Antiquariaat Fokas Holthuis Catalogi Paulbooks Paulbooks - Aanwinsten Plaatjes Nieuwsbrieven English

Nieuwsbrief 265 (9 juni 2008)

 

Marko Fondse, Freek van Leeuwen en Eric van der Steen

 

Wat hebben deze drie auteurs met elkaar te maken, vraagt u zich af? Niets. Vandaag is het de geboortedag van Marko Fondse, als hij nog had geleefd zou hij 74 jaar geworden zijn. Vandaag is het veertig jaar geleden dat de socialistische dichter Freek van Leeuwen overleed. Wat Eric van der Steen met 9 juni had weet ik niet. Wel dat het een leuke dichter is, meer dan voldoende reden voor opname in deze nieuwsbrief dus.


 

1    FONDSE, Marko  Herderstas. Amsterdam, Van Oorschot, (1984). Linnen met stofomslag. 72 p. 1e druk.
€ 35,-
* Eén van de slechts enkele luxe-exemplaren, die in linnen werden gebonden door Van Rijmenam in Den Haag.
Bovendien met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de dichter op het voorste schutblad: 'Voor Kees Lekkerkerker,/ nog steeds de beste/ Marko'.

 

2    -. Een wolk in broek van Vladimir Majakovski. Amsterdam, De Bezige Bij, 1967. 100 p. 1e druk.
€ 12,-
* Schone drukproef in katernen, met op de Franse titel het stempel van drukkerij Bosch. Literaire reuzenpocket 163.

 

3    (FONDSE (vert.), Marko). Vladimir MAJAKOVSKI  Tragedie. Illustraties van David en Vladimir Boerljoek. Vertaald door Marko Fondse. (Heerlen), Huis Clos, (1992). Ingenaaid met stofomslag. 32 p.
€ 20,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de vertaler op de Franse titel: 'Voor Kees Lek,/ die bij de eerste/ Majakovski was./ Nog met dank/ daarvoor!/ Marko/ 25-VI/ '92'.

 

4    LEEUWEN, Freek van  Door het donker. Met een inleiding van Henr. Roland Holst. [Bandtekening MELLE]. Hilversum, De Boekenvrienden "Solidariteit", 1934. 52 p. 1e druk.
€ 20,-

 

5    -. Harten troef. [Bussum], Bayard Pers, 1945. Ingenaaid met omslag. 16mo. 68 p. 1e afzonderlijke druk.
€ 6,-

* Eén van de Antwerpse verhalen van Freek van Leeuwen, die in 1947 deel zou gaan uitmaken van de bundel Het simpel hart. Goed verzorgd boekje met mooi vignet.

 

6    -. Herdersgave. Gedichten. Met een inleiding door Anton van Duinkerken. Rotterdam, Brusse, 1940 [= 1945]. Ingenaaid. 48 p. 1e druk.
€ 8,-
* Van Beest 918.

 

7    -. De kruistocht der bedelaars. Den Haag, Stols, 1947. Karton (rug beschadigd). 28 p. 1e druk.
€ 4,-
* Helikon jrg. 13, afl. 37. Van Dijk 769.

 

8    -. De kruistocht der bedelaars. Den Haag, Stols, 1947. Karton (rug ontbreekt geheel). 28 p. 1e druk.
€ 22,-
* Exemplaar met op het voorste schutblad een HANDGESCHREVEN SONNET van de dichter, met opdrachtje 'Voor Wim van Freek' en gedateerd 'de lange akker. Mei 1955'. Helikon jrg. 13, afl. 37. Van Dijk 769.

 

9    -. Rood en wit. Oude en nieuwe gedichten, gekozen en ingeleid door Wim J. Simons. Amsterdam, De Beuk, 1955. Ingenaaid met omslag. 84 p. 1e druk. Omslag deels verkleurd.
€ 25,-
* Exemplaar met op de Franse titel een HANDGESCHREVEN GEDICHT van de dichter, gesigneerd 'Freek van Leeuwen' en gedateerd '"de lange akker"/ Leiderdorp, Februari '55'.

 

10    -. Het simpel hart. Met illustraties van Dick Lammers. Bussum, Kroonder, [1947]. Halflinnen met stofomslag. 172 p. 1e druk.
€ 12,-

* Antwerpse verhalen over de zelfkant der samenleving.

 

11    -. De staat. (Rotterdam), z.u., 1961. Geniet. 32 p. 1e druk.
€ 10,-
* Bulletin van De Lange Akker jrg. 2, serie b, afl. 1.

 

12    -. Uitverkoop. Gedichten. (Met op het omslag een fotocollage van Henk Bruyntjes). (Den Haag, Geert van Oorschot), ca. 1932]. Geniet. 52 p. 4e druk. Wat vlekjes.
€ 20,-
* Links Richten.
Colportagebundeltje. Fraaie slagzin achterop: ‘Onze kunst kent slechts één wet: VERZET’!

 

13    -. Wederkomst. Rijswijk, Stols, 1940. Karton. (2), 46 p. Oplage 300 exemplaren. 1e druk.
€ 6,-
* Helikon jrg. 10, afl. 8. Van Dijk 480.

 

14    -. Wederkomst. Den Haag, Stols, 1946. Halflinnen met (op rug beschadigd) stofomslag (ontwerp Bertram Weihs). 44 p. 2e druk.
€ 4,-
* Van Dijk 480 a.

 

15    -. Wederkomst. Den Haag, Stols, 1946. Halflinnen met (op rug beschadigd) stofomslag (ontwerp Bertram Weihs). 44 p. 2e druk.
€ 15,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de dichter op het voorste schutblad: 'Voor Wim en Mientje/ ter herinnering aan de/ kathedralen en de/ metafysische debatten./ Antwerpen, Allerheiligen./ Freek.' Van Dijk 480 a.

 

16    STEEN, Eric van der  Controversen. Santpoort, Mees, 1938. Ingenaaid. 72 p. 1e druk. Rug verkleurd en gevlekt.
€ 6,-
* Uit de bibliotheek van Max Schuchart, met zijn naam op de Franse titel.

 

17    -. Controversen. Santpoort, Mees, 1938 (= 1944). Ingenaaid. 72 p. 1e druk.
€ 45,-
* Exemplaar met later omslag, dat de auteur zelf liet drukken in 1944 in een oplage van slechts 13 genummerde en gesigneerde exemplaren. Voor de helderheid citeren wij het excentrieke colofon: 'in januari 1944 bleek "controversen", een bundel sonnetten door eric van der steen, bij de uitgeefster uitverkocht te zijn, althans wat de verkoopbare exemplaren betreft. in haar kelder bleek de uitgeefster echter nog te beschikken over dertien exemplaren zonder omslag, welke ongeschikt waren om in den handel te worden gebracht. op zijn verzoek werden deze laatste dertien controversen in februari 1944 aan den schrijver afgestaan, die er in maart 1944 dertien omslagen om liet maken, waardoor zij uiterlijk geschikt werden om er dertien vrienden zoo mogelijk gelukkig mee te maken. de schrijver ontzag zich niet om alle dertien exemplaren persoonlijk te nummeren en van zijn handteekening te voorzien.'
Vanwege het in 1944 gedrukte omslag is dit boek eigenlijk te beschouwen als een clandestiene uitgave (die niet in De Jong staat).
Uit de bibliotheek van Max Schuchart, met zijn exlibris op de binnenzijde van het voorplat.
Curieus!

 

18    -. Droesem. Amsterdam, De Spieghel, [1933]. Ingenaaid. 28 p. 1e druk. Omslag deels verkleurd.
€ 45,-
* Exemplaar met op het tweede schutblad een handgeschreven, ongepubliceerd kwatrijn van de dichter, getiteld '101ste kwatrijn ter inleiding' en gesigneerd 'Eric van der Steen'.
De Vrije Bladen jrg. 10, afl. 2.

 

19    -. Finishing touch. Amsterdam, De Arbeiderspers, 1946. Halflinnen. 300 p. 1e druk. Rug verkleurd.
€ 38,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur aan Max Schuchart op het voorste schutblad: 'Beste Max,/ Ik herinner me nog heel goed/ dat het manuscript van Finishing Touch/ éen van de weinige door mij vervaardigde/ handschriften was, waar ik in de loop/ van de oorlog '40-'45 geen overwegende/ bezwaren tegen had. Moge er wat dat/ betreft weinig veranderd zijn!/ Hart.gr./ Dick [Zijlstra]/ 8/10/'46'.

 

20    -. Gemengde berichten. Verzamelde verzen. Amsterdam, De Arbeiderspers, 1955. Karton. 132 p. 1e druk.
€ 15,-
* Exemplaar met kort handgeschreven opdrachtje van de auteur op het voorste schutblad: 'van Dick [Zijlstra]/ 5 Dec. 1955'.

 

21    -. Grote vacantie. Haarlem, De Gulden Pers, 1947. Ingenaaid. 460 p. 1e druk. Voorzijde omslag ontbreekt.
€ 15,-
* Exemplaar met handgeschreven opdrachtje van de auteur aan Max Schuchart op de Franse titel: 'Voor Max,/ van Dick [Zijlstra]/ 4/7/'47'.

 

22    -. In het huis van den dichter. Amsterdam, De Boer, 1947. Halflinnen met stofomslag. 76 p. 1e druk.
€ 45,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur aan Max Schuchart op het voorste schutblad: 'B.M.,/ Als ik me goed herinner, gaf ik je/ vijf jaar geleden, bij je eerste bezoek aan/ het huis van de Prozaïst v.d. Steen,/ een gekuiste uitgave van 't achterstaande./ Hierbij dan 't H.v.d.D. mét W.C./ Hart.gr./ Dick [Zijlstra]/ 4/8/'47'.

 

23    -. Kortom. Den Haag, Leopold, 1938. Ingenaaid. 28 p. 1e druk. Enkele forse vlekken op achterzijde omslag.
€ 6,-
* De Vrije Bladen jrg. 15, afl. 7.

 

24    -. Loosdrecht. Amsterdam, De Boer, 1946. Halflinnen. 264 p. 1e druk.
€ 20,-
* Exemplaar met handgeschreven opdrachtje van de auteur aan Max Schuchart op het voorste schutblad: 'Voor Max/ van Dick [Zijlstra]/ 7 Sept. 1946'.

 

25    -. Originele portretfoto [door Hans Roest]. 11,7 x 8,7 cm.
€ 18,-
* De dichter kijkt gemoedelijk voor zich uit.

 

26    -. (Overlijdensbericht van Mr. Dirk Zijlstra, alias Eric van der Steen (1907-1985)). Vouwblad in originele enveloppe.
€ 12,-
* Bevat ook een achtregelig gedicht van Van der Steen.

 

27    -. Zeepbellen en handgranaten. Een bundel korte verhalen. Amsterdam, De Arbeiderspers, [1947]. Halflinnen. 256 p. 1e druk. Band roestig.
€ 20,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'voor H.A.A.R. Knap/ van/ Eric van der Steen/ 4/2/'47'.

 

28    (STEEN (vert.), Eric van der). EURIPIDES  Alcestis. Vertaling door Eric van der Steen. Met een inleiding van Dr. J.C. Kamerbeek. Amsterdam, De Boer, 1946. Ingenaaid. 64 p. 1e druk. Omslag deels verkleurd, bruine vlek achterop.
€ 32,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de vertaler aan Max Schuchart op het voorste schutblad: 'Voor Max,/ o.a. als een herinnering aan een/ briefwisseling in den oorlog, waarbij je de/ stelling verdedigde dat vertalen op éen/ hoogte zou staan met creatief werk, iets/ waaraan ik des te meer twijfel nu ik/ deze vertaling nog eens heb overgelezen/ van Dick [Zijlstra]/ 15/11/'46'.


Op onze website www.fokas.nl kunt u oude nieuwsbrieven en ook gedrukte catalogi naslaan, met vele afbeeldingen.

Antiquariaat Fokas Holthuis is gespecialiseerd in Nederlandse literatuur in eerste en bijzondere uitgaven, brieven en handschriften.
De afdeling Paulbooks heeft zeer gevarieerde oude en zeldzame boeken, buitenlandse literatuur, geschiedenis, politiek, erotica, ephemera en allerlei andere aantrekkelijke en absurde drukwerken.
Beide afdelingen kunnen het beste samen doorzocht worden op de zoekpagina van de ILAB:

http://shortlink.co.uk/r1l

 

Op Antiqbook hebben we twee webwinkels. Als u deze link volgt, ziet u 2000 (van onze 10.000) titels uit onze voorraad Nederlandse literatuur.
Deze link leidt u naar 'Paulbooks', met 2000 titels buitenlandse literatuur, niet-fictie, en de buitenissige boeken waar Paul van houdt. Deze zijn verdeeld over een aantal catalogi. U kunt op die pagina ook zoeken met schrijver, titel en (veel) sleutelwoorden. Een flink aantal boeken is voorzien van een afbeelding.

De nieuwste (nogal uiteenlopende) circa 50 items staan in de catalogus 'Aanwinsten', helemaal bovenaan de lijst catalogi.

Daarin vindt u nu onder meer de veilingcatalogus van de onvoorstelbaar rijke boekenverzameling van de drukker A.D. Schinkel uit 1864, een collectie van 14 theaterstukken van de Spaanse barokauteurs Tirso de Molina en Lope de Vega, in Spaanse uitgaven van circa 1800-1820, bijeengebonden in één band; maar ook Der Führer in das Reich der Wissenschaften und Künste. Ausgabe vom Verlag der Expedition des Pfennig-Magazin (1839), een uitgebreide, rijk met houtgravures geïllustreerde populair-wetenschappelijke gids voor de natuurwetenschappen. outgravures gehts r de zelfkant der samenleving.  in 1947 Tirso de Moliboekenverzameling van de drukker A.D. Schinkel uit

 

Onze website is voorzien van een link naar een aparte plaatjesafdeling, waar een stuk of 400 afbeeldingen te vinden zijn van boeken die we aanbieden (voornamelijk Paulbooks). Als u op onze website een plaatje aanklikt, kunt u per e-mail een vraag stellen over het betreffende boek.
We zijn te vinden op diverse zoekmachines, naast Antiqbook ook onder meer op de ILAB-site, op Abebooks, Boekwinkeltjes en ZVAB. Bestellingen vanuit Nederland ontvangen we het liefst per e-mail, dus niet via het bestelsysteem van Abebooks of ZVAB.
Voor vragen of opmerkingen kunt u ons altijd een mailtje sturen, het beste naar fokas@fokas.nl. U kunt ons bezoeken als u van tevoren een afspraak maakt.

Fokas Holthuis & Paul Snijders
Op dit lijstje zijn onze gebruikelijke leveringsvoorwaarden van toepassing.

Naar nieuwsbrief: 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256
Naar: Index nieuwsbrieven