Nieuwsbrief 313 (14 juli 2009)
Indonesië
1. ALBERTS, A. De Eilanden. Amsterdam, Van Oorschot, 1952. Linnen met (licht gehavend) stofomslag. 152 p. 1e druk. Debuut.
€ 10
2. AMA DJA DAAN De brug. Rotterdam, W.L. & J. Brusse, 1939. Linnen. 380 p. 1e druk. Scheefgelezen, kleine roestvlekjes.
€ 18
* Vuistdikke roman van een plantage op Java. Voorzover wij weten het enige boek van Ama Dja Daan (= J.K. Stoffens). Brusse 885.
3. BRANDT, Willem De wildernis. Amsterdam, Querido, 1962. Garenloos. 48 p. 1e druk.
€ 5
* Gesigneerd door de auteur op de titelpagina.
4. BRANDT, Willem De doodenvallei. Verzen uit het Japansche concentratiekamp Si Ringo Ringo op Sumatra. Typoscript met correcties en zetaanwijzingen, niet van de auteur. 4 bladen doorslagpapier. 34,0 x 22,0 cm. Wat vlekkig en verfomfaaid.
€ 35
* Kopij voor Proloog van januari 1946. Negen gedichten, waarvan het laatste ('Gestranden') niet in het tijdschrift werd opgenomen.
5. BRANDT, Willem Hart van jade. Chinese lyriek. Amsterdam, Querido, 1964. Garenloos. 64 p. 2e druk.
€ 4
* Uit de bibliotheek van de dichter-advocaat Lodi Ali Cohen. Met een opdrachtje van ene 'Franc' op de Franse titel.
6. BRANDT, Willem Ik ben de jeugd. Een gedicht. Den Haag, Van Stockum, 1947. Halflinnen. 16 p. 1e druk. Band watervlekkig. Exlibrisstempelje op schutblad.
€ 10
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur: 'Aan Charlotte Köhler/ in bewondering/ van den/ schrijver/ Willem Brandt/ Sept 47'.
7. BRANDT, Willem Ik ben de jeugd. Een gedicht. Den Haag, Van Stockum, 1947. Halflinnen. 16 p. 1e druk. Band licht verschoten.
€ 10
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur: 'Den Heer K. Lekkerkerker/ van den schrijver/ Willem Brandt/ sept 47'.
8. BROUWERS, Jeroen Bezonken rood. Amsterdam, De Arbeiderspers, (1981). Linnen met stofomslag. 132 p. 1e druk. Keurig exemplaar, ondanks de verschoten rug en slechts de noodzakelijkst mogelijke beruchte schade aan de vouw.
€ 90
* Gesigneerd door de auteur in het jaar van verschijnen: 'Jeroen brouwers/ Zutphen/ 14.XI.81'.
9. CHERIBON De zwarte jager. Avonturen in de wildernissen, wouden en zeeën van Nederlandsch Indië. Amersfoort, A.M. Slothouwer, [1872]. 19 x 12,5 cm. Blind halflinnen. (4), 236 pp. 1e druk. Met twee driekleurige litho's.
€ 25
* Fraai geïllustreerd. Het pseudoniem 'Cheribon' is niet te vinden in de gebruikelijke naslagwerken.

10. (COUPERUS, Louis). COUPERUS, F.E. Het rechtswezen op Sumatra's westkust. Leiden, Somerwil, 1882. Versierd linnen. Kop verguld (prachtband). XVI, 248 p. Stellingen, erratum en uitklapbare kaart meegebonden.
€ 160
* Luxe-exemplaar van de dissertatie van Louis Couperus' broer François Emile ('Frans') Couperus (1857-1910), bovendien met een handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'den HoogEdel Gestrenge Heer/ Mr. Mr. A.E.J. Modderman/ Minister van Justitie/ Met de meeste hoogachting aangeboden/ door den Schrijver'.
A.E.J. Modderman (1838-1885) was minister van Justitie in het conservatief-liberale kabinet-Van Lynden van Sandenburg (1879-1883).
11. DAUM, P.A. Oneffen paden. Drie novellen. Den Haag, D.A. Thieme, 1876. Eenvoudig halflinnen. (2), 206 p. 1e druk. In treurige staat: band versleten, boekblok en band kieren, eerste vier pagina's ruw gerepareerd, vlekkig.
€ 80
* Zeer schaars. Bevat drie in Nederland spelende novellen: 'Fortuinwisselingen', 'Carrière gemaakt' en 'Koorn onder het kaf'.
12. DOUWES DEKKER, E.F.E. Het Tijdschrift Bandoeng, E.F.E. Douwes Dekker, 1911. 8vo. 22 nummers van dit zeldzame tijdschrift: deel I nr. 3 t/m 24, verschenen van 1 oktober 1911 tot en met 15 augustus 1912. Pag. 69-776. Oorspronkelijke omslagen met gewoonlijk 16 advertentiepagina's op dun papier en 32 pagina's tekst. Geniet. 1e druk. Enkele stempels, wat verkleurd.
€ 180
* Dichtbedrukt met politieke en literaire beschouwingen, door de redacteur/uitgever Douwes Dekker, maar ook door Tjipto Mangoekoesoema, Jos van Veen (veelal gericht tegen de R.K. kerk), Shyamaji Krishnavarma, Tekoe Machmoed Ali, Guglielmo Ferrero, Sasradhimedja, Li Hoean-Tsjeng, J.H. François, I. Groneman, Martin Hartmann, Aloys Hivernon, R.M. Soerja di Rana, Philip Mac Pherson, Verner von Heidenstam, Walter Strickland, Frans Berding, Otto Corbach, Johan Koning, en vele anderen. Met een anoniem feuilleton: Masochisme. Een bijdrage tot de psychologie van de Russische revolutie. Bijgevoegd: registers op deel I en II (1911-1912) en aanmeldbriefkaart. Het Tijdschrift verscheen van 1911-1913. Zeer zeldzaam!
13. ENGERS, Adolphe Ardjoena. Indische roman. Amsterdam, L.J. Veen, 1936. 21 x 16 cm. 208 pp. Niet afgesneden. Eerste druk. Orig. linnen. Rug wat gespikkeld, wat roest, maar verder een mooi exemplaar.
€ 20
* Adolphe Engers was één van Nederlands eerste internationale filmacteurs, maar hij heeft ook enkele romans en toneelstukken geschreven.
14. ENGERS, Adolphe Ardjoena. Indische roman. Amsterdam, L.J. Veen, 1936. 21 x 16 cm. Geïllustreerd karton. 208 pp. Niet afgesneden. Eerste druk. Rug ontbreekt, wat slijtage aan de randen.
€ 10
* Adolphe Engers was één van Nederlands eerste internationale filmacteurs, maar hij heeft ook enkele romans en toneelstukken geschreven.
15. FRANÇOIS, J.H. Waar de Gamelan klinkt. Amersfoort, Valkhoff & Co., 1914. 21 x 15 cm. Origineel omslag met Indisch ontwerp van Ella Nieuwenhuis (gamelanspeler in bruin, goud en zwart). Omslagtitel spelt 'Gamelang'. (4), 244 pp. 1e druk. Rug verbruind, omslag aan de randen licht beschadigd, papier aan begin en eind roestig.
€ 20
* Deze roman begint in Den Haag en eindigt in Semarang. Daartussen vindt u een boekhouder die verliefd wordt op een heilssoldate. Altijd boeiend bij François is de precieze en gevoelige wijze waarop het Haagse en het Indische leven beschreven worden, en de figuur van de Indische Nederlander die klem zit tussen de Hollanders en Nederlandsch-Indië.
16. FRIEDERICY, H.J. De raadsman. Als feuilleton verschenen [in 18 afleveringen] in De Courant Het Vaderland. 10 februari 1961 - 3 maart 1961. Gedecoreerd karton.
€ 18
* Huisvlijt van een echte fan, die de losse afleveringen van Friedericy's mooiste roman in een boekje inplakte, compleet met handgeschreven titelpagina en rugtitel.
17. GRESHOFF, Jan Kalender Zonder Dagen. Batavia, De Unie, 1941. Linnen met (deels licht verbruind) stofomslag. Z.p. Gedrukt in blauw en zwart. 1e druk.
€ 45
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de auteur op het voorste schutblad: 'Voor Wijk en Truida,/ die in Indië steeds aanwezig waren,/ (sign.)/ 27 Juni '41'. 365 aforistische fragmenten. Mooi omslagontwerp!
18. HATTA, Mohammed, a.o. Hasil-hasil Konperensi Medja Bundar sebagaimana diterima pada persidangan umum jang kedua terlangsung tanggal 2 nopember 1949 di Ridderzaal di kota 's-Gravenhage - Results of the Round Table Conference. Djakarta, Kolff, 1949. 24 x 15,5 cm. Orig. wrappers. With a folding table and a folding map. 124 pp. In Bahasa Indonesia. 1st edition. Title written on spine. Some browning and foxing.
€ 18
* The Round Table Conference ended November 2, 1949 in the Ridderzaal in Den Haag.
19. HULLEBROECK, Emiel Drie Maleische Liederen. Amsterdam, G. Alsbach, (circa 1920). 31 x 24 cm. 6 pp. incl. omslag. Mooi exemplaar.
€ 12
* Naar Maleise teksten van Sumatra. Fraai vormgegeven omslag.

20. INDONESIA Beberapa hal mengenai kewarganegaraan. Inspektorat Djenderal Tertorial dan Perlawanan Rakjat, Djakarta, [1959]. Original wrappers. (2), 158, (4) p. With two folding tables at the end of the book. Cover a bit discoloured, inscription on title page.
€ 15
21. INDONESIA Lahirnja Konsepsi Asimilasi. Panitia Penjuluhan Asimilasi Pusat, Jakarta, [1962]. Original wrappers. 26 p. Third edition. Fine copy.
€ 12
22. JONCKBLOET, G. Uit Nederland en Insulinde. Letterkundige causerieën. 1e (&) 2e bundel. Amsterdam, C.L. van Langenhuysen, 1893. Versleten halfleren band. (4), 244; (4), 232 p. 1e druk. Meegebonden van dezelfde auteur: Multatuli. Amsterdam, C.L. van Langenhuysen, 1894. (6), 112 p. 1e druk. Wat roest. Naam vorige eigenaar. Enkele correcties in inkt en potlood.
€ 16
* De letterkundige causerieën in het eerste deel gaan over J.A. Alberdingk Thijm, Beets, Potgieter en Multatuli, maar ook over Van Eeden (Grassprietjes kon niet op waardering van de eerwaarde hulppastoor rekenen, maar Ellen is diep, rijk en schoon). Deel twee behandelt onder meer Ten Kate, Vosmaer, Pol de Mont, Hélène Swarth en C. van Nievelt, maar ook Flaubert, Zola en Dumas.
23. KLEIJNTJENS S.J., J. Atlas der R.K. Missie in Nederlandsch Oost- en West-Indië Maastricht, Firma Van Aelst, 1928. 26,5 x 17 cm. Orig. omslag. 32 p. Ezelsoor, vlekjes, maar een redelijk exemplaar.
€ 20
* Fraaie atlas in kleuren.
24. LEZER, Leo Cantinevertelllingen. Humor en tragiek uit het oude K.N.I.L. Den Haag, Uitgeverij L.A. Lezer, 1950. Halflinnen met stofomslag. 224 p. Fris exemplaar.
€ 10
* Onderhoudende herinneringen.
25. LIEM TWAN DJIE Ilmu ekonomi perusahaan dalam rangka politik ekonomi terpimpin. Pidato. Malang, Universitas Airlangga, 1960. Original wrappers. 24 p. Inauguration.
€ 12
26. LOOS-HAAXMAN, J. de Verlaat rapport Indië. Drie eeuwen westerse schilders, tekenaars, grafici, zilversmeden en kunstnijveren in Nederlands-Indië. Den Haag, Mouton, 1968. Linnen met stofomslag. 230 p. Met 4 kleuren- en 101 zwartwitplaten. 1e druk.
€ 22
27. MAHIEU, Vincent Tjies. Bandung/Amsterdam, Gambir, [1956]. Gedecoreerd karton. 168 p. 1e druk. Platten enigzins vlekkerig.
€ 15
28. MAHIEU, Vincent Tjies. Bandung/Amsterdam, Gambir, [1956]. Ingenaaid met stofomslag. 168 p. 1e druk. Omslag mist enkele happen en is gerepareerd.
€ 22
* Het mooie stofomslag hebben wij niet eerder gezien! Een exemplaar zonder omslag is leverbaar voor € 10.
29. MANDERS, Jo De Boedjang-club. Delische roman Den Haag, Leopold, 1933. Gedecoreerd linnen. 168 p. 1e druk. Contemporain opdrachtje op de Franse titel (niet van auteur).
€ 16
* Roman over ongetrouwde Europeanen op een plantage in Deli, omstreeks 1930. Decoratieve art deco-band.
30. MENU Kraton-Diner 24 Januari 1884. Eén eenzijdig bedrukt stevig vel papier. 26,1 x 20,5 cm. Tekening van W. Staring jr. in zwart met elf-gangenmenu in goud gedrukt. Wat roestig.
€ 25
* Dit diner werd gehouden ter gelegenheid van de Nederlandse verovering van de Kraton van Atjeh, tien jaar eerder.
31. METZ, Th. Java - Sumatra - Bali. Über Kolonialpolitik im tropischen Holland. Leipzig, Deutsche Wissenschaftliche Buchhandlung, 1932. Ingenaaid met stofomslag. 80 p. Met foto's. 1e druk. Omslag aan randen licht gerafeld, sneden hebben heel lichte roest.
€ 25
* Indrukwekkend tristes tropiques-achtig stofomslag.

32. MOELJONO, J. 'Het merg is voos en weggevroren' (beginregel). Handschrift in inkt, 5 eenzijdig beschreven bladen kwetsbaar roze papier, gedateerd '8/4/'47' en gesigneerd. 21,0 x 15,0 cm. Enkele regels doorgestreept. Een paar notities in potlood. Aan de randen licht beschadigd.
€ 25
* Zes gedichten van de jonge (*1925) Indonesische dichter.
33. NYÉSSEN, D.J.H. Somatical investigation of the Javanese. 1929. With 4 tables, 130 pictures and 2 maps. (Bandung), Anthropological Laboratory of Java, 1929. 24 x 17 cm. Cloth. X, 120, (64) p. Some tipped-in photographical illustrations and 42 plates with multiple pictures. 3 appendixes, including one stating length of head versus height of the nose. 1st edition. Cover partly browned, some foxing.
€ 15
* Partly in English, partly in Dutch. Fascinating study.
34. PERRON (samenst), E. du De muze van Jan Companjie. Een overzichtelike verzameling van Nederlands-Oostindiese belletrie uit de Companjiestijd (1600-1700). Geïllustreerd met reprodukties van oude gravuren en portretten, en met tekeningen van Thomas Nix. Bandoeng/ Leiden, Nix/ Burgersdijk & Niermans, 1939. Linnen. (8), 160 p. 1e druk. Met errata. Rugbelettering geschaafd. Exlibris van Jo Nas (gemengde techniek: aquarel, stempel en boekdruk, genummerd en gesigneerd door Karel Thole).
€ 30
* Batten/Stols 61.
35. PERRON (samenst), E. du De muze van Jan Companjie. Een overzichtelike verzameling van Nederlands-Oostindiese belletrie uit de Companjiestijd (1600-1700). Geïllustreerd met reprodukties van oude gravures en portretten, en met tekeningen van Thomas Nix. Bandoeng, Nix, 1948. Linnen met stofomslag (ontwerp Thomas Nix). 220 p. 2e, herziene en vermeerderde druk.
€ 20
36. (PERRON, E. du) VEENSTRA, J.H.W. Multatuli als lotgenoot van Du Perron. Utrecht, Reflex, 1979. Linnen met stofomslag. 64 p. 1e druk. Omslag verschoten op rug.
€ 30
* Eén van de tien luxe-exemplaren, gedrukt op 120-grams Florence en gebonden in linnen. Ingenaaid exemplaar is gratis bij een bestelling!
37. (PERRON, E. du). BULHOF, Francis Over Het land van herkomst van E. du Perron. Amsterdam, W.U., 1980. Garenloos. 88 p. 1e druk.
€ 5
38. (PERRON, E. du) Themanummer Kritiek en Opbouw. Algemeen en onafhankelijk Indisch tijdschrift. Jrg. 3, afl. 13 (16 augustus 1940). (20) p. Omslag beschadigd en bijna los.
€ 50
* Zeer zeldzame tijdschriftaflevering met bijdragen van Rob Nieuwenhuys, Ben Vuyk, e.a. 'Kritiek en Opbouw was een eens in de veertien dagen verschijnend oppositieblad dat als een soort uitlaatklep fungeerde voor een groep van andersdenkende Nederlanders en Indonesiërs die zich beklemd en onvrij voelden onder het autoritaire regeringssysteem.' (Rob Nieuwenhuys, Oost-Indische spiegel)
39. PERRON, E. du Indies memorandum. Amsterdam, De Bezige Bij, 1946. Halflinnen met stofomslag. 1e druk. 324 p. Naam op schutblad. Klein hapje uit stofomslag op de rug.
€ 15
* Het Zwarte Schaap 2. Batten/Stols 53.
40. PERRON, E. du Het land van herkomst. Amsterdam, Querido, 1935. Linnen met stofomslag (!). 496 p. 1e druk. Omslag aan randen minimaal gerafeld. Rug verbruind.
€ 180
* Met het écht zeldzame stofomslag! De voorzijde van het omslag wordt opgesierd door een illustratie van Alexandre Alexeïeff. Het vel 'verbeteringen' is los bijgevoegd.Batten/Stols 24.
41. PERRON, E. du Het land van herkomst. Amsterdam, Querido, 1935. Linnen. 496 p. 2e druk (= 2e oplage van de 1e druk).
€ 15
* Zowel leverbaar in bruin als in rood linnen. Batten/Stols 24.
42. PERRON, E. du P.P.C. Brief aan een Indonesiër. (Den Haag, Vliegend Verzet, 1945). Geniet. 12 p. Oplage 500 exemplaren. 1e druk.
€ 15
* Vliegend Verzet 3. Batten/Stols 52
43. PERRON, E. du P.P.C. Brief aan een Indonesiër. (Den Haag, Vliegend Verzet, 1945). Geniet. 12 p. Oplage 500 exemplaren. 1e druk.
€ 22
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van Fred Batten: 'voor Lies, deze/ brief naar mijn/ hart,/ je/ Fred./ 3.11.45'. Vliegend Verzet 3. Batten/Stols 52
44. PERRON, E. du Scheepsjournaal van Arthur Ducroo. Amsterdam, Veen, [1943]. Halflinnen met stofomslag. [Oplage 1500 exemplaren]. 132 p. 1e druk. Naam op schutblad.
€ 15
* Batten/Stols 48. De Jong 657.
45. PERRON, E. du Scheepsjournaal van Arthur Ducroo. Amsterdam, Veen, [1943]. Halflinnen. [Oplage 1500 exemplaren]. 132 p. 1e druk.
€ 22
* Met een fraai exlibris in gemengde techniek door Karel Thole, door hem genummerd en gesigneerd. Batten/Stols 48. De Jong 657.
46. PERRON, E. du Scheepsjournaal van Arthur Ducroo. Amsterdam, Veen, [1943]. Halflinnen met (licht gehavend) stofomslag. [Oplage 1500 exemplaren]. 132 p. 1e druk.
€ 32
* Exemplaar met handgeschreven opdracht van Fred Batten aan Rob Nieuwenhuys: 'voor Robby,/ -remeber Eddy-/ Freddy./ A'dam,/ 23/24 III.46'. Nieuwenhuys schreef in de rechterbovenhoek van de Franse titel in potlood zijn naam en 'een gedenkwaardige/ nacht met gesprek/ over Eddy'. Batten/Stols 48. De Jong 657.
47. POS, Mary Werkelijkheid op Bali. Den Haag, W. van Hoeve, [1947]. Karton. 96 p. Illustraties van Martha Eland. Met gevlekt en doormidden gescheurd stofomslag.
€ 12
* Exemplaar met handgeschreven, gesigneerde opdracht van de schrijfster: 'Mary Pos/ De Heerlijkheid van heel dit leven/ Is niet ontvangen, maar zich géven!/ (Voorhoeve)/ 20 Maart 1953'.
48. POUTSMA, I.S.Th. Correspondentie met prof. A.J. Wensinck e.a. Twee brieven (1937) van de islamoloog Wensinck aan controleur Binnenlands Bestuur (in Koetaradja) Poutsma, twee brieven (1937-39) van Poutsma aan Wensinck, een doorslag van een brief van Poutsma uit 1965, een blanco vel briefpapier van het KNIL, een brief van De Telegraaf over gepubliceerde artikelen aan Poutsma (1936), een doorslag van een brief van de Koninklijke Landmacht, Gravendienst, aan Poutsma (1950) en een visitekaartje met opdracht van de journalist C.W. Wormser.
€ 28
* Onder andere over Snouck Hurgronje, van wie zowel Poutsma als Wensinck een leerling was geweest.
49. ROBINSON, Tjalie Twee getypte brieven, een getypte briefkaart en een handgeschreven briefkaart aan Peter Hondius van Herwerden. 29,3 x 20,6 cm, 8,9 x 13,7 cm, 26,3 x 20,1 cm resp. 8,9 x 13,7 cm. Alleen recto. Gesigneerd 'Tjalie' en gedateerd 'Den Haag, 18 Oktober 1958', '[poststempel:] 15-XI-1958', 'Den Haag, 2 December 1958' en 'Haag, 9 Jan. 1959'. 32, resp. 8, 14 en 12 regels tekst. Eerste brief wat gemaltraiteerd.
€ 350
* Interessante brieven van de schrijver en journalist Tjalie Robinson (pseudoniem van Jan Boon, 1911-1974), oprichter van het 'Indisch tijdschrift' Tong-Tong en spreekbuis van zijn generatie. Geadresseerde had Robinson een lijst met adressen en een bijdrage voor diens tijdschrift Tong-Tong gestuurd. In de brief van 18 oktober 1958 is Robinson Dolf [Verspoor] 'erg dankbaar dat ze mij U hebben aangebracht, want de naam Hondius van Herwerden is op loffelijke wijze aan het beste deel van Indië's historie verbonden'. Robinson schrijft dat hij voor een genealogie van Indië gegevens verzameld en hoopt veel hulp te krijgen. Op enthousiaste wijze beschrijft hij een aantal voetballers op een 'sublieme foto van een heel oud Vios-elftal': 'Machtig! Andere machtige figuur op die foto: midvoor Bajetto (later generaal). Andere machtige figuur.... Hondius van Herwerden!! Naaaa! Welke Hondius is dat! Was U-zelf vijftig jaar geleden linksbuiten bij Vios? Of Papa? Of Oom?' Aan het slot spijt het Robinson dat hij het zo druk heeft: 'Jammer dat ik zoveel te doen heb, dat ik niet langer kan ngobrol [= babbelen] in deze brief'. De briefkaart van 15 november 1958 is ernstiger van toon: 'Zit in razende moeilijkheden. Kom er wel uit'. Hij verzoekt geadresseerde 'z.s.m. de foto met al die Herwerdens op een rij' te sturen. 'Hoop dat je dit lezen kunt. Schrijf in trein. Saluut!' In de brief van 2 december 1958 dankt Robinson voor zijn 'opbouwende critiek', maar moet hij Hondius ook teleurstellen: 'de drukker [ziet] geen kans nieuwe copy alsnog te plaatsen (zodat dus de Slauerhoff-bijdrage tot mijn enorme spijt moet vervallen). Bezorgd over zichzelf besluit hij: 'werk me aardig over de graat [...] Hoop het nieuwe jaar nog te beleven en eindig maar met duizend hopen en wassalam!' Robinson schrijft in de briefkaart van 9 januari 1959, ten slotte, 'erg zuinig op goede vrienden' te zijn, en zeker op Hondius. 'Van Slauerhoff spijt het mezelf meer dan ik zeggen kan.'
50. ROUFFAER, G.P. Catalogus der land- en zeekaarten toebehoorende aan het Koninklijk Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Nederlandsch-Indië. Den Haag, Martinus Nijhoff, 1898. 8vo. Orig. wrappers. 86 pp. Uncut. First Edition. Backstrip reinforced with a strip of brown paper adhesive. Delicate paper cover a bit chipped and darkened.
€ 16
* Catalogue of land and sea maps in the collection of the KITLV.
51. SALOMONSON, Herman De reis zonder einde. Roman. Amsterdam, Veen, 1937. 21 x 15 cm. Linnen. 228 p. 1e druk. Scheefgelezen.
€ 20
* Een roman die deels in Den Haag speelt, met veel herkenbare plaatsen, deels op Sumatra, in het jaar 1926. Aardig zijn de vele letterlijk geciteerde brieven, de reproducties van overlijdensadvertenties en ‘fotokopieën’ van correspondentie, die in de roman zijn afgedrukt. Daardoor is dit boek verwant aan de ‘dossier-roman’, een genre dat tot in de perfectie werd uitgebouwd door Dennis Wheatley.
52. SCHEPPER, J.M.J. De oorlog als natuurlijk Verschijnsel en als geestelijk probleem. Overdruk van 'De Fakkel' maart, april en mei 1941. Batavia, 1941. 3 overdrukken uit het Nederlands-Indische tijdschrift De fakkel in handen van allen, die deel hebben aan het Nederlandsche cultuur- en geestesleven (dat verscheen van november 1940 tot begin 1942) in aparte omslagen. 24 x 18 cm. 3 x 20 p. Ongepagineerd. Wat vlekjes en nietjesroest. Randen omslag rafelig.
€ 25
53. SCHEPPER, J.M.J. Het vonnis in de P.N.I.-zaak. Batavia, De Unie, [1931]. Vereeniging tot Bevordering van de Maatschappelijke en Staatkundige Ontwikkeling van Nederlandsch-Indië. Geniet. 24 p. 1e druk. Wat roest en een spoortje insectenvraat aan de rand.
€ 15
* Over het proces tegen de leiders van de Partai Nasional Indonesia, ir. Soekarno en anderen.
54. SCHORER, Jhr. G.L., Vice-Admiraal b.d. De Nederlandsche zeemacht. Waarom heeft Nederland een zeemacht noodig? Aan welke eischen moet deze voldoen? Maastricht, A.A.M. Stols / Bruno Cassirer, 1935. 25 x 16 cm. Oorspronkelijk omslag. 72 p. Met uitklapkaart van Oost-Azië en de Stille Oceaan. Eerste druk. Papier wat verbruind, kleine ezelsoortjes.
€ 12
* Schorer bepleit een sterke vloot in Nederlandsch Indië, en waarschuwt voor de dreiging van Japan. Van Dijk 358.
55. SCHWENCKE, G. Inwoners van Malang. Strooibiljet. Eénzijdig bedrukt vel krantenpapier. 40,5 x 13,0 cm. 'Gedateerd Malang, 8 Maart 1942'. Slordig gedrukt. Gevouwen, scheurtjes.
€ 30
* Navrante oproep om de orde te bewaren, tegen het verspreiden van geruchten en tegen zenuwachtig gedrag. 'Het bovenstaande blijft geheel van kracht wanneer de vijand erin zou slagen Malang te bezetten. Wij hopen dat dit lot ons bespaard zal mogen blijven.' Nog diezelfde dag, 8 maart, zou het Nederlandse leger zich overgeven.
56. SIBBELEE, D.J. Katjoeng Poetih's Thuisreis. Amsterdam, Van Holkema & Warendorf, 1933. 21 x 16 cm. Band en illustraties Rie Reinderhoff. 176 p. 1e druk. Zeer fraai exemplaar, als nieuw!
€ 22
* Over de zeereis naar Nederland van een Indische jongen.
57. SMELIK, J.C. e.a. A.J. Duymaer van Twist. Gouverneur-generaal van Nederlands-Indië (1851-1856). (Zutphen/ Deventer), Walburg Pers/ Historisch Museum Deventer, (2007). 28 x 22 cm. Ingenaaid met flappen. 128 p. Rijk geïllustreerd. 1e druk.
€ 12
* Interessant boek over de meest gewraakte persoon in de boeken van Multatuli.
58. SPRANG, Alfred van Gesigneerde foto, briefje en handtekening. Blad uit multomap met daarop geplakt een kleine gesigneerde foto (een jonge Van Sprang met helm en een uniform als War Correspondent), een losse handtekening en een getypte, gesigneerde brief uit 1958; ook met enkele krantenknipsels.
€ 25
* Alfred van Sprang (1917-1960) schreef diverse oorlogsreportages; zijn bekendste boek is Wij werden geroepen over de politiële acties in Indonesië.
59. SPRUIT, Ruud Artists on Bali. W.O.J. Nieuwenkamp, Rudolf Bonnet, Walter Spies, Willem Hofker, A.J. Le Mayeur, Arie Smit. Amsterdam / Kuala Lumpur, The Pepin Press, (1995). Linnen met stofomslag. 128 p. Met veel prachtige kleurenreproducties. 1e druk. Mooi exemplaar.
€ 30
60. STUDENTENALMANAK Bataviasche Studenten Almanak voor het jaar 1931. (&) 1932. Eerste en tweede jaargang. (Batavia), Bataviaasch Studentencorps, (1931, 1932). Gedecoreerd linnen. (4), 310, XXIV; 300 p. Geïllustreerd met foto's en vignetten. Lichte beschadigingen en enige insectenvraat.
€ 50
* Geheel ingericht volgens het Nederlandse model voor studentenalmanakken. Met lijsten van alle studenten. Enkele fraaie illustraties in kleur.

61. VUYK, Beb Gerucht en geweld. Amsterdam, Querido, 1959. Karton met stofomslag (ontwerp Theo Kurpershoek). 116 p. 1e druk. Rug omslag wat verbruind.
€ 9
62. WALL, Constant van de Maleische liederen. Opus 6. Voor een zangstem met pianobegeleiding. 30 x 22,5 cm. Origineel omslag. Derde oplage. 26 pp. Geheel los. Notities in de muziek.
€ 12
* Zes liederen met inleiding door de componist. Fraai vormgegeven omslag beschadigd.
63. WELFARE, Wimpie De eerste stap in Indië. Batavia, Hoofdkwartier Adjudant Generaal Dienst Welfare, (waarschijnlijk 1946). 15 x 11 cm. Origineel geïllustreerd omslag. 16 p. Geïllustreerd. Met een kaart van Batavia (Jakarta). 1e druk. Wat vlekjes.
€ 20
* Voorlichtingsboekje over het leven in Nederlands-Indië voor pas aangekomen Nederlandse militairen. Schaars, amusant boekje!
64. WERMESKERKEN, Henri van Originele foto van de latere schrijver als 16-jarige, samen met zijn moeder en zijn broer Maurits. Foto (13,5 x 8,5 cm) uit iets groter formaat gesneden. Eronder is geschreven 'zaaiende het zaad...' en op de achterzijde in andere handschriften 'Henri van Wermeskerken 16 ja/ Maurits van Wermeskerken 12 ja/ April 1898'. Bijgevoegd zijn enkele krantenknipsels met betrekking tot het overlijden van de auteur.
€ 35
* Henri van Wermeskerken (1882-1937) schreef verschillende tropenromans, zoals Tropenadel en Suikerfreule. Zijn op deze foto afgebeelde moeder was overigens ook schrijfster; onder de naam Johanna van Woude schreef ze het populaire Hollandsch Binnenhuisje.
uy
Onze boeken kunnen het beste doorzocht worden op de zoekpagina van de ILAB. Op onze website www.fokas.nl kunt u oude nieuwsbrieven en ook gedrukte catalogi naslaan. Onze website is voorzien van een link naar een aparte plaatjesafdeling, waar een stuk of 400 afbeeldingen te vinden zijn van boeken die we aanbieden (nog voornamelijk Paulbooks). Als u op onze website een plaatje aanklikt, kunt u per e-mail een vraag stellen over het betreffende boek. Bestellingen vanuit Nederland ontvangen we het liefst per e-mail, dus niet via het bestelsysteem van Abebooks of ZVAB.
Fokas Holthuis & Paul Snijders
Op dit lijstje zijn onze gebruikelijke leveringsvoorwaarden van toepassing.
Naar nieuwsbrief: 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304
Naar:
Index nieuwsbrieven
Naar: Index nieuwsbrieven