Nieuwsbrief 269 (7 juli 2008)
De Vergetenen
Dertien ten onrechte verzonken auteurs aan de vergetelheid ontrukt. Wat is het toch leuk om zo’n lijst te maken, een soort artistiek bureau-nieuwsbrief!
Illustratie uit nr. 16 en 17
1 ARONDÉUS, Willem Matthijs Maris. De tragiek van den droom. Amsterdam, Querido, 1939. Linnen met (licht gevlekt) stofomslag. 174 p. Geïllustreerd. 1e druk. Goed exemplaar.
€ 12,-
* Edele typografie. Het ontwerp van het stofomslag is ongetwijfeld van Arondéus zelf.
2 -. Het uilenhuis. (Geïllustreerd door de auteur). Amsterdam, Kosmos, 1938. Linnen (wat schaafplekjes). 228 p. Vignetten en bandtekening van de schrijver. 1e druk.
€ 22,-
* Willem Arondéus (1894-1943) was kunstenaar en schrijver, maar is vooral bekend geworden door de aanslag, samen met Gerrit van der Veen, op het Amsterdamse bevolkingsregister. Beiden werden door de Duitsers gefusilleerd.
3 BOOLEMAN, Alex Broze naturen. Amsterdam, Querido, 1911. Linnen. 4, 420 p. 1e druk. Mooie bandtekening vervaagd, vooral op de rug. Prijs in inkt op voorste schutblad.
€ 25,-
* Alex Booleman (1873-1942) was auteur van enkele romans, die (aldus het Katholiek Lectuur Repertorium) aan Is. Querido herinneren, maar te zeer bondige beheerstheid missen om gaaf werk te heten (!).
4 -. Verdoemenis. Het leven van een speler. (Met een portret van de auteur door Martin Monnickendam). Amsterdam, Andries Blitz, [1931]. Linnen. 352 p. Gedrukt in rood en zwart. 1e druk. Roest voor- en achterin.
€ 25,-
* Met achterin een verklarende lijst van jiddische en jargon-termen.
5 BRUGGEN, Kees van De droge koetjes of De levensavond buiten. Bussum, Van Dishoeck, 1931. Linnen met stofomslag. Ingenaaid. (8), 232 p. 1e druk. Roestvlekjes op stofomslag en sneden. Goed exemplaar.
€ 15,-
* Huiselijke roman, waarin ook de huisdieren aandacht krijgen.
Kees van Bruggen (1874-1960) was de eerste echtgenoot van Carry van Bruggen en daarmee dus tevens de zwager van Jacob Israël de Haan.
6 -. De geschiedenis van het huis. Een verhaal van vele avonturen. Bussum, Van Dishoeck, 1928. Linnen. (8), 192 p. 1e druk. Scheefgelezen.
€ 9,-
* Biografie van een woning, die gebouwd wordt en ingericht. Het loopt slecht af: 'Nog hebben de planken niet opgehouden te kraken en reeds klopt de houtwurm.'
7 -. Een goed huwelijk. Amsterdam, MGGL, 1918. Halflinnen. 356 p. 1e druk. Scheefgelezen.
€ 4,-
8 -. Koning Adam. Vertelsel. Amsterdam, MGGL, 1921. Linnen. 208 p. + meegebonden fondslijst. 1e druk.
€ 10,-
* Deze ironische roman speelt met het Genesis-verhaal.
9 -. Plasland. Een watergeschiedenis. Bussum, Van Dishoeck, 1932. Ingenaaid. (8), 180 p. 1e druk. Stempeltje ('Ter Bespreking') op titelpagina.
€ 10,-
* Fantastische roman met een ironische toets.
10 -. De verlaten man. Bussum, Van Dishoeck, 1928. Ingenaaid. (4), VIII, 192 p. 1e druk. Vlek op voorzijde omslag.
€ 10,-
* Moderne roman, waarin de auteur in een uitgebreid voorwoord benadrukt dat hij als schrijver niet aanwezig is; er is geen alwetende verteller in het spel. Alles gebeurt, en niemand draagt schuld.
11 -. Het verstoorde mierennest. Een fantasie. Amsterdam-Sloeterdijk, Wereldbibliotheek, 1934. Linnen (bandontwerp R. Huysmans-Kooyman). 336 p. 13e druk.
€ 6,-
* Het romandebuut van Van Bruggen, voor het eerst verschenen in 1916. "Uit al zijn romans spreekt een kritische en satirische geest, een verlangen naar oprechtheid en sociale rechtvaardigheid" (G.H. 's-Gravesande).
Aardig bandontwerp in grijs op zwart.
12 BRUGGEN, Kees van. Als: Rein van ZANTEN Op dood spoor. Amsterdam, Van Kampen, [1925]. Linnen. (4), 164 p. 1e druk.
€ 15,-
* Roman over een huwelijk. Bevat tevens een liefdevol portret van de hond Flut.
Volgens NCC alleen in UBA.
13 [EIKEBOOM, Henk] Gevangenis-gedichten. Verzen uit de cel van C 3/15. Amsterdam, (Uitgeverij S.A.A.), 1939. Ingenaaid. 88 p. 1e druk. Met stempeltje 'ter recensie' op titelpagina. Omslag aan achterzijde geschaafd.
€ 25,-
* De anarchist Henk Eikeboom, mede-oprichter van de Rapalje-partij, zou op 11 mei 1945 in Sachsenhausen overlijden.
14 EIKEBOOM, Henk Het rood blazoen. Amsterdam, De Fakkel, 1923. Fraai versierd linnen zonder belettering (privéband). 112 p. 1e druk.
€ 75,-
* Deze bundel bevat o.a. vertalingen naar Karl Liebknecht, John Henry Mackay, Friedrich Nietzsche, Ernst Toller en andere Duitse dichters.
Eén van de 100 genummerde en gesigneerde luxe-exemplaren op Van Gelder.
Met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'To the Infinity,-/ to the Eternity,-/ to the Beauty and te (sic) Love,-/ to all the deep mysteries/ of the human soul./ for my Masja/ from/ the Author/ At the 5th. Dec. '24'.
15 EIKEBOOM e.a., Henk Flarden. Verzameling revolutionaire poëzie. Ammsterdam, Het roode baken, [1932]. Ingenaaid. 48 p. Fraai omslagontwerp Johan van Hell. 1e druk. Pagina 1 verkleurd door inliggend krantenknipsel: een in memoriam Henk Eikeboom uit De vlam (1945).
€ 25,-
* Bevat ook bijdragen van o.a. Willem van Iependaal ('Dikke Dinges R.I.P.'), Jac. van Hattum, Jan W. Jacobs, Jacques Krul, Geert van Oorschot en Garmt Stuiveling.
16 GREGORY, J.L. Het lied van de zonde. (Met twee deels in goud uitgevoerde illustraties door Frits van Alphen). Rotterdam, Brusse, 1918. Ingenaaid. (6), VIII, 98 p. Omslagontwerp in goudstempel [van J. van Krimpen]. Gedrukt op Simili. 1e druk. Omslag deels verbruind.
€ 15,-
* De illustraties evoceren de decadentie van Aubrey Beardsley.
De japanoloog J.L. Pierson (1893-1979), kleinzoon van Allard Pierson schreef onder het pseudoniem J.L. Gregory een aantal experimenteel-decadente boeken en was één van de weinige vertegenwoordigers van het Nederlands decadentisme. Lees over hem het artikel van Sander Bink in Zacht Lawijd, jaargang 6, aflevering 3. Brusse 384.
17 -. Het lied van de zonde. (Met twee deels in goud uitgevoerde illustraties door Frits van Alphen). Rotterdam, Brusse, 1918. Halflinnen. (6), VIII, 98 p. Gedrukt op Simili. 1e druk.
€ 15,-
* Exemplaar in latere band (in 1943 werden 745 exemplaren van de totale oplage van 1000 verkocht aan M.L. Bodlaender). Brusse 384.
18 -. Paul en Veda. (Prozafragmenten). Rotterdam, Brusse, 1920. Ingenaaid. 48 p. [Oplage 500 exemplaren]. 1e druk.
€ 15,-
* Brusse 430.
19 -. Verdi. (Met een felpaarse, modernistische illustratie op p. 92). Rotterdam, Brusse, 1916. Linnen (bandontwerp HM, monogram niet in Struik). (16), 136 p. Gedrukt in paars en zwart op Simili. 1e druk. Rug verschoten.
€ 25,-
* Dit boek bevat met filosofie gelardeerde prozafragmenten en een Franstalig gedicht. Het gaat niet over de componist Verdi, wel passeert in een setting van een liefdesverhouding de contemporaine literatuur de revue: ‘Realismachitis is heel erg. Zelfs een Hélène Swarth-kuur kan deze chronische ziekte niet genezen. Men brengt hoogstens als souvenir een oude vaas vol met tranen mede.’
Eén van de 163 exemplaren in linnen. Brusse 332.
20 -. Verzen. Rotterdam, Brusse, 1917. Ingenaaid. (4), 32 p. Gedrukt op Simili [in een oplage van 200 exemplaren]. Met omslagtekening in goud [van de nog slechts 25-jarige calligraaf J. van Krimpen]. 1e druk.
€ 25,-
* Brusse 361.
21 -. Verzen. Rotterdam, Brusse, 1917. Ingenaaid. Kop verguld. (4), 32 p. Gedrukt op Simili [in een oplage van 200 exemplaren]. 1e druk.
€ 35,-
* Onvoltooid luxe-exemplaar. Het formaat is iets groter: 24 in plaats van 21 cm. hoog, de kop is verguld en het exemplaar heeft de door S.H. de Roos ontworpen schutbladen met talloze Brusse-logootjes. Dit exemplaar was ongetwijfeld klaargemaakt voor de luxe-uitgave in leer (in 20 exemplaren), maar om onbekende redenen is het uiteindelijk niet gebonden.
Brusse 361.
22 (GREGORY, J.L.). PIERSON, J.L. Japan als wachter der beschaving. Zutphen, Thieme, 1932. Linnen. (4), 128 p. Geïllustreerd. 1e druk.
€ 22,-
* Met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op de Franse titel: 'In dankbare herinnering aan/ wat Gij en Geeske voor Pochi/ en ons hebt gedaan./ Van den schrijver/ (sign.)/ Laren (N.H.)/ 27/X/32'.
23 -. Sir William van Horne en de Canadian Pacific spoorweg. Leiden, Brill, 1925. Linnen. Geïllustreerd, twee uitklapkaarten. XII, 136 p. Rug verkleurd. Naam op titelpagina.
€ 20,-
* Over de spoorwegmagnaat William van Horne (1843-1915), die van Nederlandse afkomst was.
24 IERSEL, Charles van De roode lantaarn. Amsterdam, De gulden ster, [ca. 1930]. Linnen. 176 p. 2e druk. Exlibris op voorste schutblad. Enkele vlekjes op voorplat.
€ 15,-
* Voornamelijk uit dialogen opgebouwde roman over een zekere Dr. Queertsch, op wie een ontmoeting met een Rus een weinig opbouwende invloed heeft.
Charles van Iersel (1896-1951) was een bewonderaar en epigoon van Couperus. 'Schreef romans die meestal uitingen blijken van een bandeloze verbeelding, waarin een doorgedreven erotiek afwisselt met een vaag mysticisme' (Lectuur-repertorium).
25 -. De roode lantaarn. Amsterdam, De gulden ster, [1927]. Ingenaaid. 176 p. 1e druk. Naamstempel ('M.H. Werkman/ Zwolle') en 'Ter recensie' op Franse titel.
€ 15,-
* M.H. Werkman was een broer van de kunstenaar H.N. Werkman.
26 -. De tegenslagen van Thomas Quinn. Geschiedenis van een menschenleven. (II:) De dwaallichten der macht. Amsterdam, De gulden ster, [1929]. Linnen. 320 p. 1e druk. Rugbelettering vervaagd.
€ 12,-
* Tweede deel van een trilogie, waarvan het derde deel waarschijnlijk nooit is verschenen.
27 -. Het verzonken eiland. Met een houtsnede van Johan DIJKSTRA. Amsterdam, Nederl. Uitgevers-Maatschap, 1928. Linnen (bandontwerp H. Keja). 248 p. 1e druk. Oude boekenwurmgaatjes. De zeer rijk vergulde band is deels wat vervaagd. Schaafplek aan bovenzijde rug.
€ 15,-
* Deze roman speelt op en om het antieke Sicilië en Carthago.
28 -. Het wezen der ziel. Eene bijdrage tot de geschiedenis der experimenteele psychologie. Amsterdam, De gulden ster, [1926]. Linnen. 304 p. 1e druk.
€ 12,-
29 RAEDT DE CANTER, Eva Geboorte. Roman van een jong leven. Amsterdam, Querido, 1931. Ingenaaid. Opvallend omslagontwerp W. de Vries. 250 p. 1e druk. Scheefgelezen. Voorflap geplakt.
€ 12,-
* 'Schrijfster van pretentieuse psycho-analytische romans naar Freudiaansch recept: meestal hysterische exaltatie van het dierlijke uitleven der zinnen; enkele ervan doorslecht, een paar slechts dragelijk' (Lectuur-repertorium).
30 REDDINGIUS, Joannes Licht. Nieuwe gedichten. Hilversum, z.u., 1923. Ingenaaid. 200 p. 1e druk. Stempeltje op Franse titel. Omslagtekening vervaagd.
€ 22,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de dichter op verso Franse titel: 'voor Marcel v.d. Velde/ in oude vriendschap/ Joannes Reddingius/ 27/ Dec. '23'.
31 -. Zarathustra. (Gedicht in vijf zangen). Den Haag, eigen beheer, 1939. Ingenaaid. 56 p. 1e druk.
€ 22,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de dichter op het voorste schutblad: 'voor mijn broeder en vriend/ A.H. Wegerif/ Als Bouwers elkander ontmoeten/ op heiligen grond,/ verstaan zij den zin van het leven/ terstond./ Joannes Reddingius/ Den Haag 12 Januari 1940'.
A.H. (Henk) Wegerif was een bekende architect, en tevens decorbouwer.
32 RITSCHL, Giza Keur uit liefdesverzen van -. Ingeleid door Hendrik de Vries. Maastricht, Stols, 1939. Linnen. X, 102 p. 1e druk.
€ 28,-
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'Een geschenk/ aan den/ Directeur-/ Wolfgang Wijdeveld/ van Dichteres-/ Giza Ritschl/ -Voorburg 21 Dec. 1940-'.
Van Dijk 466.
Giza Ritschl (1869-1942) was een Hongaarse circusartieste die zich in 1896 in Nederland vestigde. Frederik van Eeden bevorderde de publicatie van haar eerste bundel, Verzen (zie volgende nummer). Zij schreef vooral korte gedichten, geïnspireerd door Hongaarse voorbeelden (zoals Petöfi), die mede door de erin voorkomende hongarismen een curieuze indruk maken. Wolfgang Wijdeveld (1910-1985), zoon van H.Th. Wijdeveld, was componist en ten tijde van bovenstaande opdracht directeur van de muziekschool in Zwolle.
33 -. Verzen. Amsterdam, Van Kampen, [1901]. Ingenaaid met omslag. (128) p. Gedrukt op geschept papier. 1e druk. Debuut. Breuk tussen 4e en 5e katern (niet storend).
€ 15,-
* 'In smarten geboren/ het leven vol verdriet -/ Nooit ontloken mijn liefde,/ te veel - voor mijn zielsdiepte.'
34 SIMONS, Carla Voorspel (Les amours en cachette). Amsterdam, Querido, 1926. Verguld linnen. 148 p. 1e druk.
€ 18,-
* Debuut van deze schrijfster en vertaalster uit het Italiaans en Frans (1903-1943), die door de Duitsers werd omgebracht. Zij is bekend door haar roman Lea, met een lesbisch thema.
35 SMEDING, Alie De zondaar. Rotterdam, Nijgh & Van Ditmar, 1927. Twee delen. Linnen. Bandontwerp P.A. Hofman. (4), 732 p. 1e druk. Nette, strakzwarte set.
€ 30,-
* Alie (van Wijhe-)Smeding verwierf vooral bekendheid met de roman De zondaar, waarin uitgebreid over het huwelijksleven van een Amsterdamse leraar wordt verhaal. Het boek wekte veel verontwaardiging in de pers, wat de verkoop bepaald ten goede kwam, helemaal toen de uitgever de recensies bundelde in Wat de pers zegt van De zondaar door Alie Smeding.
36 -. De zondaar. Rotterdam, Nijgh & Van Ditmar, 1927. Linnen. Bandontwerp P.A. Hofman. 732 p. 2e druk. Band iets vuil.
€ 15,-
37 (SMEDING, Alie) Wat de pers zegt van De zondaar door Alie Smeding. [Rotterdam], Nijgh & Van Ditmar, [1927]. Geniet. (2), 38 p. 1e druk.
€ 10,-
* Bevat de recensies over De zondaar van Frits Hopman, dr. P.H. Ritter, Frits Lapidoth, A.M. De Jong, Gerard van Eckeren, Herman Robbers en Frans Coenen. Deze bundeling inspireerde E. du Perron tot diens gedicht 'Ballade der Polderlandsche onrustige Kapoenen'.
38 SMEDING, Alie. Als: Alie van WIJHE-SMEDING Naakte waarheid. Rotterdam, Nijgh & van Ditmar, 1932. Linnen met stofomslag. 640 p. Band- en stofomslagontwerp Jozef Cantré. 1e druk. Paar vlekjes op (blanco) achterzijde stofomslag, maar een goed exemplaar.
€ 28,-
* Scherpe beschrijvingen van het burgermansleven.
39 SPAAN, Peter De verheerlijking. (Z.p., Eigen beheer, 1917). Ingenaaid (registerband). 208 p. Gedrukt in rood en zwart door G.J. van Amerongen in Amersfoort in een oplage van 70 exemplaren op Haesbeek. 1e druk. Scheurtje in onderzijde rug.
€ 75,-
* Peter Spaan (1882-1948) was een dichtende dandy, die maar weinig woorden nodig had voor zijn moderne, decadente woordbalsels: 'TITIAAN/ GEHANDSCHOENDE MAN// Hooghártig/ Zwijgen,/ Gereed tot een Plótseling/ Beslissende/ Daad...'
40 -. De verheerlijking. (Met een portet van de dichter door Willem van Konijnenburg en een nawoord van dr. Julius de Boer en Wim Simons). Amsterdam, De Beuk, (1961). Ingenaaid. (2), 82 p. 2e druk.
€ 10,-
41 VETERMAN, Eduard, en Jan van EES De hoornen van de maan. (Met illustraties door Eduard Veterman). Den Haag, Vant Ryckste, 1924. Halfleer met gemarmerde platten. 212 (= 210) p. Gedrukt in een oplage van 500 genummerde exemplaren. 1e druk. Leer geschaafd.
€ 75,-
* Eén van de eerste 15 exemplaren, die niet in de handel kwamen en die werden gesigneerd door beide auteurs. De in het colofon beloofde portretten ontbreken.
Decadente roman met Bearsdley-achtige illustraties van Veterman zelf.
Op onze website www.fokas.nl kunt u oude nieuwsbrieven en ook gedrukte catalogi naslaan, met vele afbeeldingen.
Antiquariaat Fokas Holthuis is gespecialiseerd in Nederlandse literatuur in eerste en bijzondere uitgaven, brieven en handschriften.
De afdeling Paulbooks heeft zeer gevarieerde oude en zeldzame boeken, buitenlandse literatuur, geschiedenis, politiek, erotica, ephemera en allerlei andere aantrekkelijke en absurde drukwerken.
Beide afdelingen kunnen het beste samen doorzocht worden op de zoekpagina van de ILAB:
Op Antiqbook hebben we twee webwinkels. Als u deze link volgt, ziet u 2000 (van onze 10.000) titels uit onze voorraad Nederlandse literatuur.
Deze link leidt u naar 'Paulbooks', met 2000 titels buitenlandse literatuur, niet-fictie, en de buitenissige boeken waar Paul van houdt. Deze zijn verdeeld over een aantal catalogi. U kunt op die pagina ook zoeken met schrijver, titel en (veel) sleutelwoorden. Een flink aantal boeken is voorzien van een afbeelding.
De nieuwste (nogal uiteenlopende) circa 50 items staan in de catalogus 'Aanwinsten', helemaal bovenaan de lijst catalogi. Daarin vindt u nu onder meer een oud boekje over middeleeuwse Alkmaarse geschiedsschrijving door C.W. Bruinvis, een flink aantal brochures uit het heetst van de strijd om de spellingvernieuwing in de periode 1920-1950, maar ook het fotoboek gemaakt van het Utrechtse lustrumspel over François Villon in 1961, waarin de titelrol verbazend genoeg werd gespeeld door een jeugdige Carel ter Linden, nu als dominee een bekende Nederlander.
We zijn te vinden op diverse zoekmachines, naast Antiqbook ook onder meer op de ILAB-site, op Abebooks, Boekwinkeltjes en ZVAB. Bestellingen vanuit Nederland ontvangen we het liefst per e-mail, dus niet via het bestelsysteem van Abebooks of ZVAB.
Voor vragen of opmerkingen kunt u ons altijd een mailtje sturen, het beste naar fokas@fokas.nl. U kunt ons bezoeken als u van tevoren een afspraak maakt.
Fokas Holthuis & Paul Snijders
Op dit lijstje zijn onze gebruikelijke leveringsvoorwaarden van toepassing.
Naar nieuwsbrief: 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260
Naar:
Index nieuwsbrieven
Naar: Index nieuwsbrieven







