. Omvangrijke uitgave op kwartoformaat.


 
20.       HANKE, Manfred (samenst.)  Die schönsten Schüttelgedichte. Stuttgart, Deutsche Verlags-Anstalt, 1967. Eerste druk. 21 x 13,5 cm. Linnen. 96 pp. Rugopdruk wat versleten. 

€ 12

* Spooneristische rijmpjes.

21.       HAUPTMANN, Gerhart  Kollege Crampton. Komödie in 5 Akten. Zutphen, W.J. Thieme & Cie., 1897. Geautoriseerde uitgave voor Nederland en België. 16 x 11,5 cm. Fraai goud- en blindgestempeld origineel linnen bandje.
(4), 84 pp.
€ 14

* Juweeltje!

 

22.       HAUSER, Otto (vertaler)  Aus Fremden Gärten. Li-Tai-Po: Gedichte I, II. & Japanische Utas. Serbische Dichter. Muslich ed-Din Sa’di: Der Fruchtgarten. Arabische Preisgedichte I. Albanische Volkslieder. Rumänische Dichter I. Mehmed Emin. Rumänische Balladen. Berlin, Weimar, Alexander Duncker Verlag, 1911-1922. Eerste uitgaven. 18 x 13 cm. Alles vertaald door Otto Hauser. Samengebonden in één halflinnen band met groen en lichtoranje gemarmerde platten. Papier van sommige uitgaafjes sterk verbruind.

€ 30

* Enkele notities in de marge van Albanische Volkslieder en inliggende aantekeningen van iemand die enkele van deze teksten in het Nederlands wilde vertalen.

 

23.       HEBBEL, Friedrich  Gyges und sein Ring. Eine Tragödie in fünf Acten. Wenen, Verlag von Tendler und Comp., 1856. Eerste druk. 17 x 11 cm. Origineel? zwart linnen met blinddruk aan voor- en achterkant. (4), 120 pp. Rechterbovenhoekje gebutst. Naam op schutblad. Wat roest.

€ 60

 

24.       HEIJERMANS, Herman  24 Stunden in der Irrenanstalt. Berlin, Boll und Pickardt, 1910. Eerste druk. 23 x 15 cm. Ingenaaid. 64 p. Voorzijde omslag ligt los, achterzijde aan de randen beschadigd.
€ 120
* 'Hermann' Heijermans bracht stiekem een nacht en een dag door in een Berlijnse psychiatrische inrichting, en deed daarvan verontwaardigd verslag in het Berliner Tageblatt van 9 en 12 september 1910. Dit is de boekuitgave van die reportage, die in deze brochure gevolgd wordt door uitvoerige, becommentarieerde pers- en andere reacties, door Heijermans in druk ondertekend op 14 november 1910. Niet als zodanig in het Nederlands verschenen.
Met handgeschreven OPDRACHT van de auteur op de titelpagina: 'Herrn Dr. Zahn/ Freundschaftlich/ 16/11/10 Heijermans'. Dat is dus slechts twee dagen na de gedrukte ondertekening!

 

25.       HÖLDERLIN, Friedrich  Zeven gedichten uit de laatste levensjaren. Vertaling door J.C. Ebbinge Wubben. Baarn, Arethusa Pers - Herber Blokland, 1988. 31 x 25 cm. Orig. omslag. 24 pp. Gedrukt in 90 genummerde exemplaren op zwaar geschept papier van Rives. Eén van 60 exemplaren met een zeer fraaie, winterse originele ets/aquatint van Reinder Homan.
€ 65

26.       JAHNN, Hans Henny, HEBEBRAND, HAAS, LEIP, ITALIAANDER, LEHMANN, STROHMEYER, LODDERS, OUD, Ivo HAUPTMANN, HUCHEL, NOSSACK, MAASS & BEHEIM-SCHWARZBACH  Fundamente. Hamburg, Freie Akademie der Künste, 1959.  Eerste druk. 24 x 17 cm. Orig. karton. 148, (20) pp. Geïllustreerd. Band heel licht geschaafd.
€ 15

* Fraai Jaarboek van de Freie Akademie der Künste met onder meer een artikel door Jahnn over de schedel van Johann Sebastian Bach. .


27.       JAHNN, Hans Henny, ITALIAANDER, LEHMANN, NOSSACK, Thomas MANN, Ivo HAUPTMANN, HINDEMITH, OUD, MARCKS, LODDERS, BEHEIM-SCHWARZBACH, DÖBLIN, WEISENBORN, LAMPEL, STROHMEYER & LEIP  Die Spur des Menschen. Hamburg, Freie Akademie der Künste, 1954. Eerste druk. 24 x 17 cm. Orig. karton. 104, (16) pp. Geïllustreerd. Band heel licht geschaafd.
€ 15

* Fraai Jaarboek van de Freie Akademie der Künste.

 

28.       (LECHTER, Melchior)  Vierte grosse Sonder-Ausstellung in der Galerie Gurlitt von Werken von Melchior Lechter mit einem Gedächtnis-raum fùr den Dichter Stefan George. Berlijn, (Galerie Gurlitt), 1934. Eerste druk. Typografie Melchior Lechter.

€ 20

* Op mooi, zwaar papier gedrukte, mooi ogende catalogus met inleiding van Wolfgang FROMMEL.

 

29.       (LECHTER, Melchior). Marguerite HOFFMANN  Mein Weg mit Melchior Lechter. Ein Künstler der Jahrhundertwende. Der Freund Stefan Georges. Amsterdam, Castrum Peregrini Presse, 1966. Eerste druk. 24 x 15 cm. Orig. omslag. (2), 252, (18) pp. Geïllustreerd met foto’s en met vignetten van de kunstenaar. Kleine beschadiging onderaan rug.

€ 15

* Castrum Peregrini 72-74. Genummerd exemplaar.

 

30.       LE FORT, Gertrud von  Plus Ultra. Fünfter Druck der Trajanus-Presse. (Frankfurt),
Trajanus-Presse, 1952. Eerste druk. 27 x 19 cm. Halfperkament met stijfselmarmer, gedecoreerd met Franse lelies. In halflinnen doos. 94 pp. Uitgegeven in 500 genummerde exemplaren ter gelegenheid van de uitreiking van de Gottfried Kellerprijs aan Le Fort. 

€ 45

* Tevens de eerste uitgave van het lettertype Diotima. Deftige, streng typografische uitgave.

 

31.       MACKAY, John Henry  Die Anarchisten. Kulturgemälde aus dem Ende des XIX. Jahrhunderts. Zürich, Verlags-Magazin (I. Schabelitz), 1891. Eerste druk. 23 x 15,5 cm. Orig. omslag. XII, 370, (2) pp. Niet afgesneden. Zeer brekelijk exemplaar, maar mét het originele papieren omslag, dat los ligt van het boekblok, kleine stukjes papier die ontbreken, scheurtjes. Exlibris. Boekblok gebroken. Houthoudend papier verbruind.
€ 30
* Beroemd boek in zeer matige staat.

 

32.       MACKAY, John Henry  De Anarchisten. Een tafereel uit het eind van de 19e eeuw. Naar het Duitsch. Amsterdam, J. Sterringa, 1896. Eerste uitgave van de Nederlandse vertaling. 19,5 x 14 cm. Verguld linnen. 336 pp. Rug wat versleten en verkleurd. Naam in inkt en potlood tegenover de titel ('R. Motz'). Papier verbruind.
€ 40
* Rond 1930 verscheen een pirateneditie van dit werk door de Roode Bibliotheek in Amsterdam.

 

33.       MACKAY, John Henry  Sturm. Volks-Ausgabe. Berlin, Felix Kater, 1919. Zesde druk. 23 x 15,5 cm. Ingenaaid met omslag, waarop het handschrift van Mackay is afgebeeld in rood op zwart. 120 pp. Omslag wat verbleekt, hoekjes gesleten. Goedkoop verbruind papier.

€ 22

 

34.       MACKAY, John Henry  Sturm. Volks-Ausgabe. Dichter und Rebellen Band 3. Berlin, Verlag der Syndikalist, 1923. Zevende, verkorte uitgave. 19,5 x 13,5 cm. Ingenaaid. 100 pp. Omslag beplakt door Rie Jong met een mooi decoratief, zelfgemaakt sierpapier. Wat roest en licht beschadigd. Handtekening van de anarchist Wim Jong voorin. Met mooi expressionistisch boekhandels­merkje van uitgeverij, boek- en kunsthandel Revol in Amsterdam.

€ 15

 

35.       MACKAY, John Henry  Der Freiheitsucher. Berlijn-Charlottenburg, Eigen beheer, 1920. Eerste druk. 25 x 16 cm. Orig omslag met titeletiket. XII, 264 pp. Eén van 1000 genummerde en GESIGNEERDE exemplaren. Omslag deels verkleurd en wat versleten.

€ 140

* Mackays autobiografie in zijn schitterende, bondige, filosofische stijl, gekruid met een toefje pathetiek.


36.       MACKAY, John Henry  De vrijheidzoeker. Psychologie eener ontwikkeling door John Henry Mackay. Vertaling Carlo Dinaux en Henk Eikeboom. Amsterdam, De Fakkel, 1923. Eerste druk. 24,5 x 16 cm. Orig. halflinnen band met linosnede-bandtekening. 260 pp. Band wat verkleurd en licht beschadigd.
€ 20

* Nederlandse vertaling van Mackays filosofische autobiografie Der Freiheitsucher, in eenvoudig gemaakte maar opvallende privéuitgave.

 

37.       MANN, Erika  Zehn Millionen Kinder. Amsterdam, Querido Verlag, 1938. Eerste druk. 20 x 12 cm. Orig. omslag. 214 pp. Slecht exemplaar: omslag gescheurd en versleten, flappen los. Kleine inscriptie op schutblad, oud wormgangetje in de eerste 35 pagina’s (van een reeds lang overleden boekenwurm), wat roest.

€ 10

* Exil.

 

38.       (MANN, Thomas). Die psychoanalytische Bewegung. Jaargang I, nr. 1. Wenen, Internationaler Psychoanalytischer Verlag, 1929. Eerste druk. 21 x 13,5 cm. Orig. omslag. 96 pp. Ruggetje ietwat versleten, potloodstreep op voorzijde.

€ 25

* Met bijdragen van Ferenczi, Sachs, Reik, Storfer (red.) en Wälder, maar in de eerste plaats van Thomas Mann: 'Die Stellung Freuds in der modernen Geistesgeschichte'.

39.       MEHRING, Walter  Die verlorene Bibliothek. Autobiographie einer Kultur. Hamburg: Rowohlt Verlag, 1952. Eerste druk. 21 x 13 cm. Linnen met stofomslag en kartonnen schuifhoes (aan de bovenkant onbreekt een stuk), met aan twee kanten een mooie bibliotheek, getekend door Walter Rebhuhn. 244 p. Omslag op de rug verbruind.

  45

* Walter Mehring probeert aan de hand van de boeken die hem door zijn vader zijn nagelaten ‘uit te vinden hoeveel kracht de toverstaf van het intellectualisme na twee wereldoorlogen nog bezit.’ Gerrit Komrij, Verzonken boeken, p. 11-18.

 
40.       MEISSNER, A.  Alcibiades.
Leipzig, J.G.I. Breitkopf, 1785-1788. Tweede druk. Vier delen. 18 x 11 cm. Gemarmerd kalfsleer met marokijnen titelschildjes. (12), 388. (6), 364. (4), 378. (30), 454 pp. Met geëtste frontispices en één geëtste illustratie in elk van de vier delen. Banden geschaafd, twee (van de 8) titelschildjes ontbreken. Hoekjes gestoten, rugjes aan  boven- en onderkant wat beschadigd. Hier en daar een vage watervlek, wat roest.

€ 160

* Met in deel 4 een nieuwe inleiding waarin Meissner reageert op de kritiek op de eerste uitgave.

 

41.       MEMBRECHT, Steven  Der geräumige Kerker. Aus dem Niederländischen übersetzt von Elisabeth AUGUSTIN. Rothenburg ob der Tauber, Verlag J.P. Peter, Gebr. Holstein, 1967. Eerste uitgave van deze vertaling van De ruime gevangenis. 19,5 x 12 cm. Linnen met stofomslag. 116 pp. Zeer fraai boekje.

€ 15

 

42.       Die NEUE RUNDSCHAU. Stockholm, Gottfried Bermann-Fischer, 1945-1946. 5 nummers, nr. 1-4, oktober 1945 – juli 1946 + nr. 1 van oktober 1946.. 25 x 17,5 cm. Originele omslagen. Ca. 120 pagina’s per nummer. Met buikband van nr. 1 en bijgevoegd kaartje in nr. 4. Papier tegenover omslagen verbruind.

€ 25

* Belangrijk literair-politiek kwartaaltijdschrift met bijdragen van o.a. Thomas Mann, Carl Zuckmayer, Schalom Asch, Werner Bergengruen, Hermann Hesse en André Gide.

 

43.       PEREZ, Jitschak Leib  Chassidische Erzählungen aus dem Jiddischen übertragen von Ludwig Strauß. Berlin, Schocken Verlag, 1936. Eerste druk. 19 x 12 cm. Orig. karton. 96 pp. Wat vlekjes op de band. Boekhandelsmerkje (van Joachimsthal in Amsterdam).
€ 16

 

44.       PLATEN, August Graf von  Sämtliche Werke - Tagebücher - Briefwechsel – Bibliographie. Hildesheim - New York, Georg Olms Verlag, 1969-1973. Verschillende formaten. 14 delen in bruin linnen, tesamen ca. 6670 pagina’s!

€ 395

* Alle verzamelde werken-uitgaven van Platen in de Olms-reprint(1969-1973) mét het vijfde en laatste deel van de Briefwechsel (in 1995 gepubliceerd door Schöningh in Paderborn) en met de tweede, vermeerderde oplage van de Bibliographie door F. Redenbacher (1972). De Sämtliche Werke in de maatgevende, rijk van commentaar voorziene editie van Koch & Petzet (eerste uitgave 1910).

Uit het bezit van Harry G.M. Prick (1925-2006) met enkele kleine notities en onderstrepingen.

 

45.       PLATEN, August Graf von  Tagebücher. Auswahl und Nachwort von Rüdiger Görner. Zürich, Manesse Verlag 1990. Eerste druk in deze vorm. 15,5 x 11 cm. Linnen met stofomslag. 654 pp.

€ 20

* Zeer fraai boek in klein formaat.

 

46.       RILKE, Rainer Maria  Der Alchimist. Wijhe, (Hein Elferink), 1986. 25 x 15 cm. Ingenaaid met omslag. (12) p. Met de hand gezet uit de Spectrum en gedrukt op Zerkall-Bütten in een oplage van slechts 10 genummerde exemplaren.
€ 55

* Bevat één gedicht van Rilke, door Hein Elferink gedrukt voor het vijfjarig bestaan van Binderij Phoenix. Geheel Duitstalig. Dit is nummer 10.

47.       RILKE, Rainer Maria  Sämtliche Werke. (Wiesbaden), Insel-Verlag, (1955-1966). Eerste uitgave. Zes delen. 19 x 12 cm. Linnen met stofomslagen en kartonnen schuifhoezen, die wat verkleurd en soms licht beschadigd zijn.
€ 120

48.       RILKE, Rainer Maria, & Lou ANDREAS-SALOMÉ  Briefwechsel.
Zürich / Wiesbaden, Niehans / Insel Verlag, 1952. Eerste druk. 18,5 x 11,5 cm. Linnen met stofomslag. 652 pp. Rug wat verbruind, verder zeer fraai.
€ 25

49.       RILKE, Rainer Maria, & Marie von THURN UND TAXIS  Briefwechsel.
Zürich / [Wiesbaden], Niehans & Rokitansky / Insel-Verlag, 1951. Eerste druk. Twee delen. Linnen met onderdelen van stofomslagen. Ruggen wat verbleekt, één hoekje gedeukt.
€ 25
* Marie von T & T beschrijft in één van haar brieven op pregnante wijze haar ontmoeting met Louis Couperus.

50.      
(RILKE, Rainer Maria) Maurice de GUÉRIN  Der Kentauer. Übertragen durch Rainer Maria Rilke. Leipzig, Insel-Verlag, 1919. Tweede druk. 23 x 15 cm. Orig. omslag. (6), 32 pp. Ruggetje nogal beschadigd. Omslag en schutbladen wat verkleurd. Datum en stempel op schutblad ('Dr. J.C. de Buisonjé').
€ 10

51.       RILKE, Rainer Maria.
J.J.M. BAYER (vert.)  De blinde. Vertaling Jacques Benoit.
Woubrugge, Avalon Pers, (1981). 24 x 15,5 cm. Orig. omslag. 12 pp. Gedrukt in een oplage van 99 gesigneerde exemplaren. Met plakzegeltje en stempeltjes van een bibliotheek.
€  10
* Jacques Benoit (pseudoniem van J.J.M. Bayer, 1901-1991) vertaalde tientallen boeken uit het Frans. Toen hij ouder was publiceerde hij diverse dichtbundels en vertalingen uit andere talen in bibliofiele edities.

52.       RILKE, Rainer Maria. Maurice BETZ (vert.)  Chant de l'amour et de la mort du cornette Christoph Rilke. Traduit par Maurice Betz. Paris, Éditions Émile-Paul Frères, 1940. Eerste druk van deze Franse vertaling van Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke. 19,5 x 13,5 cm. Fraai gedecoreerd karton. Niet afgesneden. Gedrukt in bleekrood en zwart, versierd met vignetten. Ruggetje flink beschadigd.
€ 15

53.       RILKE, Rainer Maria  Duineser Elegien (&) Sonnetten voor Orpheus. (&) Hetaerengraven (&) Orpheus - Eurydice - Hermes (&) Alcestis en enkele losse gedichten: De geboorte van Venus, De schaal met rozen, vertaald. 1955-1958. Origineel handschrift. 92 voluit beschreven rechterpagina's plus enkele correcties op de linkerpagina. Semi-netschrift met enkele aanvullingen en correcties op de tegenovergelegen pagina's. In een dik kantoorschrift van de Gebroeders Winter, gebonden in halflinnen met gemarmerde platten, met een handgeschreven etiket. 20,5 x 16,5 cm. Sommige vertalingen zijn gedateerd, de meeste in 1955, andere (Sonnetten voor Orpheus) in 1957 en 1958.
€  100
* Opvallend keurig opgeschreven met vulpen in een merkwaardig handschrift, dat slechts uit kapitalen bestaat. De auteur van deze vertalingen is hoogstwaarschijnlijk Dr. J.C. de Buisonjé (geboren in 1880), die uit dit boek (en uit ander, eigen werk) voordroeg tijdens de culturele avonden die in de jaren vijftig georganiseerd werden door juffrouw Coos Frielink, in elk geval op de bijeenkomst van 28 juli 1956. Omdat Gerard Reve daarbij ook aanwezig was (en met De Buisonjé heeft gecorrespondeerd, o.m. over het vertalen van Rilke) zijn er treffende beschrijvingen van deze vertaler bewaard gebleven, onder meer in het lezenswaardige Toen Reve nog Van het Reve was (1985) door Henk Romijn Meijer:

'Zijne Eminentie was een gepensioneerde leraar klassieke talen, witte snor, witte sik en een vrouw die breeduit in zijn buurt zat in een pikzwarte japon. Zodra Gerard hem als dichter aan ons voorstelde ritselde het boven de bank waarop we zaten dat deze man bij welke gelegenheid dan ook zijn verzamelde werk in zijn schooltas bij zich droeg, honderden en honderden kwatrijnen waarvan er nog nooit ergens een afgedrukt was. (...) Al gauw nadat de leraar zijn tas had ontsloten, werd onze bank in de achterkamer een schoolklas. De kwatrijnen gaven ons eerst onderdrukt en daarna onhoudbaar de slappe lach, ook al gingen ze over het Leven. Onze rood bezwete zomergezichten brachten de oud-leraar niet van de wijs, integendeel, ze gaven hem kracht om na zo'n vierhonderd regels over te gaan op het voordragen van zijn vertalingen van de Duineser Elegien die hij in hun totaliteit bij zich droeg.'

Dit schoolschrift is waarschijnlijk het netschrift waar De Buisonjé uit voorlas.

Johannes Cornelis de Buisonjé debuteerde met de dichtbundel Golven (Bussum, 1915). Hij redigeerde verschillende schooluitgaven en schreef diverse artikelen, onder meer over Rilke en over Thomas Mann. Zijn laatste publicatie is zo te zien van 1960.

 


54.       RILKE, Rainer Maria.
Obe POSTMA (vert.)  Gedichten fen Rilke oerset fen O. Postma.
Snits, Brandenburgh & Co., 1933. Eerste druk. 21 x 16 cm. Orig. kunstsuède met stofomslag. 72 pp. Zeer fraai exemplaar van deze Friese vertaling, verschenen in Sneek (1933).
€ 16

55.       RILKE, Rainer Maria.
A. MARJA (vert.)  Keur uit Rilke. Bayard Pers, 1944. Eerste uitgave. 22,5 x 15,5 cm. Orig. omslag met vignetje. 48 pp. Fris exemplaar.
€  15
* Met uitgebreide inleiding van de vertaler in de vorm van een brief aan 'beste E.'. Mooi uitgegeven boekje, zonder toestemming van de Duitse bezetter uitgegeven. De Jong 696.

56.       RILKE, Rainier Maria. Martin BRUYNS (vert.)  Het leven van Maria. Bewerking van Martin Bruyns. Arnhem, Eigen beheer, (circa 1940?). Eerste druk. 24,5 x 16,5 cm. Orig. stevig papieren omslag, met koordnaaisel. 32 pp. Met illustratie: originele linosnede van N. Eman, 'in bruikleen afgestaan door Uitgeverij Foreholte te Voorhout'. Omslag wat verkleurd en reepje afgescheurd (dat wel bewaard is gebleven). Papier deels verbruind.
€  16
* Met gesigneerde opdracht van de vertaler aan 'De heer en mevrouw Goedeljee'.

57.       (RILKE). Ingeborg SCHNACK  Rilkes Leben und Werk im Bild. Mit einem biographischen Essay von J.R. von Salis. (Wiesbaden), Insel-Verlag, (1956). Eerste druk. 25 x 17,5 cm. Linnen met stofomslag én buikband, en kartonnen schuifhoes. 266 pp. Mooi exemplaar.
€  15

58.       (RILKE, Rainer Maria). Vladimír SUCHÁNEK  Portrait of Rainer Maria Rilke.
Kleurenlitho gedrukt op Fabriano-papier van 100 % katoen. Gedateerd: '21 V. 1985/ 23 V. 1985'. Gesigneerd en genummerd in potlood '70/90'. 76,0 x 57,0 cm. In lijst.
€ 450
* Prachtig, esthetisch, indrukwekkend portret. Afkomstig uit de kunstcollectie van Boudewijn Büch.

 

59.       TIGER, Theobald (= Kurt TUCHOLSKY)  Fromme Gesänge. Mit einer Vorrede von Ignaz Wrobel (=eveneens Tucholsky). Charlottenburg, Felix Lehmann Verlag, 1919. Eerste druk. 19 x 12,5 cm. Orig. omslag met zowel aan de voor- als aan de achterkant een prachtige tekening van Theodor Leisser. X, 118 pp. Rugje verbruind en aan de onderkant wat gescheurd. Hoekjes heel licht gestoten en goedkoop oorlogspapier enigzins verbruind.

€ 30

* Klassieke collectie politieke chansons met een karikaturaal portret van een zingende Tucholsky voorop, ingeklemd tussen de 'Cactus Vitae', een lauwerstrooiend engeltje dat bijna overgeeft, en drie linten in de keizerskleuren zwart-wit-rood.

 

60.       Die ZAUBERFLÖTE. Eine Sammlung von erotischen Novellen, Märchen und Liedern der asiatischen Literatur. Berlijn, Hyperionverlag, [1919]. Eerste druk. 19 x 13 cm. Orig. verguld halfmarokijn, ontworpen door Emil Preetorius. (8), 264 pp. Met 8 kleurenreproducties geplakt op zwarte bladzijden en beschermd met een bedrukt vloeiblaadje. Oplage 1200 genummerde exemplaren; dit is één van 1100 op ‘feinstes Velinpapier’. Samengesteld door Paul Hansmann. Rug verbleekt.

€ 25

* Fraai boek, één van een uitgebreide serie mooie klassieke uitgaven.

 

 

Op onze website www.fokas.nl kunt u oude nieuwsbrieven en ook gedrukte catalogi naslaan, met vele afbeeldingen.

Antiquariaat Fokas Holthuis is gespecialiseerd in Nederlandse literatuur in eerste en bijzondere uitgaven, brieven en handschriften.
De afdeling Paulbooks heeft zeer gevarieerde oude en zeldzame boeken, buitenlandse literatuur, geschiedenis, politiek, erotica, ephemera en allerlei andere aantrekkelijke en absurde drukwerken.

Beide afdelingen kunnen het beste samen doorzocht worden op de zoekpagina van de ILAB:

http://shortlink.co.uk/r1l

Op Antiqbook hebben we twee webwinkels. Als u de link http://www.antiqbook.com/books/bookseller.phtml?owner_id=fok volgt, ziet u 2000 (van onze 10.000) titels uit onze voorraad Nederlandse literatuur.
De link
http://www.antiqbook.com/books/bookseller.phtml?owner_id=paul leidt u naar ‘Paulbooks’, met 2000 titels buitenlandse literatuur, niet-fictie, en de buitenissige boeken waar Paul van houdt. Deze zijn verdeeld over een vijftigtal catalogi. U kunt op die pagina ook zoeken met schrijver, titel en (veel) sleutelwoorden. Een flink aantal boeken is voorzien van een afbeelding.
De nieuwste (nogal uiteenlopende) circa 50 items staan in de catalogus 'Aanwinsten', helemaal bovenaan de lijst catalogi. Daarin vindt u nu onder meer een collectie van 31 nummers van het prachtige karikatuurweekblad L’Assiette au Beurre uit 1902-1903, een boek met navrante tekeningen gemaakt door Albert Hahn jr. in het hongerende Wenen van 1922, en een mooi geïllustreerde Reinaert voor kinderen uit circa 1890: R
eintje van der Schalk, Markies van Eijerstruiven, Grootmeester van het Kippenhok, en Vrijheer van de Druiven.

Onze website is voorzien van een link naar een aparte plaatjesafdeling, waar een stuk of 400 afbeeldingen te vinden zijn van boeken die we aanbieden (voornamelijk Paulbooks). Als u op onze website een plaatje aanklikt, kunt u per e-mail een vraag stellen over het betreffende boek.
We zijn te vinden op diverse zoekmachines, naast Antiqbook ook onder meer op de ILAB-site, op Abebooks, Boekwinkeltjes en ZVAB. Bestellingen vanuit Nederland ontvangen we het liefst per e-mail.
Op dit lijstje zijn onze gebruikelijke leveringsvoorwaarden van toepassing.

Naar nieuwsbrief: 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239
Naar: Index nieuwsbrieven