Nieuwsbrief 331 (19 november 2009)
Vertaald in het Nederlands
(& Salamander)
Op 26 november wordt de maandelijkse Boekensalon van de Universiteit van Amsterdam gewijd aan de Salamander-reeks in het Museumcafé, Oude Turfmarkt 129 in Amsterdam, van 17.00-19.30 uur. De toegang is gratis, maar men wordt gevraagd zich van tevoren op te geven (receptie-otm@uva.nl). Sprekers zijn onder meer de ontwerpers Toni Mulder en Ron van Roon.
Hieronder een collectie uitgeversreclame voor de Salamander.
(nummer 1)
1. SALAMANDER Collectie reclamemateriaal voor de Salamander-reeks. 55 verschillende, circa 1935-1987. Verschillende formaten. Enkele exemplaren met ponsgaatjes.
€ 125
* 15 uit de jaren '30 (waaronder Het Salamanderboek (1938), 4 uit de jaren '40, 13 uit de jaren '50, 11 uit de jaren '60, 4 van 1970-1987, 6 nummers van het tijdschrift Salamandernieuws (1960-1961), 2 folders over de Reuzensalamander (ca. 1951, met bladwijzer) + 5 krantenknipsels (vóór 1960). We hebben ook een flink aantal duplicaten beschikbaar.
2. SALAMANDER Het Salamanderboekje. Uitgegeven ter gelegenheid van het verschijnen van de HONDERDSTE Salamander. 1952. Amsterdam, Querido, 1952. Geniet, achteromslag met extra flap. 32 p. Geïllustreerd. 1e druk.
€ 12
* Reclameboekje. Bijgevoegd twee reclamefolders voor de Salamanderreeks uit 1959: Zelfs als u thuis blijft... en Altijd wat anders... Twee geïllustreerde kleine folders met elk 8 pagina's.
Vertaald in het Nederlands
3. ANDRIAN, Leopold (vertaald door Albert VERWEY en Stefan GEORGE) De tuin van de openbaring. Vertaald door Albert Verwey en Stefan George. Amsterdam, (Astèr), 1984. Verguld roodbruin halfmarokijn met platten overtrokken met Japans papier (Binderij Phoenix). (4), 52 p. Gezet uit de Spectrum en gedrukt door Geuze naar typografische aanwijzingen van Ger Kleis in een oplage van 125 genummerde exemplaren.
€ 140
* Met prospectus en een door Ben Hosman gesigneerd begeleidingsbriefje. Astèr 2. We hebben van de Astèr-reeks ook minder luxe edities in huis.
4. ANKER LARSEN, Johannes Koning Lear op klompen. Uit het Deensch vertaald door G.J. Risselada-Garrer. Amsterdam, Uitgeversmaatschappij Elsevier, 1933. Linnen met stofomslag. (4), 304 p. 1e druk. Wonderbaarlijk mooi exemplaar met fraaie bandtekening en stofomslag in rood en zwart op wit met portret van de auteur (hoekje licht beschadigd).
€ 30
* Roman over toneel en toneelspelers (Anker Larsen, in zijn tijd een immens populaire, naar het mystieke neigende auteur, was zelf ook acteur en regisseur). Vertaling van Kong Lear fra Svendborg (1932).
5. BARBEY D'AUREVILLY, J. Een goddeloze maaltijd. Vertaling Marcel Obiak. Antwerpen / Amsterdam, Het Noordnederlands Boekbedrijf, 1971. Garenloos (eerste bladzijden laten los). 96 p. Fraai omslag van Patrick Conrad. 1e druk. Band met lichte gebruikssporen.
€ 8
6. BERGH, S.J. van den Uitheemsche bloemen. Vertalingen en navolgingen in poezy. Utrecht, C. van der Post jr., 1839. Karton. (8), 136 p. 1e druk. Band gevlekt en wat beschadigd.
€ 40
* Vertalingen van Alphonse de Lamartine, Victor Hugo, Lord Byron, Thomas Moore, Johann Gabriel Seidl, Amable Tastu, Anastasius Grün, Walter Scott, Alfred de Vigny, Graaf Friedrich Leopold zu Stolberg-Stolberg, Gottlieb Konrad Pfeffel en J.J.L. ten Kate ('To Elvire', ook in het oorspronkelijk Engels van Ten Kate afgedrukt). Opvallende typografische vignetten.
7. BIERCE, Ambrose Het voorval op de Owl Creek brug. [Amsterdam], Bayard Pers, 1945. Ingenaaid met stofomslag. 34 p. Vertaling en inleiding Jan Spierdijk. Illustraties naar houtgravures van A. Pijpers. Opvallende typografie van Johan van Eikeren. 1e druk. Inliggend een handgeschreven bespreking (28 regels) van Nico Wijnen.
€ 10
* Uitgegeven op de drempel van de vrede, in april 1945. De Jong 85.
8. DONNE, John. (EIJKELBOOM, Jan) Tien liefdesgedichten en drie preken. Amsterdam, G.A. van Oorschot, 1957. Linnen met stofomslag. 56 p. 1e druk. Mooi exemplaar, stofomslag wat verkleurd en met een klein scheurtje.
€ 12
* Vertaald door Jan Eijkelboom.
9. DOWSON, Ernest Tien gedichten. (Vertaald door o.a. Jan Campert, Han G. Hoekstra, H.W.J.M. Keuls, Jan Spierdijk en Albert Verwey). Amsterdam, Regulierenpers, 1990. Garenloos met omslag. (2), 46 p. Paar vouwtjes in omslag.
€ 8
* Geprint en gefotokopieerd in 100 exemplaren, maar het ziet er mooi uit. Met enkele bijvoegseltjes.
10. ÉPINE, Ernest L', & Alphonse DAUDET 't Laatste ideaal. Tooneelspel in één bedrijf naar het Fransch, 'La dernière idole'. Amsterdam, Theod. Bom, 1882. Eenvoudig halflinnen bibliotheekbandje. 36 p. 1e druk. Geen stempels e.d.
€ 15
* Vertaald door H.P. Boudier (1850-1927). La dernière idole verscheen voor het eerst in 1862.
11. HOMERUS Vertellingen van Homerus uit het Engelsch van Rev. Alfred J. Church, M.A., vertaald door Dr.A.E. Beuzekamp, Conrector aan het Gymnasium te Sneek. Sneek, H. Pijttersen Tz., 1884. Verguld linnen. (12), 242 p. Met 24 platen naar tekeningen van John Flaxman. 1e druk. Rug verbleekt, felrode band heeft een paar vlekjes. Exlibris en naamstempel van François HaverSchmidt Jr. Mooi boek!
€ 25
* Samenvatting in proza van de verhalen van Homerus. Opvallende weergave in geel en oranje op een zwarte achtergrond van de classicistische tekeningen van Flaxman.

12. HUGO, Victor Lyrische Poëzy verzameld en vertolkt door J.J.L. ten Kate. Premie tot Het Nieuws van den Dag, Jaargang 1881. Amsterdam, G.L. Funke, 1881. Groen linnen. VIII, 288 p. 1e druk. Naam op schutblad. Afgezien van wat roest een mooi exemplaar. Alle bladzijden omkaderd.
€ 14
* Gedichten uit de gehele, zestig jaar omspannende dichterscarrière van Victor Hugo.
13. ISTRATI, Panait Codine. Uit Adriaan Zograffi's jongensjaren. Vertaling van A.M. de Jong. Amsterdam, Kosmos, [1927]. Linnen met zeer fraai stofomslag (ontwerp G. van Raemdonck). 188 p. 1e druk. Omslag verbruind, te ruim voor het boek. Linnen hier en daar geschaafd. Prijsje in rood potlood op schutblad.
€ 18
* De briljante Roemeense verteller Istrati (1884-1935) was ook in Nederland populair in de jaren twintig en dertig, dankzij het enthousiasme van A.M. de Jong.

14. ISTRATI, Panait Het leven in. Ingeleid en uit het fransch vertaald door Dr. Arn. Saalborn. Amsterdam, Meulenhoff - De Gids, [1937]. 180 p. Niet afgesneden. Rug en achteromslag wat verkleurd, maar een aantrekkelijk boekje, met de Cochin-letter gedrukt op mooi wit gevergeerd papier. 1e druk.
€ 15
* Uit de aantrekkelijke serie 'Zilveren Wiekslagen'. Vertaling van 'Mes départs' met een inleiding van Arnold Saalborn. Fraaie omslagtekening (signatuur: Miranda) gedrukt in bruin en zilver. 3 in de NCC, niet in de KB.

15. ISTRATI, Panait Kyra Kyralina. De vertellingen van Adriaan Zograffi. Vertaling van A.M. de Jong. Amsterdam, Kosmos, [1929]. Linnen met zeer fraai stofomslag (ontwerp G. van Raemdonck). 216 p. 1e druk. Omslag verbruind, te ruim voor het boek; gekreukt en op de rug beschadigd.
€ 18
* Dit is Istrati's eerste boek, gepubliceerd in 1924.
16. ISTRATI, Panait Leven en sterven van Oom Anghel. De vertellingen van Adriaan Zograffi. Vertaling van A.M. de Jong. Amsterdam, Kosmos, [1935]. Linnen. 228 p. 2e druk. Scheefgelezen, rug verkleurd en heel licht beschadigd.
€ 10
* Met portret van de schrijver en inleiding door A.M. de Jong.
17. JACKSON, J.A., & Helen M. SALISBURY Hoe beheersen wij onze zenuwen? Een inleiding tot zielsgeneeswijze. Rotterdam, Brusse, 1928. Linnen met art-deco-bandtekening van J.B. Heukelom: geel op blauw linnen. XII, 364 p. 2e druk. Rug verkleurd.
€ 8
* Vertaling door Dr. J. Ornstein-Hofiën. Catalogus Brusse 482 a.

18. JEAN PAUL Beelden en gedachten. Nieuwe verzameling. Schoonhoven, S.E. van Nooten, 1844. Halfleer. (8), 176 p. 1e druk. Bandje licht beschadigd, wat roestvlekjes, stempel op schutblad.
€ 28
* Met de eerdere verzameling is bedoeld de bloemlezing Gedachten samengesteld door J.A. Weiland uit 1820. 'Aan het menschelijk leven zijn van voren en van achteren, even als aan de boeken, twee witte schutbladen - kindschheid en ouderdom.' (198).
19. KAZANTZAKI, Nikolai Toda-raba. Uit het Fransch vertaald door Simon Koster. Bandontwerp Luc Kisjes. Amsterdam, Wereldbibliotheek, 1933. Gedecoreerd linnen. 256 p. 1e druk.
€ 10
* Oorspronkelijk in het Frans geschreven roman, waarvan de stof geleverd werd door een Russische reis van de op Kreta geboren auteur. Fraaie bandtekening met Lenin in felrood op zwart.

20. LAGERKVIST, Pär De beul. Uit het Zweeds vertaald door N. Boelen-Ranneft. Arnhem, Van Loghum Slaterus, 1935. Linnen. 52 p. Met houtgravures van Fokko Mees. 1e druk. Wat vlekjes op de band.
€ 12
* Een beroemd werk, waarvan de Nederlandse toneelvoorstelling (geregisseerd door August Defresne en Albert van Dalsum) in 1935 felle agitatie door de NSB opriep. Tenslotte werd het stuk door de minister van Binnenlandse zaken verboden.
21. LAVRENEF, Boris Russische vrouwen nu. De Eén en veertigste (&) Verhaal van een eenvoudige kwestie. Vertaald en ingeleid door Dr. A. Saalborn. Amsterdam, Meulenhoff, [1935]. Linnen met stofomslag (ontwerp Jan Wiegman). 184 p. Gedrukt in rood en zwart. 1e druk. Omslag aan de randen licht beschadigd. Fiks exlibris.
€ 16
* Opvallend zilver en grijsblauw omslag omvat zeer gave groflinnen band eveneens volgens ontwerp van Wiegman. Serie Zilveren Wiekslagen.

22. MALLARMÉ, Stéphane Gedichten. Vertaald door Paul Claes. Amsterdam, (Astèr), 1983. Ingenaaid. (2), 46 p. Gezet uit de Romanée en gedrukt door Confiance in groen en zwart naar typografische aanwijzingen van Ger Kleis in een oplage van 125 genummerde exemplaren. Zachtgroen omslag deels heel licht verbleekt.
€ 60
* Tweetalige editie. Astèr 1. Exemplaar met door de uitgever verbeterd nummer en het woord 'archief' in pen toegevoegd onder het colofon. We hebben van de Astèr-reeks ook minder luxe edities in huis.
23. (MARNIX PERS). DONNE, John De wonderbare tweestrijd. La Corona - Gewijde sonnetten. Amsterdam, Marnix-pers, 1939. Ingenaaid. 40 p. Met de hand gezet en gedrukt in blauw en zwart in een oplage van 50 exemplaren. 1e druk. Omslag nogal roestvlekkig.
€ 35
* Vertaald door Hein de Bruin, Fedde Schurer, Gabriël Smit, Pieter Venemans en Theun de Vries. Ook met een sonnet van Fedde Schurer en een van G.K. van der Heijden. De laatste op de eigen handpers gedrukte uitgave van de Marnix Pers. Venemans 18.
24. MAUPASSANT, Guy de Mademoiselle Fifi. Assen, (Drents Museum), 1979. 30 x 21 cm. Karton. 20 p. Vertaald door Ank van Haaren. Met illustraties en uitleiding over Maupassant door Kurt Löb. Uitgegeven als nieuwjaarswens in 250 genummerde exemplaren. 1e druk. Band bovenaan heel licht verbleekt.
€ 35
* Gesigneerd door Kurt Löb.
25. MORRIS, William De zoon van Croesus en andere verhalen uit "The Earthly Paradise": De trotse koning/ De wedloop van Atalante/ De man geboren om koning te zijn. Vertaald door K.A. Borren. Den Haag, N.V. Servire, 1931. Ingenaaid. 176 p. 1e druk. Rug verbruind.
€ 25
* Met opdracht van de vertaler: 'Aan Mevr.Wed. Middelburg-van Rooy/ van/ KAB. 25/6 '31'. Op dezelfde pagina schreef iemand 'overleden 26/7 '31'. Eerste Nederlandse vertaling van deze gedichten.
26. NORWID, Cyprian Kamil De legende van Krakus en de draak. Vertaald en geïllustreerd door A. Nonymus. [Bussum,] Kameleon Pers [= F.G. Kroonder], 1945. Ingenaaid. 32 p. [Gedrukt in een oplage van 750 exemplaren]. Dit is een van 50 genummerde exemplaren die ter beschikking van de uitgever bleven. 1e druk. Omslag aan de randen wat vergeeld.
€ 25
* 'A. Nonymus' = Johan H. van Eikeren. De Jong 609.
27. (PELLICO, Silvio). Eugénie OUDINOT. Mijn gevangenschap. Naarden, De Periscoop, 1943. Halfperkament. 48 p. Gedrukt in 250 genummerde exemplaren op Hollandsch papier 'bij Johan Veldener te Utrecht en gebonden door Joris van Gaveren te Gent. 1e druk.
€ 15
* Deze illegale oorlogsuitgave is een en al misleiding: het boek is niet een vertaling van Pellico's beroemde Le mie prigoni, maar van het verslag van de terugreis door Rusland van Eugène de Coucy, de vrouw van Napoleons maarschalk Nicolas Oudinot. Johan Veldener was een vijftiende-eeuwse drukker en Joris van Gaveren een boekbinder uit de zestiende eeuw. Het boek is, kortom, een ingewikkelde charade, met veel plezier samengesteld door de Amsterdamse uitgever Franso Hoes. De Jong 649. Aantrekkelijke uitgave met gouden drukkersmerk.
28. PENNA, Sandro Felicità più tardi mette le ali/ Later krijgt geluk vleugels. Gedichten van Sandro Penna vertaald door Eric M. Moormann. [Amsterdam, Amor Vincit], (1989). Oblong. Verguld halfperkament (Binderij Phoenix). (16) p. Met de hand gezet en gedrukt [door Hein Elferink] in een oplage van 55 genummerde exemplaren.
€ 75
* Eén van de tien luxe-exemplaren op handgeschept papier en in halfperkament gebonden. H.C.-exemplaar. Bijzonder fraai, onconventioneel vormgegeven boekje. Tweetalige uitgave. Amor Vincit 4.
29. RECLUS, Elie Demonisme en animisme. Studiën over de ontwikkeling der godsdiensten. In het Nederlandsch bewerkt door B.P. van der Voo. Amsterdam, J. Sterringa, 1899. Linnen. 338 p. 1e druk. Boekblok los in band.
€ 5
* Over 'Dood, Schim, Ziel/ Geesten, Spoken, Verschijningen/ Gewoonten, Gebruiken/ Geloof. Enz.' (aldus de titelpagina).
30. SCHNITZLER, Arthur Rondedans (reigen). Tien dialogen, geschreven in den winter van 1896-1897. Vertaling van Jo van Ammers-Küller. Amsterdam, Johannes Müller, 1923. 19 x 19 cm. Ingenaaid. 160 p. 1e druk. Vaag stempeltje op omslag: 'Recensie-Exemplaar'. Omslag verbruind. Wat roest.
€ 15
* Fraai art-deco-omslag, mooi vormgegeven en gedrukt in blauw en zwart.

31. SCRIBE, Eugène Sst!.... Blijspel met zang in twee bedrijven; vrij naar het Fransche ('Chut!') van Scribe, door C.J. Roobol. Amsterdam, J.C. van Kesteren, 1859. Ingenaaid met eenvoudig omslagje. 104 p. 1e druk.
€ 20
* Met opdracht van de vertaler aan 'den Weledelen Heere J. Tjasink/ van zijn vriend en collega/ den vertaler'.
32. SEFERIS, Yorgos Zestien haiku. Vertaald door G.H. Blanken. Amsterdam, Aster, 1986. Papieren band met perkamenten rug en voorrand. 20 p, op Chinese wijze gebonden. Met de hand gezet uit de Antigone en de Romanée en gedrukt door Ger Kleis in blauw en zwart in een oplage van 125 genummerde exemplaren. Exemplaar op naam gedrukt.
€ 125
* Tweetalige editie. Een zeer voornaam uitgevoerd boek in perfecte staat. We hebben van de Astèr-reeks ook minder luxe edities in huis.
33. STERNE, Laurence Yorick's sentimenteele reis, enz. enz. Met titelpagina van Het leven de gevoelens van Tristram Shandy. Amsterdam, A.E. Munnikhuisen, 1778. Halfleer met gemarmerde platten. (4), 156, (2), 162, (2) p. 1e druk. Band wat versleten. Met ingeplakte gravure van de auteur door D. Bender.
€ 120
* Eerste Nederlandse vertaling door Bernardus Brunius. Uitgegeven als vijfde deel van Sterne's magnum opus Tristram Shandy.
34. TOLSTOI, Leo Opstanding. Roman van Leo Tolstoy naar den volledigen Engelschen tekst bewerkt door J. Westendorp. Amsterdam, Cohen Zonen, circa 1900. 21 x 15 cm. Linnen met fraaie bandtekening van Carel Harders. 276 pp. Frontispice. 1e druk. Linnen ietwat gebobbeld. Gedecoreerde rug deels licht geschaafd.
€ 18

35. (VESTDIJK (vert.), S.). CONAN DOYLE, A. De avonturen van Sherlock Holmes. Vertaald en ingeleid door S. Vestdijk. Verlucht met teekeningen van C.A.B. Bantzinger. Amsterdam, Contact, (1946). Karton (rug los) met wat gerafeld stofomslag. XX, 276 p. 1e druk. Kleurrijk stofomslag van C.A.B. Bantzinger.
€ 9
36. WELLS, H.G. De gestolen bacil en andere vreemde verhalen. Vertaald door Mevr. G. Loman-Van Uildriks. Amsterdam, G. Schreuders, 1906. Halflinnen. 192 p. 1e druk. Omslag wat verbruind; hier en daar roestig.
€ 25
* Vertaling van The Stolen Bacillus and other Stories (1895), 15 fantastische en/of science-fictionverhalen. Band waarschijnlijk wat later, ca. 1915-1920.
37. WHITMAN, Walt. WAGENVOORT (vert.), Maurits Natuurleven. (Leaves of Grass). Vertaald door Maurits Wagenvoort. Met portret van den dichter. Haarlem, Erven Bohn, 1898. Halfleer. XII, 180 p. Met portret van de dichter. 1e druk. Gerepareerd exemplaar: oorspronkelijke leren rug op linnen geplakt, portret tegen voorplat geplakt.
€ 35
* De eerste Nederlandse vertaling van Leaves of Grass, in 1917 en 1956 in gewijzigde vorm bij de Wereldbibliotheek uitgebracht.
38. ZIEGLER, H.E. Natuurwetenschap en sociaaldemocratie of Darwin en Bebel. Uit het Duitsch vertaald door Prof.Dr. J. Schoondermark Jr. Amsterdam, W.B. Moransard, 1895. 24 x 15 cm. Ingenaaid. VIII, 244 p. Omslag van uitgever Gebr. Graauw. 1e druk. Vlekje voorop en aan de randen wat slijtage (plakbandje om bovenkant rug). Naam op omslag en p. 1.
€ 15
* Heinrich Ernest Ziegler (1858-1925) was hoogleraar in de zoölogie in het Duitse Freiburg. Hij was een verklaarde aanhanger van Darwin.
39. ZWEIG, Stefan De onzichtbare verzameling. Een episode uit de Duitse inflatie. Zonder plaats, Exlibriskring der W.B.-V., 1963. Garenloos met dubbel stofomslag. 36 p. Vertaald door Johan de Molenaar. Met illustraties van Kurt Löb. Gedrukt in 650 genummerde exemplaren. 1e druk. Buitenste omslag (doorzichtig kristalpapier) vergeeld en aan de bovenrand wat gerafeld.
€ 12
* Prachtig verzorgd, kwetsbaar boekje.
uy
Onze boeken kunnen het beste doorzocht worden op de zoekpagina van de ILAB. Op onze website www.fokas.nl kunt u oude nieuwsbrieven en ook gedrukte catalogi naslaan. Onze website is voorzien van een link naar een aparte plaatjesafdeling, waar een stuk of 400 afbeeldingen te vinden zijn van boeken die we aanbieden (nog voornamelijk Paulbooks). Als u op onze website een plaatje aanklikt, kunt u per e-mail een vraag stellen over het betreffende boek. Bestellingen vanuit Nederland ontvangen we het liefst per e-mail, dus niet via het bestelsysteem van Abebooks of ZVAB.
Op dit lijstje zijn onze gebruikelijke leveringsvoorwaarden van toepassing.
Naar nieuwsbrief: 331 330 329 328 327 326 325 324 323 322
Naar:
Index nieuwsbrieven
Naar: Index nieuwsbrieven