Nieuwsbrief 285 (11 december 2008)
De boekdrukkunst en aanverwante vakken
1. BIBLIOGRAFIE Algemeene katalogus der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te 's-Gravenhage Den Haag, OLB, 1932. Oblong. 22 x 33 cm. Verguld heelleder. Ongepagineerd, maar 2578 kolommen (5 per pagina). 1e druk. Band aan de randen iets versleten.
€ 65
* Luxe gebonden overzicht van de collectie van alle Haagse bibliotheekfilialen. Het voorwoord zegt: 'Het papier is van juist voldoende kwaliteit voor een hoogstens 8 à 9 jarig gebruik'. Dit exemplaar is echter gedrukt op goed velijnpapier, dat de eeuwen prima kan doorstaan, dus waarschijnlijk als luxe-exemplaar bedoeld voor een directeur of minister. Mooi ontworpen titelpagina.
2. BIBLIOGRAFIE Centrale katalogus der filialen Openbare leeszaal en bibliotheek te 's-Gravenhage. Den Haag, OLB, 1934. Oblong. 22 x 33 cm. Verguld heelleder. Ongepagineerd, maar 227 kolommen (5 per pagina). 1e druk. Kleine schaafplekjes aan rug.
€ 30
* Dit bibliografisch naslagwerk geeft een overzicht van de collectie van alle 'boeken voor volwassenen' in de kleine filialen van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Den Haag. Ook dit boek is luxe gebonden en op mooi papier gedrukt, een broertje van nr. 1 van deze lijst. Moderne titelpagina.
3. BOTERMAN, J.P. (inl.) Zilvertype, corps 15. Briefwisseling tussen J.F. van Royen en S.H. de Roos over het ontwerp van de Zilvertype, 1914-16. Amsterdam, De Buitenkant, 1994. A4. Ingenaaid. 152 p. Geïllustreerd. 1e druk.
€ 18
* Omvangrijk en zeer informatief.
4. BOTERMAN, J.P. e.a. Disteltype, corps 15. Over de Disteltype van J.F. van Royen en L. Pissarro, en de literatuur van de Zilverdistel. Amsterdam, De Buitenkant, 2000. A4. Ingenaaid met stofomslag. 104 p. Geïllustreerd. 1e druk.
€ 18
* Uitputtend naslagwerk.
5. BRAMSON Enveloppen? Bramson! (Het oordeel van een ervaren Inkoper). Grote reclame-affiche (73 x 50 cm) met aan de voorkant een tekening van de ervaren inkoper met tekstballon en tekening van een handgeschreven brief, met bijbehorende opgeplakte envelop. Aan de achterzijde een uitgebreid overzicht van modellen en formaten, met uitgemeten bladformaten. Gedrukt in okergeel en zwart op beige papier. Ongedateerd, wellicht circa 1950. In achten gevouwen. Iets gekreukt.
€ 45
* Opmerkelijk ontwerp!
6. BÜHRMANN De 100ste Molenpost. Maandschrift voor grafische vakken. Maart 1931. Amsterdam, G.H. Bührmann, 1931. Originele portefeuille (6 bladzijden) bedrukt in goud, blauw en zwart. (28), (172) p. met vijf losse papiermonsters. Geïllustreerd. Op de vouwen wat versleten.
€ 40
* Fraai art-decoproduct van G.H. Bührmann's Papiergroothandel met in de tekst een geïllustreerd verslag van de eerstesteenlegging van het nieuwe, acht verdiepingen hoge gebouw, Prinsengracht 55-57. Uitgebreide prijslijst en overzicht van formaten.
7. COLLECTIE Kleine collectie stijlvolle Franse drukkerijreclames anno 1960. Vouwblad van de Société Garamont met letterproefje van de Rondo, gedrukt in rood, blauw en zwart (24 x 17 cm); leporello van Papeteries Teka voor Teka-lisse-papier, 6 p. gedrukt in groen en zwart (19 x 13 cm); leporello van Deberny et Peignot met letterproefje van de Étoile, 6 p. gedrukt in donkerrood en zwart (14 x 11 cm). In prima staat.
€ 20
8. DEBERNY & PEIGNOT Europe. La plus complète de toutes les séries de caractères modernes. Parijs, Fonderies Deberny & Peignot, [ca. 1935]. Geniet. Fraai art-deco origineel omslag. 16 p. Goed exemplaar.
€ 65
* Prachtige letterproef met de Europe, de Deberny-variant van de Futura in allerlei varianten. Gedrukt in zwart en grijsblauw.
9. EEDEN, Frederik van Letterproef Mouton & Co. Den Haag, Mouton & Co., (1960). Ringmap met monogram van de drukkerij. Papierformaat 28 x 22 cm. Circa 150 ongenummerde bladen, eenzijdig bedrukt in grijs, roodbruin, blauwgroen en zwart. Met begeleidende brief aan de redactie van Intergrafia, gedateerd 14 oktober 1960, over de produktievertraging met maar liefst 10 maanden. Zwarte vlek op donkerblauwe voorkant van de ringmap.
€ 60
* Alle teksten in de letterproef zijn ontleend aan de Mouton-edities van De kleine Johannes. 'Daar steeds dezelfde tekst is gebruikt kunt U bij vergelijking van verschillende typen met één oogopslag zien of een bepaald type meer of minder woorden per regel bevat.' Alleen een enkel blad met verschillende cyrillische, Griekse en Burmese corpsen bevat zo te zien andere teksten.
Voor Van Eeden zie ook nr. 35 in deze lijst.
10. ENSCHEDÉ Serie C. Schaduw-vignetten. Haarlem, Joh. Enschedé & Zonen, (circa 1920). 22 x 15 cm. Ingenaaid. Gedrukt in bruin, groen en zwart. Boven- en onderaan de rug lichte roestvlekjes.
€ 35
* Zeer aantrekkelijke catalogus met afbeeldingen van leverbare vignetten, en 12 pagina's toepassingen ervan in reclames.
11. FONDERIE FRANCONY Fonderie Francony. Métaux d'imprimerie, tous alliages. Beaux caractères. (&) Spécimen de nos caractères. (&) Caractères Francony à titrage garanti. Parijs, Fonderie Francony, (circa 1960). Drie reclamedrukwerken. 27 x 17 en 21 x 13 cm. Leporello gedrukt in blauw en zwart, geïllustreerd (6 p.); eenvoudige letterproef (4 p.); reclamekaart in drie kleuren gedrukt. Zeer gaaf.
€ 25
* Mooie vormgeving.
12. GARNIER Étrennes Garnier. Noël 1951. Parijs, Garnier, 1951. 27 x 19 cm. Leporello. 8 p. Geïllustreerd. 4 p. in kleur, 4 in zwart-wit. Reclameplakzegel op voorzijde.
€ 18
* Drie pagina's reclame voor Benjamin Rabier. Interessante uitgeversreclame met duidelijke afbeeldingen van typisch Franse bindwijzen: halfperkament versierd met een aquarelletje, of 'demi basane bigarrée, genre ancien, fers spéciaux noir et or, tête fantaisie'.
13. HACHETTE Les livres d'étrennes de la Librairie Hachette. Parijs, Librairie Hachette, (1927). Geniet. 32 p. Rijk geïllustreerd. Rest van plakzegeltje op omslag, heel kleine gebruikssporen, wat vergeeld.
€ 15
* Uitgebreide catalogus voor het nieuwe jaar met reclameplakzegel op titel. Omslag in rood en zwart.
14. HEINEMANN The Autumn Books of William Heinemann Ltd. Londen, William Heinemann, 1929. Geniet. 32 p. Goud op omslag wat dof geworden; mini-ezelsoortje. Met inliggende reclame, wellicht naar het stofomslag, voor één van de nieuwe boeken (The Dark Mile van D.K. Broster), en bijbehorende boekenlegger.
€ 15
15. HIDDE NIJLAND, Elsa Petite suite pour piano. Utrecht, De Gemeenschap, (1927). Oblong 8 x 19 cm (!). Geniet. 8 p.
€ 25
* Omslag Anne Marie van der Meer de Walcheren. Dit zeer curieuze wegwerpboekje, waarvan de tekst slechts bestaat uit tien dubbele notenbalken, verscheen als bijlage bij De Gemeenschap van september 1927. De componiste was toen nog maar 16 jaar oud. Zij was een dochter van de schilder en graficus Dirk Nijland.
16. HIJMAN, STENFERT KROESE & VAN DER ZANDE Plaats van ontmoetingen. Uit de geschiedenis van onze boekhandel. Arnhem, Hijman, Stenfert Kroese & Van der Zande, 1956. Ingenaaid met stofomslag. 24 p. 1e druk. Rug verkleurd.
€ 12
* Geschiedenis van deze jaren-twintig-uitgever in een fraaie uitgave in Palladium-stijl, gedrukt in de Caslon op Darwin-papier onder het jaren-twintig-motto 'Het Schoone Kennen Veredelt De Ziel'.
17. HOSTMANN-STEINBERG NV, Chr. Gekleurde inkten. Amsterdam, Chr. Hostmann-Steinberg N.V., (circa 1925). 18 x 13 cm. Kop geniet en ingenaaid, afgeronde hoekjes aan de voet. 20 bladen, eenzijdig bedrukt, met omslag. In uitstekende staat.
€ 25
* Mooie catalogus van verschillende tinten drukinkt: brillantrood, universeelgroen, chromaatgeel, sepiabruin, violet en varianten.
18. JOHANNOT Les Papeteries Johannot présentent... leurs filigranes et marques de garantie. Parijs, Papeteries Johannot, 1952. 23 x 15 cm. Omslag van zwaar papier met blinddruk, gedrukt in blauw en zwart. Bijeengehouden met dik blauw koord. 4 p.
€ 15
* Overzicht van papiersoorten en watermerken. Gedrukt op Pur fil Johannot ter gelegenheid van de 3e Salon International des Techniques Papetières et Graphiques. Mooi uitgaafje.
19. KALDEWEY Livres de Peintre / Artist Books. Paris, Kaldewey Press à la Galerie Yvon Lambert, 1993. 23 x 22 cm. Vrolijk gekleurd karton. 1e druk.
€ 22
* Tweetalige tentoonstellingscatalogus met veel fraaie afbeeldingen, deels in kleur, van de opmerkelijke kunstenaarsboeken van Kaldewey. Inleidend artikel onder de titel 'What's new in Poestenkill'? door Martin Antonetti. De privépers van Gunnar A. Kaldewey is gevestigd in een vreemdsoortige oude toren in het plaatsje Poestenkill in upstate New York. Inliggend: een fraaie leporello van een Kaldewey-tentoonstelling in Leipzig (1995).
20. KRIMPEN, Huib van Het schone leven. Drie fragmenten. (Amsterdam, Eigen beheer, 1951). Ingenaaid met stofomslag. 16 p. Aan de randen licht verbruind.
€ 9
* Teksten van Charles Cros, Rainer Maria Rilke en Holbrook Jackson, gebruikt voor de Koppermaandaguitgave van Huib van Krimpen.
21. (KRIMPEN, J. van) Choix de poèmes en l'Honneur du Livre Amsterdam, Non Pareil, 1956. 20 x 11 cm. Ingenaaid. 32 p. Niet afgesneden. Bovenzijde omslag wat verbleekt.
€ 40
* Met opdracht van J. van Krimpen (de typograaf van dit boekje) in zijn kalligrafische handschrift: 'Met vele goede wensen van/ J. van Krimpen/ Kerstmis 1956'. Bevat gedichten van Lucanus, Martialis, uit de Palatijnse Anthologie, van Ronsard, Bellay, Johanna van Navarra, Robert Estienne, La Boétie, Plantijn, Lamoral Prince de Ligne, Fournier, Heredia, Anatole France, Nolhac en Derème, uitgezocht door H. de la Fontaine Verwey voor Non Pareil.
22. (KRIMPEN, J. van). LUYKEN, Jan Duytse lier, Drayende veel van de Nieuwste, deftige, en dartele Toonen, Bevad in tien Verdeelingen. (Arnhem, Hijman, Stenfert Kroese & Van der Zande), 1921. Ingenaaid. (4), 132 p. Met een vignet onder het colofon [door Bernard Essers]. Gedrukt in rood en zwart onder typografische leiding van J. van Krimpen in een oplage van 200 exemplaren. Voorzijde van het omslag los en iets gekreukt.
€ 85
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde, contemporaine opdracht van J. van Krimpen op het voorste schutblad: 'Aan Dr. Theodor Metz/ vriendschappelijk van/ J. van Krimpen/ October 1921.' Palladium.23. (KRIMPEN, J. van). NERVAL, Gérard de Les Fêtes de Hollande. Amsterdam, Joh. Enschedé en Zonen, 1955. 16,5 x 10 cm. Gemarmerd karton. (4), 52 pp. Niet afgesneden. Rugje wat beschadigd.
€ 35
* Met inliggend gedrukt kaartje waarop de firma Enschede een kerstgroet doet. Daaronder in het karakteristieke kalligrafische handschrift: '& die van/ J. van Krimpen'.
24. KUHLMANN Compagnie nationale de matières colorantes et manufactures de produits chimiques du nord réunies. Établissements Kuhlmann. Couleurs pour lithographie et typographie. Parijs, Établissements Kuhlmann, (circa 1920). Linnen omslagmap met daarop geplakt een tabellenlijstje (24 p.) en kleurproeven (40 p.). Linnen bovenaan uitgeslagen.
€ 28
* Afgezien van de beschadiging van het linnen een mooie handelscatalogus voor drukinkt.
25. LAATSTE NIEUWS, Het Het Laatste Nieuws. Tarief - Tarif. (Brussel), Het Laatste Nieuws, 1938. 26 x 15 cm. Reclamefolder (leporello) voor adverteren in het dagblad Het Laatste Nieuws. 6 p. Gedrukt in geel, groen en zwart. Eén vouw ingescheurd. Ook horizontaal gevouwen.
€ 10
* Tarievenlijst met opvallende typografie.
26. LAURIE, T. Werner Getypte en gesigneerde brief aan James B. Pinker, Esq., gedateerd '12th January 1910'. 25,7 x 20,0 cm. 8 regels. Op papier met gedrukt uitgeversmerk. Over de mogelijke publicatie van een boek van de medicus Dr. Max Herz over Nieuw-Zeeland.
€ 30
* 'Dr. Herz's book would be an excellent one for encouraging emigration, and perhaps he can use his influence with the New Zealand Emigration Office to purchase part of the edition'. Thomas Werner Laurie, geboren uit een Schotse vader en een Duitse moeder, publiceerde tussen 1904 en 1944 talloze gedurfde, moderne en/of Grote Wereldboeken. Oscar Wilde, Joseph Conrad, Upton Sinclair, Edward Carpenter, Yeats en noem maar op. Het boek, New Zealand, the Country and the People verscheen bij Laurie in 1912.
27. LEOPOLD e.a., J.H. Letterproef. Sonnega, Regulierenpers, 1987. Ingenaaid met omslag. 24 p. Met de hand gezet uit verschillende letters en gedrukt in grijs, groen en zwart in een oplage van 65 op de pers genummerde exemplaren.
€ 80
* Teksten van J.H. Leopold, K.P. Kavafis en Iosif Brodski. De Regulieren 28/1987. Bijgevoegd: prospectus. Voorts: proefdruk op strookje blauw Japans papier met vezels, waarop enkele malen (in dof zilver, op de verguldpers) de titel en auteur van de Regulierenpers-uitgave van Cheops is gedrukt.
28. LETTERGIETERIJ AMSTERDAM Garamont. Amsterdam, Lettergieterij Amsterdam v.h. N. Tetterode, (circa 1960). Dubbele leporello / in zessen gevouwen affiche (57 x 45 cm). 12 p. Gedrukt in rood, lichtgroen, oker en zwart.
€ 18
* Mooie letterproef. Edele, rustige typografie.
29. LETTERGIETERIJ AMSTERDAM. (SCHOLTE, J.H.) Herdenkingsrede ter herinnering aan Goethe's sterfdag 22 maart 1832. Amsterdam, Lettergieterij Amsterdam, 1932. 26,5 x 19,5 cm. Origineel omslag. (2), 50 p. Fraai gedrukt in grijs en zwart. 1e druk. Mooi exemplaar.
€ 16
* Met zeven gedichten van Goethe, die door Paul Huf werden voorgedragen na de herdenkingsrede. Eerste toepassing van de 'Atlas' als boekletter. Met aanbiedingskaartje van de uitgever.
30. MACMILLAN Macmillan's Cardinal Series of Beautiful Leather Bindings. Londen, Macmillan, (circa 1930). Leporello, naar binnen gevouwen, zodat de 8 pagina's feitelijk 24 bladzijden worden. Gedrukt in blauw en rood op crèmekleurig papier. Enige slijtage op de hoekjes.
€ 10
* Mooie folder voor in heelleer ('écrasé morocco') uitgevoerde (pocket)boekenseries, in prijs uiteenlopend van vijf tot achteneenhalve shilling (5 shilling van toen is tegenwoordig zo'n 15 euro).
31. MARGRIET Da's prachtig hè?... Allemaal voor u!... [Amsterdam], Margriet, (circa 1950). Oblong 18 x 26 cm. 8 p. zonder omslag.
€ 20
* Reclameblaadje met enkele fraaie fotocollage's, geheel uitgevoerd in heliogravure.
32. MEIJER, Chr. KAMPERT & HELM Van Barndesteeg tot Plantage Doklaan. Amsterdam, Kampert & Helm, (1947). 25 x 25 cm. Geniet & met een dik koord. 24 p. Geïllustreerd. Gedrukt in groen en bruin. 1e druk. Exlibris van A.S.A. Struik en stempel van de Ned.Chr. Grafische Bond.
€ 20
* Teksten (geschreven door Chr. Meijer) van de revue ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van drukkerij Kampert & Helm (tegenwoordig Drukkerij Koninklijke Kampert & Helm Rotaform in Lelystad), fraai vormgegeven door J. Brinkman en F. Metten. Met bijgevoegd de Feestliederen (leporello) die bij de viering in het American Hotel gezongen werden, alle vijf op tekst van J.J.C. Brinxma.
33. MOMMAAS Cz., C. Laurens Coster. Tijdschrift toegewijd aan de belangen der boekdrukkunst en aanverwante vakken. Orgaan van en uitgegeven door de Algemeene Nederlandsche Typographische Hoofd-vereeniging. Jaargang 5. Utrecht, C. Mommaas Cz., 1863. 17 x 11 cm. Half kalfsleer met gemarmerde platten en fraai gemarmerde schutbladen. VIII, 312 p. 1e druk. Met op het schutblad geschreven de mededeling: 'Geschenk van J. Moonen, secretaris, aan de Typ. vereeniging "D.E. t'z.V.", Breda'. Lichte slijtage.
€ 45
* Schaars (niet in de KB) en interessant Nederlands typografisch tijdschrift, dat bestaan heeft van 1858-1867. Met talrijke berichten over nieuwigheden (fototypie, luchtverwarming, vloeibare stoomlijm, vrouwelijke letterzetters, 'kooijen en scheenen', 'potasch uit boekweitstroo', geïllustreerde journalen... veel ingezonden stukken, mengelwerk, veelal in de vorm van lange gedichten over het drukkersvak. Ook met interessante prijsberekeningen. De Bredase vereniging van drukkersknechten Door Eendragt t' Zaam Verbonden, opgericht in 1837, was de eerste vakvereniging in Nederland.
34. MOMMAAS Cz., C. Laurens Coster. Tijdschrift toegewijd aan de belangen der boekdrukkunst en aanverwante vakken. Orgaan van en uitgegeven door de Algemeene Nederlandsche Typographische Hoofd-vereeniging. Jaargang 6. Utrecht, C. Mommaas Cz., 1864. 17 x 11 cm. Half kalfsleer met gemarmerde platten en fraai gemarmerde schutbladen. VIII, 312 p. 1e druk. Met op het schutblad geschreven de mededeling: 'Geschenk van J. Moonen, secretaris d.v., aan de Typ. vereeniging "D.E. t'z.V.", Breda. Mei 1899'. Lichte slijtage.
€ 45
* Schaars (niet in de KB) en interessant Nederlands typografisch tijdschrift, dat bestaan heeft van 1858-1867. Met talrijke berichten over nieuwigheden (houtsneden voor drukwerk, drukvilt voor steendrukpersen, over de typografische versiering, de literaire toestand op IJsland, 'Model eener Groningsche letterkast', 'Geschiedkundige bijzonderheden over den Koppermaandag", maar ook veel ingezonden stukken, mengelwerk ('Courantenjongens in een Garibaldipak'), vaak in de vorm van lange gedichten. Interessante prijsberekeningen. Een fascinerend tijdsbeeld van de typografie!
35. MOOR, Christiaan de Postzegelkunst. De vormgeving van de Nederlandse postzegel. Den Haag, PTT, 1960. Linnen met stofomslag in originele eenvoudige schuifhoes. XVI, 300 p. Met erratablaadje en geschenkkaartje van de PTT. 1e druk.
€ 25
* Prachtige uitgave over postzegelvormgeving met stofomslag van S.L. Hartz en vormgeving van Dick Cossee, een zeer gaaf en fris exemplaar, een lust voor het oog!
36. MULTACOGNOVI De steunpilaren onzer samenleving Groningen, Boekhandel ten bate van het Soc. Anarch. Weekblad De Arbeider, 1927. 24,5 x 15,5 cm. 48 p. 1e druk. Rugje wat verkleurd, maar in zeer goede staat.
€ 16
* Origineel omslag met typografische decoratie (à la Fré Cohen). Bijzondere, anarchistische brochure met veel citaten van o.a. Adama van Scheltema, Carry van Bruggen, Carlyle, Constandse, Eisner, Erasmus, Hugo, Jezus, Lhotzky, Multatuli, Shakespeare, Sinclair, Vondel, Wegner, Wells en Wilde. Achterop een geïllustreerde reclame voor Frederik van Eeden-sigaren!
37. NAGEL Catalogue des Éditions Nagel. Printemps 1949. Parijs, Éditions Nagel, 1949. Geniet. 16 p. Omslag met 4 foto's van Jean Reissmann. Gedrukt in rood en bruin. Heel lichte slijtage.
€ 30
* Fraaie avondlijke foto's op buiten- en binnenzijde omslag, stemmig in heliogravure gedrukt.
38. NCR Protection & Advertising for Department Stores. Dayton, OH, National Cash Register Company, 1912 (copyright). Oblong 19 x 25 cm. De voorkant van het omslag is half zo groot als de achterzijde. 28 p. Wat roest en slijtage op de vouwen. Rond rug en bovenkant vooromslag wat verkleuring.
€ 40
* Curieus reclameboekje voor kassabonnen met publiciteit erop gedrukt. Met bijna 270 voorbeelden van bonnetjes, met vier verschillende steunkleuren. Ook met nuttige informatie over de techniek van het printen van kassabonnen.
39. NEDERLANDSCHE BOEKHUIS, Het Geschenken-catalogus 1925. Tilburg / Rotterdam / Weltevreden / Brussel / Antwerpen, Het Nederlandsche Boekhuis, 1925. Geniet. 16 p. Geïllustreerd.
€ 18
* Reclame voor katholiek verantwoorde boeken op allerlei gebied, Meesterwerken van Mgr. Robert Hugh Benson, detectives met zuivere moraal, en 'Hooger dan de Engelsche Conan Doyle staat onze Hollandsche Halliwells'. Met hoofdartikel: 'De strijd tegen het slechte boek'. Een citaat: 'De roman is een geducht strijdmiddel geworden, dat in onzen modernen tijd ontelbare slachtoffers maakt, wonden toebrengt die moeilijk meer heelen, gave zielen besmet, schuldeloozen eenvoud misleidt, de sterkte van het geloof langzaam ondermijnt, de deugd vermoordt en met voorbedachten rade onsterfelijke zielen den doodsteek toebrengt'. Die zit.
40. POLAK DANIËLS, Cath. Dieetkookboek voor lijders aan overgevoeligheidsziekten (allergische aandoeningen). Met medewerking van J. van Niekerk. Amsterdam, Kosmos, (1936). Halflinnen. 76 p. 1e druk. Net exemplaar.
€ 20
* Fraai Schuitema-achtig bandontwerp van H. Voûte.
41. QUERIDO Gesamtkatalog Querido Verlag Amsterdam 1936. Amsterdam, Querido Verlag, 1936. 14 x 9 cm. Geniet. 8 p.
€ 12
* Catalogus van exiluitgaven, leverbaar in twee varianten, de ene met als laatste zin 'Die Bücher sind in jeder Buchhandlung erhältlich', de andere meldt dat de boeken te betrekken zijn bij boekhandel Broese in Utrecht.
42. QUERIDO Gesamtkatalog Querido Verlag Amsterdam 1937. Amsterdam, Querido Verlag, 1937. 14 x 9 cm. Geniet. 8 p. Gedrukt in blauw. Klein vlekje.
€ 12
* Catalogus van exiluitgaven.
43. ROWOHLT Neue Rowohlt-Bücher. Berlijn, Rowohlt, [1930]. Geniet. 8 p. Uitgegeven zonder omslag. 1e druk. Wat verbruind.
€ 15
* Voorop prijkt de eerste druk van Der Mann ohne Eigenschaften van Musil, met foto van de auteur. Mooi vormgegeven, met typografische kadertjes.
44. SAINT-DENIS Colorants pour laques. Parijs, Société anonyme des matières colorantes et produits chimiques de Saint-Denis, 1923. Leporello van karton (8 p.) in linnen band met ingeplakt boekje (8 p.) waarop recepten. Heel lichte gebruikssporen.
€ 40
* Prachtige kleurproef voor laksoorten met 40 diepe en felle kleuren.
45. SIJN, D. van Het merk voor kwaliteitsdrukwerk. Letterproef. Rotterdam, D. van Sijn & Zonen, (circa 1950). Oblong 14 x 21 cm. Garenloos. Aan de randen wat verbruind.
€ 18
* Drukker Van Sijn memoreert in zijn inleiding dat in mei 1940 het gehele bedrijf tot de grond toe afbrandde. Deze letterproef bevat dan ook vrijwel alleen lettertypes die in de mode waren rond 1950. Ook met speciaal voor Van Sijn ontworpen sierinitialen en ornamenten.
46. TINTENKULI Gestatten Sie, dass ich mich vorstelle: Tintenkuli. Hamburg, Tiku, (1929). 6 p. Geïllustreerde reclamefolder met opgeplakte bestelkaart. Zeer gaaf.
€ 20
* Tintenkuli, letterlijk 'inktdrager' was de naam van het bedrijf van Wilhelm Riepe, opgericht in 1928; in de jaren zeventig ging het 'Rotring' heten, en dit is dan ook een reclame voor een heel vroege voorloper van de Rotringpen, ook wel stylograaf genoemd. Met al of niet fictieve reacties van enthousiaste gebruikers, alle gedateerd in 1929, die suggereren dat ook deze reclame uit 1929 is. Zeer amusante folder, die de Tintenkuli sprekend opvoert, geïllustreed met een twintigtal kleine tekeningetjes.
47. TAUCHNITZ The Harvest. Being the Record of One Hundred Years of Publishing 1837-1937. Offered in gratitude to the Friends of the Firm by Bernhard Tauchnitz. Leipzig, Tauchnitz, 1937. 23 x 14 cm. Original stiff golden wrappers. 80 p. Illustrated. 1st edition. Very vulnerable cover a bit worn.
€ 25
* Fascinating testimony of the last years of the famous seller of literature in English on the European continent. With many citations from letters of famous writers, partly in facsimile: Robert Browning, Benjamin Disraeli, John Masefield, Somerset Maugham, R.L. Stevenson, W.M. Thackeray, Mark Twain, H.G. Wells and many others.
48. TREVELYAN, G.M. On the Making of the English Language Brighton, Tony Appleton, 1981. Omslag van bruin machinegeschept Roma-papier. 12 p. Ontworpen door Abe Lerner.
€ 20
* Gedrukt in 110 genummerde exemplaren in rood en zwart op handgeschept papier voor Tony Appleton, een Engelse boekhandelaar en -expert. Met handgeschreven kerstgroet van Appleton.49. UITGEVERSRECLAME Collectie van vier 19e eeuwse reclameblaadjes: Berigt van inteekening op het Spreekwoordenboek der Nederlandsche Taal door P.J. Harrebomée, uit te geven door Kemink en Zoon, Utrecht (1849). 4 p. met inleiding, proeve en intekenformulier. Reisboeken en vele andere boeken (o.a. Tauchnitz-Edition) van boekhandel Louis D. Petit, Amsterdam. Eén velletje geel papier, alleen recto, tweede helft 19e eeuw. Avondspelen bij G.D. Bom, Amsterdam. Eén velletje geel papier, alleen recto, derde kwart 19e eeuw. De nieuwste en beste Nederlandsche Reiskaarten, uitgegeven door Hugo Suringar te Leeuwarden. Eén velletje roze papier, alleen recto, laatste kwart 19e eeuw.
€ 15
50. WILLIAMSON, Hugh Double Crown Club Dinner CLXX. (Benham, Double Crown Club, 1963). 25 x 17 cm. Gevouwen half vel getint Tumba-papier, aan één kant bedrukt in bruin en zwart. Horizontaal gevouwen.
€ 14
* Menu. Eregast was Dr. Robert Birley, de headmaster van Eton. Met op de titelpagina een door Williamson aangepast motief van Fredric Warde.
51. YKELENSTAM, H. Het snijden in hout en linoleum. Alkmaar, Uitgeverij Arti, [1945]. 28 x 21 cm. Halflinnen met kartonnen platten. 56 p. Rijk geïllustreerd. Karton geschaafd. Oorlogspapier vergeeld.
€ 12
* Technische handleiding door de graficus Henk Ykelenstam (1897-1993). Met afbeeldingen van eigen houtsneden, maar ook van veel anderen zoals Dürer, Mankes en Masereel.
52. ZUITHOFF, Ate Kampkweel. (Met lino's van Dirk Verèl en Ate Zuithoff). (Groningen), Christelijke Jeugd Organisatie, 1934. Ingenaaid. 80 p. Gedrukt op de persen van Climax te Haren in een oplage van 250 exemplaren. 1e druk. Gebruikt exemplaar met inscriptie in potlood ('M. Spieker C.J.O.-kamp' en een opsomming van populaire liedjes) op de binnenzijde van het omslag, rug sleets en met vlekken en andere sporen van kampgebruik.
€ 125
* Vrolijke uitgave van het jonge Groningse drietal F.R.A. (August) Henkels, Dirk Verèl en Ate Zuithoff. Niet alleen boordevol bekende kampliederen, maar ook met (somwijlen melige) limericks, nonsensrijmpjes en Groningse volksliederen ('Knoalster Lorelei'), alles artistiek vormgegeven en rijkelijk verlucht met speelse lino's door Verèl en Zuithoff. Een uitgave met bibliofiele pretenties, maar dit exemplaar is ongetwijfeld veelvuldig in een rugzak meegenomen naar jeugdkampen en gehanteerd om het aardappels schillen op te vrolijken. Schaars: slechts 3 exemplaren in de Nederlandse Centrale Catalogus.
53. ZWART, Piet Het boek van PTT. Leiden, Nederlandsche Rotogravure Mij., 1938. Ingenaaid. (2), 50 p. Rijk geïllustreerd. 1e druk. Omslag en eerste pagina's in de hoek wat watervlekkig. Rug beschadigd, hier en daar wat roest. Voorzijde omslag wat verfomfaaid, ezelsoortjes. Een matig exemplaar van dit beroemde boek, maar het binnenwerk is zeer acceptabel.
€ 190
* Fantastisch speels hoogtepunt van de Nieuwe Zakelijkheid van Piet Zwart, vol inventieve kleurige illustraties, met onovertroffen typografie. 25 x 18 cm.
@@@@@
Onze boeken kunnen het beste doorzocht worden op de zoekpagina van de ILAB. Op onze website www.fokas.nl kunt u oude nieuwsbrieven en ook gedrukte catalogi naslaan. Onze website is voorzien van een link naar een aparte plaatjesafdeling, waar een stuk of 400 afbeeldingen te vinden zijn van boeken die we aanbieden (voornamelijk Paulbooks). Als u op onze website een plaatje aanklikt, kunt u per e-mail een vraag stellen over het betreffende boek. Bestellingen vanuit Nederland ontvangen we het liefst per e-mail, dus niet via het bestelsysteem van Abebooks of ZVAB.
Fokas Holthuis & Paul Snijders
Op dit lijstje zijn onze gebruikelijke leveringsvoorwaarden van toepassing.
Naar nieuwsbrief: 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276
Naar:
Index nieuwsbrieven
Naar: Index nieuwsbrieven
























